politika

Při střelbě na univerzitě v Kábulu zemřelo 22 lidí. K útoku se přihlásil takzvaný Islámský stát

ČTK – Nejméně 22 lidí zabili a 22 dalších zranili ozbrojenci, kteří v pondělí vtrhli do areálu kábulské univerzity. Sdělil to mluvčí afghánského ministerstva vnitra Tárik Arian. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), hnutí Tálibán se naopak od masakru distancovalo.

Vedle univerzity se ráno nejprve ozvala exploze a po ní palba. Pak se několik ozbrojených mužů přesunulo do univerzitního areálu a začalo střílet na studenty. Na místo dorazili policisté, přestřelka trvala několik hodin. Podle mluvčího Ariana byli útočníci tři a příslušníci bezpečnostních sil je nakonec všechny zlikvidovali.

K útoku se prostřednictvím své propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická organizace Islámský stát s tvrzením, že se útočníkům podařilo „usmrtit nebo zranit 88 afghánských soudců, vyšetřovatelů a členů bezpečnostních složek“, kteří na univerzitě právě dokončili vzdělávací program.

Na fotografiích zveřejněných jedním z afghánských vysokých vládních činitelů bylo vidět mrtvé studenty, jak leží ve třídách, někteří vedle svých učebnic. Další ze studentů byl podle všeho zasažen, když se snažil vylézt ven oknem.

Student Ahmad Samím podle agentury AP řekl, že viděl ozbrojence s pistolemi a samopaly. Soustředili se na východní část areálu, kde jsou fakulty práva a žurnalistiky. Na univerzitě studuje až 17 000 lidí.

Knižní výstava

Afghánská média uvedla, že se na univerzitě koná knižní výstava a na místě bylo v době palby mnoho lidí. Podle afghánské televize je výstava společnou akcí Afghánistánu a Iránu a při jejím otevření bylo mnoho Íránců. Íránská agentura ISNA oznámila, že mezi přítomnými měli být také íránský velvyslanec v Afghánistánu a kulturní atašé velvyslanectví. Na akci má být zastoupeno 40 íránských vydavatelů.

Loni při pumovém útoku spáchaném v blízkosti vjezdu do kampusu přišlo o život osm lidí, v roce 2013 ozbrojenci při útoku na Americkou univerzitu v Kábulu zabili 13 lidí, připomíná agentura AP. Nedávný útok sebevražedného atentátníka u školy v převážně šíitské čtvrti Kábulu si vyžádal 24 mrtvých a přes 100 zraněných. Také v tomto případě se k činu přihlásil Islámský stát.

Agentura Reuters uvedla, že v Afghánistánu pokračují násilnosti, i když Tálibán vyjednává s vládou v Kataru o případné mírové dohodě. Ta by měla ukončit dlouholetý konflikt.

sdíletj na