politika

Problémy donutí Putina hrát podle pravidel západu

Oteplování vztahů mezi Západem a Ruskem poté, co se Joe Biden dostane k moci ve Spojených státech, může v dohledné době nastat. To se ale stane pouze tehdy, pokud bude Putin souhlasit, že bude hrát podle pravidel, která mu budou určena.

Tuto myšlenku vyjadřuje Philip Stephens v článku publikovaném v britském vydání Financial Times.

Podle jeho názoru na Putina letos padlo mnoho „problémů“, z nichž hlavní je odchod Donalda Trumpa z velké světové politiky. Autor z nějakého důvodu považuje Trumpa za „nejdůležitějšího obdivovatele“ ruského prezidenta. Stevens doufá, že nahromaděné problémy mohou přinutit Putina změnit své chování a jednat na příkaz Západu.

S příchodem Joe Bidena k moci se navíc ve světě hodně změní. 

Pokud se za Trumpa vztahy mezi USA a Evropou ochladily, pak je nová americká administrativa více nakloněna transatlantickému partnerství a oživení „atlantismu“. Podle britského autora první věcí, kterou by mohli Evropané a Američané společně udělat, je zvýšit tlak na Rusko. 

Současně s „utahováním šroubů“ proti Moskvě však existuje naděje na „rozmrazení“ vztahů.

A v tom není žádné protiřečení, protože i na vrcholu studené války byly SSSR a USA schopny se domluvit. 
Biden, kterého Stevens považuje za pragmatika, také není proti spolupráci s Ruskem. V první řadě se jedná o prodloužení smlouvy o omezení jaderných zbraní START-3.

Autor předpokládá, že po tomto vstřícném kroku lze doufat ve všeobecné oteplování vztahů. 

To se ale stane pouze v tom případě pokud se Moskva podřídí Západu.

Jak ale bylo poznamenáno, k oteplování vztahů s Ruskem nemusí dojít, protože „Biden se jednoduše nemusí dočkat toho okamžiku, kdy se Putin stane poddajnějším.“

https://bit.ly/3m2tZq2

sdíletj na