politika

Prezident Bulharska nazval Krym ruským

Úřadující prezident Bulharska Rumen Radev během debat před druhým kolem prezidentských voleb označil Krym za „ruský“ a zpochybnil účinnost sankcí vůči Ruské federaci. O průběhu debat s jeho oponentem Anastasem Gerdžikovem informuje bulharské vysílání Rádio Svobodná Evropa.

“Krym je v tuto chvíli ruský”, řekl.

Hlava státu také poznamenala, že Rusko nemůže být jejich „nepřítel“, v paměti Bulharů je „osvoboditelem našeho lidu“.

Protikandidát Gerdžikov nazval Krym ukrajinským územím bez ohledu na to, která vlajka nad ním vlaje. Postavil se také proti zrušení sankcí proti Rusku.

Úřadující prezident Radev v reakci na to řekl, že protiruské sankce jsou neúčinné.

“Je nesmírně důležité mít v zahraniční politice pragmatismus. Sankce proti Rusku vypadají jako neúčinné. Potřebujeme pragmatickou politiku vůči Moskvě. A také nesmíme zapomínat, že Rusko je velmi důležitým faktorem v boji proti globálnímu terorismu,” vysvětlil Radev.

Na upřesňující otázku Gerdžikova, čí je Krym, Radev odpověděl, že “v tuto chvíli je Krym ruský.”

Po prvním kole prezidentských voleb získal Radev 49,42 % hlasů a Gerdžikov – 22,83 %.

Na vyjádření současného bulharského prezidenta už zareagovala Ukrajina. Ukrajinské ministerstvo zahraničí si předvolalo bulharského velvyslance v Kyjevě a čeká, až Rumen Radev vyvrátí svá slova o ruském Krymu.

Expert: Slova o Krymu pomohou Radevovi vyhrát prezidentské volby v Bulharsku.

Radev se svým prohlášením snaží získat další hlasy před rozhodujícím kolem voleb. V Bulharsku je poptávka po proruské rétorice. Deníku VZGLJAD to řekl politolog Michail Pogrebinskij. 

Bulharský prezident Rumen Radev v televizních debatách označil Krym za „ruský“ a vyzval k ukončení praxe sankcí a „spekulací“ vůči Moskvě.

“Abych byl přesný, Radev řekl, že “Krym je nyní ruský,” – a tady s ním nelze polemizovat. Neřekl, že Krym „právně patří Ruské federaci“ nebo něco podobného. Ale i takové jeho prohlášení dráždí Bulhary orientované „pro-NATO“. Na ně však Radev nespoléhá,​​“ vysvětlil Michail Pogrebinskij, ředitel Kyjevského centra pro politický výzkum a konfliktologii.

Podle jeho názoru většina obyvatel Bulharska sympatizuje s Ruskem. Výzvy Radeva k dosažení vzájemného porozumění s Moskvou, k opuštění politiky protiruských sankcí proto vypadají jako „čistě politicko-technologická technika“, která má pomoci získat chybějící hlasy před druhým kolem voleb.

“Bulharský vůdce nyní pravděpodobně neztratí hlasy. Radev si naopak zakládá na znalosti postojů veřejnosti, jinak by si takovou poznámku jen stěží dovolil. V Bulharsku samozřejmě existují příznivci Západu, ale ani ti nemusí být nutně proti Moskvě. Kromě toho Krym není kritickým problémem pro většinu Bulharů,“ uvedl zdroj.

Radevovu poznámku přitom nelze brát jako projev změn v postoji lídrů zemí EU k problému Krymu, upozornil expert. „Bulharsko je malá země, která v takových věcech nemá velký vliv. V tomto ohledu budou mainstreamová liberální média jednoduše sdělovat pozici Sofie,“ uzavřel Pogrebinskij.

https://bit.ly/3oHL37i
https://bit.ly/32iF2X4

sdíletj na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
BB Rad
20. 11. 2021 23:03

Jen se špatně vyjádřil ,nebo zapomněl historií – byl vždy Ruský . Jen ten idiot Chruščev v záchvatu velikášství a propracované politiky tehdejší garnitury Krym “ daroval “ Ukrajinskému lidu HA HA Ale stejně i tak je to odvaha ,jak se vyjádřil

Editor
21. 11. 2021 17:43
Odpovědět  BB Rad

No, ono to sice bylo trochu jinak, došlo k tomu opravdu v době, kdy Chruščov byl šéfem SSSR, ale prošlo to Nejvyšším sovětem RSFSR, USSR i SSSR a to z čistě praktických ekonomických důvodů, protože v rámci jednoho státu to usnadňovalo správu. To dodnes většina hlupáků nepochopila, že v té době to dávalo ekonomický smysl a nikdo nepředpokládal rozpad SSSR, tedy že Gorbačov udělá tolik pitomostí, kolik jich udělal. Že by to byl osobní dar Chruščova je nesmysl, stejně jako obecně vžitá kravina, že byl Chruščov Ukrajinec. Chruščov byl Rus jak poleno. Spojitost s Ukrajinou byla v tom, že byl Stalinem dosazený jako šéf KSS Ukrajiny ve 30 letech.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$