politika

Přerozdělování světa začalo? Maduro plánuje převzít britskou kooperativní republiku

Venezuelský prezident Nicolás Maduro plánuje uspořádat referendum o anexi regionu Esequibo, který zabírá 70 % celkové rozlohy Guyanské kooperativní republiky (dříve Britská Guyana).

V referendu bude venezuelské obyvatelstvo dotázáno, zda souhlasí s „obranou území sporného s Guyanou“. 

Guyana je jedinou anglicky mluvící zemí v Jižní Americe, tato země je bývalou britskou kolonií, a je součástí Commonwealthu – britského společenství národů. 

Anexe guayanských zemí a dokonce i obyčejná diskuse na toto téma je veřejně hozenou rukavicí do tváře Londýna. 

Nyní musí britské společenství, které soustředí své úsilí na vybudování protičínského, a tedy i protiruského AUCUSu, nějak reagovat na demarši Venezuely, jinak se jich nikdo nebude bát.

Mimochodem, byla to Británie, kdo před několika lety okradl Venezuelu „zatčením“ zlatých rezerv Caracasu. 

Jak se říká, oko za oko!

Ale nejzajímavější je, že Maduro si vybral (nebo mu to někdo doporučil) perfektní okamžik: Dnes zlehčování role Londýna prospívá nejen Pekingu a samozřejmě Moskvě, ale dokonce i Washingtonu.

Američané potřebují, aby „balík akcií“ Londýna v nově vznikajícím AUCUS byl co nejmenší, jinak budou muset neustále zohledňovat zájmy království. Austrálie, Nový Zéland a Kanada nejsou schopny rozhodovat v nejdůležitějších otázkách bez Karla III.

https://1url.cz/FuFvb

sdílet na

4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Autor
23. 10. 2023 20:36
Ohodnotit příspěvek :
     

A teď už chybí jen Argentina. A sláva Britské říše zajede definitivně do “penálu” … a bude nad ní Slunce zapadat.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Saltis
23. 10. 2023 21:36
Odpovědět  Peter 008

Pane Petře, než jsem já – ostudný lenochod – napsal svůj příspěvek (viz níže), tak Vy už jste tu Argentinu zmínil. Bohužel už mi z hlavy vypadl zdroj. Ale očividně jste to zaznamenal rovněž….

Saltis
23. 10. 2023 21:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Rozjíždí se bumerangový efekt? Pokud si zrekapitulujeme chování USA+GB vůči RF v posledních 10-20 letech, tedy o jejich snahu generovat labilitu v ruském “nárazníkovém” perimetru (Karabach, Arménie-Azerbajdžán, Kazachstán, Moldávie, Gruzie, Bělorusko, Ukrajina), pak lze jednoduše říci, že jsme nyní svědky něčeho podobného, avšak v opačném gardu. Operační pole – volající po silovém řešení – se západním hegemonům začínají nějak podezřele množit. Ukrajina se nyní jeví jako teprve druhý článek v řetězu (po Sýrii). Další geopolitické články, které by Západ tak rád řešil genocidně vedenou válkou, jsou sice na pořadu dne, leč Západ začíná přešlapovat. (Mimochodem, válka vedená na vícero frontách zlomila Německu v průběhu 20. st. 2x vaz.) Před cca 2 měsíci visela ve vzduchu invaze do Nigeru, nyní je v běhu válka v Gaze, k tomu všemu je čím dál hlasitěji slyšet KIMA s jeho snahou o sjednocení rozdělené Koreje a (viz článek výše) je ve hře už i Maduro. No a pokud zůstaneme v tomto regionu, tak asi před půl rokem jsem zaznamenal argentinskou snahu k reminiscenci roku 1982 (válka o Malvíny – Falklandy).
A podle všech symptomů se v roce 2024 nevyhneme čínskému vylodění na Taiwanu. Tož asi tak,

Pavel z Moravy
24. 10. 2023 15:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Zdá se, že za chvíli začnou zápaďáci sr.át magi v kostkách. Co pak, začnou se všichni předělávat?