Příprava na euro-divadlo vojenských akcí*. Evropa připravuje infrastrukturu pro rychlé nasazení americké armády

Evropa připravuje infrastrukturu pro rychlé nasazení americké armády.

NATO považuje logistiku za „mimořádně důležitý“ prvek „v případě konfliktu s Ruskem“, takže Evropská unie umožní řadě zemí Aliance připojit se k evropskému projektu zaměřenému na odstranění překážek při přesunu vojsk. Informovala o tom 5. května 2021 agentura Reuters s odvoláním na diplomatické zdroje.

Ve skutečnosti se nyní infrastruktura připravuje na rychlé nasazení americké armády na evropském území. Zatímco se NATO snaží eliminovat rozpory v legislativě evropských zemí, Evropská unie vyčlenila peníze na opravy mostů, jejichž konstrukce není vhodná pro přesun těžkých tanků.

6. května mají ministři obrany EU schválit přijetí USA, Kanady a Norska k evropskému Paktu o stálé strukturované bezpečnosti a obranné spolupráci (PESCO, Permanent Structured Cooperation).

Tento pakt byl přijat v prosinci 2017 z podnětu Nizozemska.

V rozpočtu EU do roku 2028 je rezervováno 1,7 miliardy eur na zlepšení „vojenské mobility“ na podporu misí NATO (blok zahrnuje 30 zemí). Projektu se účastní 25 členů EU (kromě Malty a Dánska).

Informátoři agentuře sdělili, že cílem „vojenské mobility“ je zlepšit výměnu mezi členskými státy a snížit byrokracii na hranicích (harmonizace celních pravidel) s cílem zajistit rychlé nasazení a snadnou přepravu vojenské techniky. S Velkou Británií se tato jednání dosud nevedla, ale ona a další země se mohou k uvedenému paktu připojit.

Toto sblížení mezi EU a NATO bylo označeno jako důležité pro transatlantickou spolupráci.

Myšlenka výše uvedeného paktu EU se stala relevantní po kritice amerického prezidenta Donalda Trumpa na adresu evropských spojenců NATO. EU se poté rozhodla vytvořit vlastní „autonomii“.

Záruky USA a NATO však zůstaly důležitými bezpečnostními atributy mnoha evropských států, zejména těch, které se obávají Ruska, shrnula média.

Připomínáme, že na konci března 2021 bývalý velitel americké armády v Evropě generálporučík Ben Hodges hovořil o tom,  jak americké tanky uvízly v tunelu, a stěžoval si na nedostatek běžných železničních tratí.

Toto všechno nazval – Achillovou patou NATO v Evropě.

USA, Kanada a Norsko budou prvními zeměmi, které se připojí ke společným obranným projektům EU PESCO. 
Tento projekt by měl zajistit rychlý přesun vojsk a zbraní v rámci EU. Washington, Ottawa a Oslo dříve požádaly o povolení účastnit se vojenského projektu, který hraje klíčovou roli pro severoatlantickou alianci.

Vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josep Borrell uvedl, že odborné znalosti a zkušenosti Spojených států, Kanady a Norska přispějí k „rozvoji projektu a zlepšení vojenské mobility
v rámci EU i mimo ni“.

Podle šéfky německého ministerstva obrany Annegret Kramp-Karrenbauerové bude účast tří členských zemí NATO na obranném projektu EU „kvantovým skokem“ ve spolupráci a dalším „velkým krokem v trans-
atlantických vazbách mezi Evropskou unií a NATO.“

* DIVADLO VOJENSKÝCH AKCÍ – území, na kterém ozbrojené síly válčících stran provádějí vojenské operace. 
V souladu s mezinárodními smlouvami nelze jako dějiště vojenských operací použít: území neutrálních států, mezinárodní průlivy a kanály (například Magellanský průliv mezi Argentinou a Chile podle smlouvy z roku 1981, Suezský průplav – podle Konstantinopolské úmluvy z roku 1888), jednotlivé ostrovy a souostroví (například Alandské ostrovy podle mírové smlouvy mezi vítězi druhé světové války a Finskem), některé kontinenty (například Antarktida) podle Smlouvy z roku 1959, Měsíc a další nebeská tělesa (v souladu se Smlouvou o vesmíru z roku 1967).

https://bit.ly/3xPCxql
https://bit.ly/3tur4Jj

sdíletj na

5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zdena
6. 5. 2021 21:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Jasně, no…. přece nebudou Amerikáni válčit na svém území… ale s chutí budou válčit do posledního Evropana a začnou hezky od východu.

Administrátor
6. 5. 2021 22:43
Odpovědět  zdena

Když se budeme do nich navážet víc a víc, tak ani není potřeba uvažovat nad nějakou rekonstrukcí infrastruktury.

Kuky
7. 5. 2021 12:28
Odpovědět  zdena

Dovolil bych si připomenout ,že na území Spocených států budou směřovat raketové nosiče značné účinnosti vystřelené z lodí ,ponorek ,letadel,vlaků,které prioritně zničí velitelská centra a to i v Evropě.
Nevím kam eskalaci napětí NATO a spol. provokacemi dotlačí ale nežije se mi s pocitem zvyšujícího rizika války dobře a zřejmě nejsem sám.,

Pavla
7. 5. 2021 17:28
Odpovědět  Kuky

Souhlasim, psychických ukrajinců máme v Práglu dost, ale případný pokus o válčičku na Ukrajině je v ruské režii.
Jim by se to i hodilo, maji ty ukry sešikovaný, tak by to bylo naráz, ale k tomu asi příležitost nedostanou.

Pavla
7. 5. 2021 10:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Situaci na D5 to asi nezlepší co? 😉
Asi zase budeme muset otáčet cedule, v tom už máme praxi.