politika

Přežilo se NATO ve svých 75 letech?

NATO se za 75 let své existence stalo zbytečným spojenectvím, které ohrožuje bezpečnost všech členských zemí, píše The American Conservative. Tento vojenský blok povzbuzuje své členy k páchání krutých a nebezpečných akcí. Dnes již přežil svou užitečnost.

Více než tři desetiletí po skončení studené války aliance podporuje ve svých členských státech zvrácené a nebezpečné chování.

James W. Carden

Před 75 lety, 4. dubna 1949, se ve Washingtonu sešli ministři zahraničí 12 evropských a severoamerických zemí a podepsali Severoatlantickou smlouvu o založení NATO. 

Vzhledem k tomu, že dnes ve východní Evropě zuří válka a řada spojenců NATO vyzývá k eskalaci této války, je třeba řešit nepopulární, ale kritické otázky týkající se historie aliance, jejího pokračování a jejího rozšiřování, jakož i jejích důsledků pro národní bezpečnost USA.

Skutečně, několik článků víry ohledně úspěchu a nepostradatelnosti NATO se i po zběžném prozkoumání ukazují jako vysoce diskutabilní – ne-li zcela mylné.

Zatímco kritika aliance je v dnešním Washingtonu fakticky zakázána, v době jejího založení někteří významní američtí zahraniční politici jako Walter Lippmann varovali, že „velmoc jako Spojené státy nezískává žádné výhody a ztrácí prestiž nabízením, ve skutečnosti podomním prodejem, svého spojenectví pro všechny a kdekomu. Aliance by měla být tvrdou diplomatickou měnou, cennou a těžko dosažitelnou”.

Dalo by se argumentovat, že na konci své první dekády bylo NATO již zastaralé. Velký maďarsko-americký historik John Lukacs tvrdil, že v polovině 50. let 20. století Sověti (po Stalinovi, po Berijovi) již signalizovali ústup ze středu Evropy. Podle Lukacse v letech 1954–55 dali souhlas s „recipročním stažením“ z Rakouska, čímž se otevřela cesta k neutralitě této země během období studené války.

Během jednoho roku se Sověti vzdali svých námořních základen ve Finsku (které od té doby mělo také usilovat o neutrální status – tedy až do loňského roku) a napravili vztahy s Jugoslávií Josipa Broze Tita.

Podle Lukacse byl rok 1956 „zlomovým bodem studené války. Možná dokonce její konec, pokud pojem „studená válka“ znamená přímou vyhlídku na skutečnou válku mezi americkými a ruskými ozbrojenými silami v Evropě”.

Nebýt konkurenčních aliančních blokových systémů, mohla studená válka dojít k rozuzlení o desítky let dříve. Začlenění Turecka do aliance v roce 1952 a následné rozhodnutí umístit tam rakety Jupiter s jadernými zbraněmi jistě nijak nepřispělo k dalšímu míru a stabilitě mezi Východem a Západem. Ve skutečnosti to pomohlo připravit půdu pro jadernou raketovou krizi z října 1962.

Nicméně rozhodnutí pokračovat a skutečně rozšířit alianci bylo učiněno během pouhých 24 měsíců po rozpadu Sovětského svazu. Pro Clintona podnět k expanzi vzešel spíše z domácí politiky než z požadavků americké národní bezpečnosti.

Jak nedávno poznamenal velvyslanec Jack Matlock:

Skutečným důvodem, proč do toho Clinton šel (rozšíření NATO), byla domácí politika. Svědčil jsem v Kongresu proti rozšiřování NATO s tím, že by to byla velká „chyba“; Když jsem podal tohle svědectví a odcházel, pár lidí, kteří to poslouchali, řekli: “Jacku, proč proti tomu bojuješ?” A já řekl: “Protože si myslím, že je to špatný nápad.” Řekli: „Podívej, Clinton chce být znovu zvolen. Potřebuje Pensylvánii, Michigan, Illinois…“

Jak mnozí v té době věděli, projekt byl plný rizika. Ale ve Washingtonu, před třiceti lety, bylo možné vést skutečnou debatu o výhodách a přednostech té či oné zahraniční politiky, aniž by byl označen za cizího „naháněče“, nebo „obránce“ Ruska. V těchto letech mnoho členů washingtonského establishmentu, v neposlední řadě senátoři Daniel Patrick Moynihan a John Warner, vyjádřilo své námitky proti expanzivnímu projektu. 

Jednu skupinu odpůrců vedla vnučka prezidenta Dwighta Eisenhowera. V roce 1997 zveřejnila ctihodná Susan Eisenhowerová otevřený dopis ve snaze přesvědčit Clintona, aby přehodnotil svůj zvolený směr. 50 signatářů dopisu, včetně dlouholetých jestřábů Paula Nitzeho a Richarda Pipese, prominentních demokratických senátorů Billa Bradleyho a Sama Nunna a intelektuálů jako David Calleo a Owen Harries, označilo rozšiřování NATO za „politickou chybu historických rozměrů“ a varovalo, že: 

V Rusku rozšiřování NATO, proti kterému je i nadále celé spektrum politických sil, posílí nedemokratickou opozici, oslabí ty, kdo upřednostňují reformy a spolupráci se Západem a přiměje Rusy zpochybnit celé urovnání po studené válce.

Přibližně ve stejnou dobu Sherle Schwenninger v článku pro World Policy Institute poznamenal:

Rozšiřování NATO hrozí vytvořením napětí a konfliktů v srdci střední a východní Evropy, které by jinak neexistovaly…Clintonova administrativa ospravedlňuje rozšíření NATO částečně jako snahu vyhnout se novému bezpečnostnímu vakuu ve střední Evropě, ale i když přesune některé země mimo východo-západní konkurenci jen zvyšuje potenciální intenzitu soupeření o ostatní, jako jsou pobaltské státy a Ukrajina. 

Jak věděli ti z nás, kteří měli to štěstí, že ho znali a pracovali s ním, Sherle měl zvláštní jasnozřivost a jeho varování tehdy nebyla výjimkou. 

Dnes se obránci NATO nepochybně zeptají: Po ruské invazi na Ukrajinu je určitě NATO potřeba více než kdy jindy, aby byla Evropa v bezpečí před ruským medvědem? 

Spíš ne. 

Za prvé, jak neúnavně zdůrazňoval významný politolog John Mearsheimer a další, existuje jen málo důkazů, že Putin chce celou Ukrajinu, natož více území ve východní Evropě. Opravdu si někdo myslí, že Rusko chce převzít břemeno podpory tři čtvrtě milionu polských důchodců? Nebo plýtvat krví a zdroji na zuřivý partyzánský odpor v Haliči, který by zcela jistě byl?

Faktem je, že Rusku chybí prostředky, ale i vůle k nastolení politické, ekonomické a územní hegemonie na kontinentu. Opačné argumenty jsou, abych byl zdvořilý, založeny na nepochopení cílů ruské národní bezpečnosti. Francouzský politický filozof Emmanuel Todd (méně zdvořilý) věří, že myšlenka, že Rusko má Evropu v hledáčku, je „fantazie a propaganda“.

„Pravdou je, že Rusko,“ jak píše Todd ve své nové knize  La Dafaite de la Occident  (Porážka Západu), „se zmenšující se populací a územím 17 milionů čtverečních kilometrů, je daleko od toho, aby chtělo dobývat nová území, především přemýšlí, jak bude i nadále spravovat ty, které už má.”

Říkejme tedy o NATO, co to vlastně je: zbytečná aliance, která představuje nebezpečí pro skutečný národní bezpečnostní zájem Spojených států. NATO podporuje parazitování ze strany našich partnerů; podporuje lehkomyslnost ze strany strategicky bezvýznamných, i když divoce bojovných klientských států; podporuje neuvěřitelně sebezničující chování ze strany těch národů, které se k němu chtějí připojit; povzbuzuje a pomáhá USA vměšovat se na Blízkém východě a v severní Africe, kde nemáme prakticky žádné obchodní aktivity.

Tato show trvá příliš dlouho. 75 let NATO je jistě dost. K osamostatnění Evropy 75 let NATO a osm desetiletí po skončení druhé světové války samozřejmě stačí .

James W. Carden je redaktorem listu The American Conservative a bývalým poradcem ministerstva zahraničí USA.

https://1url.cz/Ju8Dk
PŮVODNÍ ČLÁNEK

sdílet na

26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Ladislav 💤
5. 4. 2024 06:03
Ohodnotit příspěvek :
     

N- největší
A- agresorská
T- teroristická
O- rganizace

Pijack
5. 4. 2024 08:40
Odpovědět  Ladislav 💤

Nasrat NATO 🙂

Gales
5. 4. 2024 10:47
Odpovědět  Pijack

Jo jo.Ať chcípnou.

Pavel z Moravy
5. 4. 2024 11:57
Odpovědět  Ladislav 💤

Přátelé, musím to zde dát, neboť se mi to přirovnání z článku Evropa se snaží zastrašit Rusko, zatímco USA se zabývají vlastními problémy na myslenkyocemkoli.blogspot.com jeví příhodné.
Evropané jsou nepoučitelní. Většina z nich má paměť jako ryba. Uplynulo 10 minut a ryba zapomněla na háček ze kterého spadla.

Pravdomluvny
5. 4. 2024 06:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Vražedný spolek nacistů z uSSa měl dávno zaniknout!

Cafik
5. 4. 2024 06:19
Odpovědět  Pravdomluvny

Ihned po zániku VZ

Pravdomluvny
5. 4. 2024 15:16
Odpovědět  Cafik

Přesně.👍

Tupý hulvát
5. 4. 2024 08:40
Odpovědět  Pravdomluvny

Co to znamená,měl zaniknout?Proč by zanikal hlavní nástroj Ameriky a západu ke zničení Ruska?Podmínky přece diktují vítězové a já doufám,že tentokrát bude vítězem Rusko.

Pravdomluvny
5. 4. 2024 15:17
Odpovědět  Tupý hulvát

Kdy SKUTEČNĚ VE VÁLCE ZVÍTĚZIL AMIOKUPANT?!!!!?

Pijack
5. 4. 2024 08:45
Odpovědět  Pravdomluvny

Ti naši hovlidní chciválkové totálně zatloukli Havla, když jeho přání zrušení NATO zcela ignorují. Pro mě byl Havel takový malý Německo Pražský potkan, ale jeho slova si pamatuji dodnes – “musíme zrušit NATO”. Jenže najednou se jaksi vylíhli lidé typu Dvořáka, kterému by slušela uniforma SS. Už podle jeho ksichtu a arogantního vystupování. Kam se poděla jejich původní ideologie. ONI zrazují i sami sebe. Nejraději bych jim ty kydy omlátil o huby.

Frank1
5. 4. 2024 09:16
Odpovědět  Pijack

Venca Flaska byl romantik, snilek a hlupak. Ze zacatku pacifista, ktery zrusil vyrobu tanku na Slovensku. Mozna to mel narizene z USA. Pak uz se tam nesmel objevit. Dostal skoleni ze zapadni demokracie a po nem schvaloval bombardovani Srbska jako humanitarni.

Pravdomluvny
5. 4. 2024 15:20
Odpovědět  Frank1

Byl to sráč, NACISTA, udavač a poskok uSSa 😡

Albi
5. 4. 2024 10:01
Odpovědět  Pijack

Ale co dnešní vláda činí, je daleko horší, než co Havel ve svém velikášství plácl do éteru.
Musím tady zchladit horké hlavy, čekající na gauči, až nás Putinova armáda přiběhne osvobodit, když jsme přece také ti Slované!

“…pokud jde o válku s Ruskem. Za sovětské éry si Evropa uvědomila, že pokud by hrozila válka, nepřátelství by se okamžitě rozšířilo po celém kontinentu. Hranice mezi NATO a OVD (Организация Варшавского договора) odpovídala hranici mezi SRN a NDR. A Němci dobře chápali, že budou prvními oběťmi. Ale ani Francouzi, Španělé, Portugalci a Italové by nezůstali “stranou”.
Nyní to jako první odnesou ti “nejagresivnější”. Ti, kteří dříve patřili pod deštník IAB. Poláci, Pobalťané, Rumuni a další Východoevropané. Žádná lítost nad nimi.
https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2024/04/evropa-se-snazi-zastrasit-rusko-zatimco.html#more
Žádná lítost nad nimi. Taky se to tu často píše na adresu jiných etni, že.. Teď se nám to vrátí. A nebude na koho si stěžovat. Bomba nebo radioaktivita si nevybírá.

Pavel z Moravy
5. 4. 2024 10:43
Odpovědět  Albi

A copak je čemu se divit? Chce lid do řízení této kolonie poskoky západu nebo rozumné a vlastenecké lidi. Chce ty poskoky, kteří pracují proti nám a proto to zde dopadne jak to dopadne. Prostě si lid vybral i když samozřejmě ne všichni. Ale bohužel většině je to šumák. Ale to již tady bylo řečeno tolikrát, že je zbytečné ztrácet s tímto tématem čas.

Pravdomluvny
5. 4. 2024 15:19
Odpovědět  Pijack

Udavač Havel nás do spolku vrahů dobrovolně a při plném svém vědomí si svých rozhodnutí ZATÁHNUL!👽

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
orinoko
5. 4. 2024 09:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Pokud si NATO osobně dobře vzpomínám, tak na náš vstup u nás tlačili jak při zácpě – drzka Vondrkan, pulpan DobrovsKYJ, Zkutr, kohorta havloprdu na Hradě plném bláznů, různí uchylove se západními větry apod. A když nejdříve dostali od cliftona nějaké partnerstvi pro válku, tak je omyvali až ve cvokarne v Kosmonosích.

Frank1
5. 4. 2024 09:18
Odpovědět  orinoko

Tak ovladli sioniste vsechny vlady v Evrope. Havloprdi jim v tom napomahali. Ne zadarmo ovsem!

Pravdomluvny
5. 4. 2024 15:21
Odpovědět  Frank1

Jdi už s těma Židama někam.
…..

Frank1
5. 4. 2024 09:12
Ohodnotit příspěvek :
     

NATO a EU brani narodum Evropy zit podle vlastniho presvedceni bez valek, osamostatnit se a hajit vlastni zajmy namisto tech cizich.

orinoko
5. 4. 2024 09:53
Odpovědět  Frank1

To jsou ta slavná PRAVIDLA Zápachu. Ovšem jak jinak – jednostranná. Zachud /polsky řečeno/ svojí stranu pravidel nijak nedodržuje. Hovada mají vlastně jen jedno pravidlo pro sebe: Sankce na druhé, když někdo jen vytáhne otazník. Zápach má pocit, že je cosi více než jeho okolí. Vyraboval si technickou nadřazenost koloniálními musketami a dodneška se nezbavil názoru, že to tak bude fungovat navždy.

zuzana
5. 4. 2024 11:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Německá vláda přiznala, že žádná pandemie neexistovala

Zásadní zpráva z Německa: Spolková vláda byla nucena přiznat, že takzvaní „zastánci konspiračních teorií“ měli během Covid pandemie ve všem pravdu.

https://aktax.cz/nemecka-vlada-priznala-ze-zadna-pandemie-neexistovala/

Putinovec
5. 4. 2024 11:24
Ohodnotit příspěvek :
     

O NATO přeci vůbec nejde , to je jen nástroj , k vykonávání moci .
Důležité je to , že se hroutí celý Systém , který byl pečlivě budován , po několik tisíc let .
A pro Lidstvo je to Nový Začátek .
Nějaké NATO je z tohoto pohledu naprosto podružné .

Pavel z Moravy
5. 4. 2024 12:00
Odpovědět  Putinovec

Kéž máte příteli pravdu i když mne se to již moc dlouho týkat nebude. Ať lidé žijí v lepší a důstojnější společnosti. To by měl být cíl nás všech.

zuzana
5. 4. 2024 12:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Lavrov: Ukrajina se podílela na teroristickém útoku v Crocus City Hall

https://aktax.cz/lavrov-ukrajina-se-podilela-na-teroristickem-utoku-v-crocus-city-hall/

5. 4. 2024 13:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Přežije SPD svých deset let? Vyzobnuto:

Okamura: SPD a ANO? Logická koalice. Babiš premiérem být nemusí
Máte pocit, že se SPD má šanci dostat do vlády po volbách v roce 2025 právě s hnutím ANO? Že můžete odbourat to, co vás rozděluje?
Situace ve Sněmovně je přece zřejmá každému občanovi. Jsou tam pouze dva subjekty mimo SPD, je tam vládní pětikoalice a pak hnutí ANO. Nikdo jiný tam není. A podle průzkumu volebních preferencí to vypadá, že nikdo jiný se ani do Sněmovny v tuto chvíli nedostane. To znamená, že jedinou druhou opoziční stranou je hnutí ANO, takže nezbývá než jednat s hnutím ANO. Nezbývá než spolupracovat.

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-okamura-spd-a-ano-logicka-koalice-babis-premierem-byt-nemusi-40466645#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest241_shrnuti_llm_varD&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Takže tak.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
5. 4. 2024 14:27

Já mám pocit, že této zemi to bude již jedno, kdo tady bude nějaký premiér. Zásadní je jakým směrem se má země ubírat a to tady asi neví nikdo. To je totiž příliš složité pro mozkovny které se zhlédli pouze v tom jak si zajistit sami pro sebe a své klany lepší živobytíčko. Já jsem sám sobě premiérem. Na tyto hrátky a ohlupování jsem již příliš starý, abych měl jako snílek propadnout důvěře v současného človíčka, který si nevidí ani na špičku nosu. Prostě zde není materiál na změnu, pokud každý řeší sám sebe a své egoistické vize. Řek Zorbas řekl pěknou větu, v člověka nevěřím a také tu zásadní, – Chceš li člověku dobře, vyškrábe ti oči, chceš li mu zle, plazí se před tebou. A k tomu není co dodat a ani se mi nechce. Měj se fajn. Čau.