Přivezou USA na Slovensko jaderné zbraně? Text dohody to nevylučuje…

Ján Papuga

Poslední dny rezonuje společností obranná dohoda mezi USA a Slovenskem. Vláda a současná koalice tlačí na její brzké podepsání.  Asi však neočekávali tak masivní odpor odborné i laické veřejnosti, jakož i opozice, která nabývá stále větší síly a podpory Slováků. 

Jedním z argumentů je i to, že podpis oné dohody by zúžil suverenitu Slovenska.

Je zcela jasné, že pod fanatickou snahou za každou cenu prosadit tuto dohodu jsou osobní zájmy jejích zastánců, možná jejich budoucí funkce. I proto se ze strany ministerstva či samotného ministra obrany Naďa ignorují jakékoli odborné argumenty a návody na pro Slovensko důstojnější úpravy textu dohody.

Ministr se nezdráhá buranským způsobem urážet různé odborníky, kteří dohodu věcně komentují.  Není tedy žádný zájem zasahovat do textu dohody, která je i z politického hlediska kontroverzní a neměla by být záležitostí několika koaličních představitelů, kteří mají stále ubožejší podporu voličů.

Referendum o mezinárodních smlouvách by mělo být povinné

Dá se pochybovat i o úspěšnosti referenda, ačkoli takové důležité dohody by měly zákonitě projít celoslovenským hlasováním, jak to naznačuje Ústava. Cíl robotických propagátorů dohody je však jasný a jediný – prosadit ji a podepsat. Zda je za tím příští americká kariéra koaličních politiků, kteří se už na své nynější posty nedostanou, nebo snaha získat ochrannou ruku USA nad koalicí, která systematicky ničí stát a právo, ať zůstane ve fázi úvah. Já bych se však na tuto dohodu podíval z jiného hlediska.

Můj postoj naznačuje článek, který jsem v loňském roce publikoval v Hlavním deníku.

Zabýval jsem se v něm tím, že politici z nevědomosti, ale spíše účelově píší zákony a jiné právní texty tak, aby byly nepřesné a daly se interpretovat několika způsoby v jakýkoli prospěch. To pak vytváří právní chaos u občanů domáhajících se svých práv. A závislost na těch několika lidech, kteří se v legislativním bordelu vyznají. V neposlední řadě jsou důsledkem toho různá pnutí ve společnosti.

Text dohody lze různě vykládat  

Stejný trend pro Slovensko typické vícevýznamovosti a neúplnosti legislativy potvrzuje i tato nedbale „zbouchaná“ dohoda. Opět, ať nevědomě nebo účelově, nechme na úvaze čtenáře. 

Pojďme na konkrétní příklad.

V jedné z televizních diskusí o této dohodě se objevily obavy, že by USA mohly přivést na slovenské území jaderné zbraně. Domnívám se, že přítomnost takových prostředků hromadného ničení na Slovensku je závažná a má mnohá rizika. Podporovatelé dohody však tvrdí, že USA nic takového na území Slovenské nepřivezou, ačkoli možnosti kontroly americké armády slovenskou stranou jsou podle předloženého textu dohody minimální.

Ve smlouvě se píše, že Američané mohou využívat území Slovenska i na „skladování“ zbraní. Nepíše se jakých, ale je nám jasné, že taková formulace je účelově obecná a nespecifikuje typy zbraní, které mohou být na našem území umístěny. A v tom spočívá nebezpečí stylizace textu této dohody.

Přívrženci dohody nepřímo potvrdili, že s dovozem jaderných zbraní nemají problém

Političtí propagátoři smlouvy tvrdí, že dovoz jaderných zbraní zakazují jiné mezinárodní dokumenty.  Dobře však víme, jak často se mezinárodní legislativa poslední dva roky porušovala. Političtí propagátoři také říkají, že jde „pouze“ o rámcovou dohodu. Ale v právu je právě taková východiskem a naznačuje trend jejích prováděcích předpisů, které dosud předkladatelé dohody s USA nevytvořili, ačkoli jde o závažné rozhodnutí. Proto je tato dohoda kočkou v pytli.

A potvrdili to i sami vyjadřující se koaliční politici. Když někteří odborníci požadovali, aby obecnou formulaci smlouvy konkretizovali o zákaz dovozu jaderných zbraní, jednoznačně a bez důvěryhodné argumentace to odmítli, což nám mnohé naznačilo. Naznačilo nám to hlavně to, jak krásně lze lavírovat v nedostatečně konkrétních legislativních dokumentech, a tím je popřít nebo využít. 

Často mi to připomíná praktiky tzv. . šmejdů, prodávajících nekvalitní zboží, kteří píší smlouvy tak, že oberou občany o nemalé finance.

V případě dohody s USA či „velkých“ zákonů může přijít slovenský občan o mnohem více (a to jsme se podívali jen na jeden bod jejího textu). 

Přilepší si pouze ti, kdo prosazují děravou legislativu proti všemu a všem.   

https://bit.ly/3qzGQo1    

sdíletj na