Příchody migrantů po moři na italském ostrově se zvětšily 2100

ŘÍM (AP) – Několik stovek migrantů dorazilo na malý italský ostrov Lampedusa před úsvitem v pondělí, čímž se počet příjezdů během 24 hodin zvýšil na 2100 a podněcuje výzvy z celého politického spektra, aby italská vláda posílila svou migrační politiku.

Italský státní rozhlas uvedl, že na ostrov Lampedusa dorazily čtyři lodě poté, co byly italskými pobřežními hlídkami nebo vlastními policejními plavidly eskortovány poslední míle do přístavu. 635 migrantů nejnovějších příchozích následovalo více než dalších 1400 migrantů, kteří přijeli v neděli.

Obchodníci s lidmi, převážně se sídlem v Libyi, ale také v Tunisku, často využívají klidných moří k vypuštění neschopných lodí k evropským břehům.

More than 1,400 migrants arrive on Italy's Lampedusa – EURACTIV.com

Mnoho migrantů spalo na lavicích poté v centru bydlení migrantů na Lampeduse, které bylo do neděle prázdné, rychle překonalo svoji kapacitu přes 200 osob. Další stovky byly převezeny do nevyužitého trajektu pro cestující na moři do karantény, dokud nemohly být testovány na COVID-19. Další komerční osobní loď byla vyslána na Lampedusu, aby mohla vzít další.

„Situace na Lampeduse je doslova výbušná,“ uvedl úředník policejní unie Domenico Pianese ve svém prohlášení, ve kterém uvedl, že od neděle před úsvitem vystoupilo na ostrov asi 2150 migrantů. „Pokud budeme mít další den jako včera, s neustálým sledem vylodění, nebude možné zařídit bezpečnost veřejnosti a zdraví,“ řekl.

Nedělní stálý proud lodí migrantů, kteří přijížděli na ostrov o rozloze 20 čtverečních kilometrů, který je blíže k severní Africe než k italské pevnině, byl největším počtem migrantů, kteří připluli na břeh za jediný den do Italského přístavu v tomto roce.

Letošní příjezdy již v každém z posledních dvou let zdaleka překonaly počet migrantů přicházejících přes moře ve stejném období. Podle údajů ministerstva vnitra dorazilo do 10. května 2019 po moři něco přes 1 000 migrantů ke stejnému datu v roce 2020, kdy dorazilo 4 184 a letos jich zatím přišlo téměř 13 000.

Počty jsou však mnohem nižší než počty v minulém desetiletí, kdy byly během několika let přivezeny do Itálie statisíce zachráněných migrantů.

Podle sicilského deníku Il Giornale di Sicilia těsně před půlnoční nedělí pomohl člun vyslaný úřadem kapitána v přístavu rybářskému člunu s 352 migranty na palubě asi 16 námořních mil (16 kilometrů) od ostrova. O několik hodin později dalšímu pomohl motorovému člunu lodi na palubě s 87 muži na člunu na moři. V následujících hodinách se na ostrov dostalo více člunů, z nichž některé byly zrezivělé rybářské lodě, uvedly noviny. Mezi posledními příchozími bylo nejméně 13 žen a osm dětí, uvedl deník.

Mezi těmi, kdo od neděle přijíždějí na Lampedusu, byli somálští, eritrejští, súdánští a bangladéšští migranti, uvedli úředníci agentury pro uprchlíky OSN.

Starosta ostrova Salvatore Martello obnovil naléhavé výzvy k italské vládě k řešení problému mořských migrantů. Lampedusa žije z cestovního ruchu a Itálie právě zahájila národní kampaň za rychlé očkování obyvatel malých ostrovů proti COVID-19 před blížící se prázdninovou sezónou.

Pravicový protimigrantský vůdce Matteo Salvini, jehož strana Liga je součástí tříměsíční rozsáhlé koalice premiéra Maria Draghiho, neustále vyvíjel tlak na vládní skupinu. Giorgia Meloni, vůdkyně krajně pravicové opozice, trvala na tom, aby Itálie okamžitě zahájila námořní blokádu, která by mařila pašerákům z Libye spuštění dalších lodí.

Političtí vůdci nalevo rovněž usilovali o účinném řízení příchozích migrantů.

Vůdce Demokratické strany Enrico Letta, bývalý premiér, uvedl, že nezbývalo nic jiného, ​​než přeměnit evropskou vojenskou misi, která má nyní za úkol prosadit blokádu zbraní proti konfliktem zasažené Libyi, na takovou, která může řídit záchranné operace.

Letta vyzval vládu, aby tlačila na Evropskou unii, aby napravila závazky, že mnoho ze zachráněných migrantů, kteří přistáli v Itálii, bude převedeno do jiných zemí EU. „Draghi je správná osoba, protože na evropské úrovni je poslouchán, protože zachránil euro (měnu),“ uvedl Letta v souvislosti s finanční krizí minulého desetiletí.

V Bruselu nejvyšší představitelka EU pro migraci, komisařka EU pro vnitřní věci Ylva Johanssonová, vyzvala členské země, aby pomohly Itálii tím, že přijmou některé z migrantů.

„Je zapotřebí solidarity s Itálií a vyzývám ostatní členské státy, aby podpořily přemístění,“ řekla novinářům po jednání s vedoucím uprchlické agentury OSN. „Vím, že v pandemických dobách je to samozřejmě těžší, ale myslím, že je to možné zvládnout.“

Avšak v minulých snahách, v nichž se některé členské státy EU zavázaly přijmout některé z migrantů, kteří se dostali do Itálie nebo na Maltu, došlo v některých zemích k nedodržení slibu.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi uvedl, že EU musí po letech hádek o to, kdo za ně nese odpovědnost, vymyslet systém pro zvládání příchozích migrantů po moři.

„Ano, přijíždělo několik lodí, ale mluvíme o zvládnutelných počtech. Díky racionálnímu a dohodnutému mechanismu by to bylo podle našeho názoru velmi zvládnutelné,“ řekl Grandi.

Mnoho migrantů uprchlo z chudoby ve svých afrických nebo asijských domovinách a nakonec jim byl odepřen azyl. S výraznou výjimkou Tuniska nemá většina zemí, jejichž migranti jsou zachráněni v centrálním Středomoří a přivezeni do Itálie, dohody o repatriaci s Římem. Tolik odepřeného azylu nikdy neopustilo Itálii.

Mezi těmi, kdo od neděle přijíždějí na Lampedusu, byli somálští, eritrejští, súdánští a bangladéšští migranti, uvedli úředníci agentury pro uprchlíky OSN.

Minulý měsíc se ve středomořském severu Libye se vypustil gumový člun a telefonní volání cestujících o pomoc předávané do Libye, na Maltu a do Itálie je nedokázalo zachránit. Předpokládalo se, že při tomto vraku zahynulo asi 130 migrantů.

sdíletj na

4 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
KarelDar
11. 5. 2021 22:14

Konečně něco jiného, než Vrbětice a Hamáček. 🙂