politika

Přemysl Votava: Smrt na sv. Valentýna

14.02.2023 14:37 | Komentář

Válka není hrou na počítači ani hrou na vojáčky. Válka, to jsou miliony padlých, to jsou zničená města, hořící vesnice. Války jsou selháním politiků. Naši prarodiče válku poznali, tu skutečnou a krutou. Lidé, často i sousedé, umírali vedle nich. To, co přežilo po staletí, je zničeno v minutě.

Foto: Archiv autora
Popisek: Přemysl Votava

V kalendáři bylo sv. Valentýna. Byla středa 14. února 1945. V Praze byl jasný slunný den, když krátce po poledni se otevřelo nebe, stověžatá Praha plakala. Přes 60 amerických létajících pevností B-17 svrhlo na Prahu 152 tun pum. Nálet si vyžádal 701 mrtvých, 1400 zraněných, 200 domů bylo zcela zničeno, stovky dalších poškozeny. Nejvíce utrpěla oblast kolem Karlova náměstí, Nového Města, Vinohrad, Nuslí… Zcela vyhořel benediktinský klášter Na Slovanech, založený císařem Karlem IV. roku 1347. Na tu válečnou hrůzu již zapomínáme.

Je to již 78 let, co v Praze umíraly i děti, mezi nimi 17letá nadaná klavíristka Eva Ladová, dcera malíře Josefa Lady. Mladičkou Evu zabila americká bomba poblíž Emauz, když hledala své rodiče. Praha prožila jen malou kapičkou hrůzy, kterou museli prožívat lidé ve Varšavě, Stalingradu, Drážďanech, Leningradu či na bojištích a místech, přes které se přehnala válka. Kolem tohoto amerického náletu se chodí po špičkách, není vhodné o něm mluvit, či jej připomínat. Místo poválečné omluvy a lítosti slyšíme výmluvy. Dokladem zbytečnosti tohoto náletu je to, že nebyl zničen ani jeden průmyslový objekt! Naopak německá propaganda tohoto náletu patřičně využila. Nálet byl jen „malou“ ukázkou války oproti tomu, co ve stejný den zažily Drážďany. I zde provedly USAAF a RAF zcela nesmyslný nálet, tento historický skvost na Labi, bez průmyslových objektů, hořel několik dnů. Nálet nepřežilo dle amerických zdrojů neuvěřitelných 50 000 lidí.

Nebyl to jediný nálet na Prahu a na další česká města. Také v březnu 1945 byla Praha cílem amerických náletů na strojírenské objekty v Libni a Vysočanech. Tehdy se Američané trefili přesně. Také stovky obětí… A další zcela nesmyslný americký nálet byl proveden v posledních dnech (25. 4.) války na plzeňskou Škodovku, několik dnů před slavnostním uvítáním americké armády v Plzni. Opět zcela zbytečné oběti. Tak, jako v Praze, i zde je otazník: „Komu ku prospěchu?“

Nutno připomenout, že v době únorového náletu na Prahu bylo krátce po Jaltské konferenci (4.- 11. 2. 1945), která rozhodla o poválečném uspořádání světa. A zde je asi ten hlavní důvod, Praha, Plzeň i ty nešťastné Drážďany se měly dostat do sféry vlivu SSSR. A také to, že sovětská vojska byla v únoru 1945 již 150 km od Berlína a společně s 1. československým armádním sborem osvobozovala Československo.

Pomník obětem tohoto náletu v Praze nenajdete, možná destičku na upomínku těch stovek obětí. Některé z nich byly dokonce nalezeny až po desítkách let při výstavbě nových objektů. Také televize nebude mít dvouhodinový pořad k této události. Historici, politici i média budou případně mlžit. Připomínat hrůzy 2. světové války se nehodí. Skutečný důvod náletu nebyl ze strany Američanů nikdy objasněn. Místo omluvy jen samé dohady… Kdo z mladé generace o těchto událostech něco ví.

Někdo moudrý kdysi řekl: „Historie není, pokud není připomínána!“

Zdroj : Parlamentní Listy

sdílet na

18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Karel
15. 2. 2023 22:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Největší teroristický stát světa USA se nemusí ze svých zločinů nikomu zpovídat. Od konce druhé světové války jim narostla ramena. Vraždí, kde je napadne, vědomi si své síly a beztrestnosti. A teď se snaží za pomoci Ukrajiny válčit s Ruskem. Jenže zde narazila kosa na kámen. Jejich velkohubá vyjádření zakrývají jejich nejistotu jak by přímá válka s Ruskem dopadla.

16. 2. 2023 01:31
Odpovědět  Karel

Strašně rád bych, aby se museli zodpovídat. Toho bych se fakt rád dožil. To nejsou jenom dvě světové, které anglosionisté, tedy USA spolu s Anglány – tedy jejich bankovní domy – rozpoutali, ani všechny ty další války, ani “jenom” genocida Indiánů.
K tomu všemu hnusu se ještě musí přičíst pokus o vakcinační genocidu celé planety za účelem světovlády! Pokus o likvidaci sedmi milard lidí!!!
To je dokonce tak zrůdné, že tomu lidi ani nevěří, přesto, že je to už černé na bílém, přesto, že jsou videa kde o tom otevřeně mluví…

Duudu Wo
16. 2. 2023 03:17

Lépe to napsat nejde. Trefa do černého.

Pavel z Moravy
16. 2. 2023 11:07

Milane, klade si někdo otázku, proč tomu lidé nevěří? Víš, kdyby to byla ta děcka, jimi již tak správně vychovaná, tak bych řekl dobrá, je to možné. Ale nevěří tomu ani staří lidé, protřelí životem. Vím, budu se opakovat, ale těch pokusů na lidech, aby jim změnit vědomí již proběhlo mnoho, vždyť si o tom dokonce natočili filmy. Co bylo a je v tom genovém sajrajtu mRna. Nikdo to neřekne. Proč by chtěli napíchat do 7.5 miliardy lidí ten sajrajt takovým nehorázným nátlakem? Nic se neděje jen tak, vše má svůj důvod a i když mi to zde budou někteří vyvracet, já si myslím, že hlavní důvod spočíval v přeformátování vědomí. Jinak si nemohu vysvětlit tak obrovský obrat v myšlení jedinců. Je to asi tak podobné tomu, že ve třech odlišně kulturně a početně různorodých zemích Evropy vyhraje doporučený kandidát v poměru 58: 42 %. Nejenže nás ožebračují a zaprodávají, oni se nám ještě smějí do ksichtu. Asi ale ví, že s tímto materiálem si to mohou dovolit. Zdravím tě do zahrady Čech.

Pan Tau.
16. 2. 2023 08:55
Odpovědět  Karel

Neskutečné je, že jsme se poté válce dovedli postavit na nohy a vše bez cizí pomoci a doslova holýma rukama vybudovat, aby ta svoloč 89 vše rozkradla ve svůj prospěch a Západ doničil. To je kruté. Dopadlo vlastně vše hůře než za války, protože tenkrát, tenkrát jsme stále něco měli, něco na čem jsme mohli znovu budovat.

Pavel z Moravy
16. 2. 2023 11:10
Odpovědět  Pan Tau.

Přesně tak, dopadli jsme mnohem hůře.

Jiří
15. 2. 2023 23:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Žil jsem 35let v socialismu a každoroční oslavy osvobození byly stejné a my mladí jsme obdivovali USA.Dnes bych si přál zažít ty dny oslav a věřte mi ,že bych byl velmi dojat.USA je zlo.

Pavel z Moravy
16. 2. 2023 11:30
Odpovědět  Jiří

Víte Jiří, já žil v socialismu déle a dnes už s nostalgií vzpomínám na ty úžasné prvomájové průvody s alegorickými vozy ve městě Havířově. A po oficiálním skončení, ty maringotky a kolotoče se vší tou zábavou pro děcka. Ta atmosféra musela dýchnout na každého cizince. My se nemáme za co stydět, žili jsme hodnotný život, někdy jsme se také museli rvát s tupci, ale proti současnosti to byla procházka růžovým sadem. Teprve teď člověk oceňuje co ztratil. Lidé, alespoň ti prostí se k sobě většinou chovali slušně pomáhali si a spolupracovali. Z města havířů, kde jsem prožil své mládí o tom něco vím. Jak zde nedávno říkal spam Vlasta- my staří jsme neprohráli, my totiž již nemáme budoucnost, prohráli jste vy mladí, ještě o tom nevíte, ale to poznání přijde. Už pro vás ale bude pozdě. Pomalu a jistě jsme my co táhneme osmý křížek na konci své cesty, ale žití v socialismu bylo to nejlepší co mne mohlo potkat a tím nechci říci, že bylo bezproblémové a že by nemohlo být lepší. Ale prozatím nikdo nic lepšího nestvořil. A jinak, ať na socík kydají tu největší špínu a hlavně ti, kteří ho nezažili. Však oni mají tu mizérii teprve před sebou a už jim žádný Toník Zápotocký nebo Klém nepomohou.

Pavel
16. 2. 2023 12:00
Odpovědět  Pavel z Moravy

Jmenovče, to co jsme prožili , ty vzpomínky nám již nikdo vzít nemůže! Ať si ti dementi z pětikolky a omladina kydají na naši minulost jak chtějí, my co jsme to prožili a můžeme srovnávat víme své a můžeme jen kroutit hlavou nad jejich stupiditou a omezeností! Uběhlo víc jak 30 roků od hadráku, co vytvořili nového na co by mohli být hrdí?! Velké nic, jen rozkradli a zplundrovali to co jsme my a naši dědové a otcové vybudovali!Kolik jaderných elektráren,přehrad, dálnic, škod a sídlišť vybudovali, velkou nulu! Nejsou schopni ani udržovat v provozu to co tu zbylo po socíku! Ale vracíme majetky a umělecké díla US židům a šlechtě,jako bychom jim někdy něco ukradli!!!Skutečná doba Pobělohorská,ještě jim chybí ta poprava českých stavů!

Pavel z Moravy
16. 2. 2023 12:44
Odpovědět  Pavel

Pravděpodobně je to ještě horší doby Pobělohorské, protože mají technologie, kterými dokážou lid ovládnout ještě více. Nesmutněme, my jsme opravdu neprohráli, prohrála ta omladina, která si zvolila zaprodance a tím také svoji budoucnost. Poznání dle mne bude kruté, ale pokud mají již přeformátované myšlení, je možné, že se s rolí otroků dobře sžijí. To nám ale již může být jedno, nemáme na to vliv.

katango
17. 2. 2023 11:41
Odpovědět  Pavel z Moravy

Jo. Jako těhotnou mne v r. 1988 pouštěli všude v obchodech napřed, a to bylo v Praze. V r. 1991 mne jako těhotnou s malým dítětem nepustili nikam a ještě mi vynadali, že zdržuju. A to jsem byla měsíc před porodem, takže senikdo nemohl splést. Též v Praze.

Frank
16. 2. 2023 00:58
Ohodnotit příspěvek :
     

A s takovou pakáží jsme šli do holportu! Jsme opravdu hloupý a nepoučitelný národ, který si nic lepšího nezaslouží. USA je od samého počátku vzniku teroristický a zločinecký stát, kde se vše řešilo kolty a puškami. A tak to dělají dodnes. Akorát mají lepší bojovou techniku.Kdo neskáče podle jejich not, tomu zkroutí ruce, jak to řekl přivandrovalec Obama.

Pedro
16. 2. 2023 05:55
Odpovědět  Frank

Rusko a Čína by je měly srovnat, už je nenávidí celý svět, ale bojí se, protože ti primitivové mají atomovky, které by hodili za prachy i sami na sebe! Zločinci od narození.

Pedro
16. 2. 2023 05:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Hlavně jim lezou zase do prdele, ubožáci!

Aleš
16. 2. 2023 08:04
Ohodnotit příspěvek :
     

A dnes … Afghánistán, Sýrie, Libye, Irák, Srbsko, Ukrajina. Práce USA.

Pedro
16. 2. 2023 09:53
Odpovědět  Aleš

To by šlo

PutinVictorious.jpg
Karel
16. 2. 2023 10:09
Odpovědět  Pedro

Putin plní přání USA.

Gales
16. 2. 2023 10:26
Odpovědět  Karel

Da zdravstvuet ruskaja armija.