politika

Probíhá válka! Oliver Stone hovořil o Rusku a jeho postoji k Vladimiru Putinovi

USA a Západ ve skutečnosti již dlouhou dobu vedou kampaň a téměř válku proti Rusku. 

Tento názor vyjádřil v online rozhovoru pro The Washington Post slavný americký filmový režisér, scenárista a autor několika knih Oliver Stone, uvádí TASS.

“Již dlouhou dobu probíhá kampaň proti Rusku, vede se válka. Začala – znovu – ze Spojených států kolem let 2006-2007, kdy přednesl ten projev v Mnichově,” řekl Stone. Mluvil o projevu ruského prezidenta Vladimira Putina na Mnichovské bezpečnostní konferenci v únoru 2007.

“Myslím si však, že ve skutečnosti neexistují žádné důkazy o agresivitě Ruska. Agresivita ve skutečnosti pochází ze sil NATO, které obklíčily Rusko a které mimochodem obklopují Čínu. To je hlavní bod politiky. Obrovský. Obrovského významu,” řekl americký režisér.

“Potřebujeme ve Spojených státech takové lidi, kteří změní úhel pohledu na svět, aby byli partnery se zbytkem světového společenství, aby vycházeli s Čínou, vycházeli s Ruskem, Íránem atd. Musíme změnit náš úhel pohledu, protože se stále ještě snažíme být jedinou velmocí na světě, která ovládá situaci. Na této cestě nemůžeme pokračovat. To je sebevražedná cesta,“ je přesvědčen Stone.

“A myslím, že spousta Američanů se mnou souhlasí. Nikdy však to nebylo dovoleno vyjádřit politicky. Lidé, kteří něco takového říkají, nikdy volby nevyhrají, protože jsou vysmíváni nebo marginalizováni tiskem,” dodal.

Oliver Stone věří, že vojensko-průmyslový komplex tlačí USA k účasti v nových válkách v zámoří.

Stone nedávno režíroval dokument o 35. americkém prezidentovi Johnovi F. Kennedym (1961-1963), který bude mít premiéru v červenci na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. V této souvislosti se režisér při odpovědi na jednu z otázek během rozhovoru zmínil o válce ve Vietnamu (1964–1973). 

“Šli jsme do války na základě falešných důvodů. Byla to lež. <…> A ta válka se ukázala jako katastrofa.
Vedla k mnoha změnám, ale ne k dostatečnému počtu [změn]. Bohužel stejné síly, které provedly tu válku, ji prodloužily [v přítomnosti] do našich životů, ovládly nás a tlačily nás do další války, další a další,“ řekl Stone.

„Uvízli jsme v tom. Uvízli jsme ve vojensko-průmyslovém syndromu, kde se utrácí spousta peněz – biliony dolarů – na vedení válek v zahraničí proti silám, kterým říkáme temnota a zlo, a přitom ve skutečnosti dokonce nevíme, kdo je nepřítel … Myslím, že nepřítele propagujeme a děláme z něj mnohem víc, než čím je. <…> Nevím, s čím bojujeme. Myslím, že bojujeme, protože ozbrojené síly musí pokračovat ve svých aktivitách, potřebují financování, stejně jako zpravodajské agentury, které mají neuvěřitelné rozpočty,“ dodal Stone.

Po Stoneových prohlášeních o zapojení USA do zahraničních válek novinářka The Washington Post poznamenala, že se režisér v poslední době zaměřil na dokumentární filmy, „natáčení filmů o takových lidech jako [vůdce kubánské revoluce] Fidel Castro, [bývalý vůdce Venezuely] Hugo Chávez a < …> o [prezidentovi Ruské federace] Vladimiru Putinovi“. 

“Byl jste kritizován za to, že s nimi nejste tak konfrontační, jak jinak býváte k lidem tady,” řekla novinářka a požádala Stone, aby popsal, jak přistupoval k rozhovorům s uvedenými vůdci.

V reakci na to filmař podrobil kritice americká média a upozornil na jejich nepřátelský postoj vůči těm, koho USA nazvou „nepřáteli“. 

“Všechna naše média se stávají nepřátelskými, pokud jde o lidi, kteří jsou považováni za nepřátele, ať už jsou to Chavez, Castro nebo Putin. Nikdy jsem neviděl rozhovor z americké pozice, kde by média dotyčnému dovolila, aby se vyjádřil,” řekl Stone.

“Myslím, že je velmi důležité porozumět pohledu Putina i Castra, Cháveze <…>. Nyní mi budete vyčítat, že nejsem dostatečně antagonistický, ale tyto rozhovory (v amerických médiích) se nikdy nevyplatí. <…> Nedostanete nic jiného než pozici, <…> naši pozici. <…> Takže si myslím, že v mých rozhovorech jsem byl z velké části humanista a dal jsem těm, s kterými jsem natáčel rozhovor, možnost a příležitost promluvit <…>. Není nutné být jejich nepřáteli, je třeba, aby se vyjádřili. To je můj názor. <…> A jsem na tyto filmy velmi hrdý. Za poslední film, který se týká Putina, jsem sklidil velkou kritiku, ale abych byl upřímný, jsem na něj velmi hrdý,“ shrnul Stone.

https://bit.ly/3eF1hKk

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře