politika

Přemístění PMC Wagner z Bachmutu

Krich LI

​Výroky Prigožina sleduji velmi pečlivě, ale zároveň téměř bez emocí.

Je mistrem informačních prohlášení, humbuku. Tuto složku obratně využívá ve své práci ve prospěch PMC.

V posledních dnech se objevilo několik prohlášení, která jsou extrémně emotivní. Hned musím říct, že nevěřím v konflikt mezi Ministerstvem obrany a Wagnerovci z několika důvodů, které teď nestojí za řeč.

Něco vyjádřeno zde: https://aftershock.news/?q=comment/14479921#comment-14479921

V posledních prohlášeních mě zaujala informace, že 10. května PMC Wagner opouští Bachmut a bude přemístěn.

Pokud připustíme, že tyto informace jsou spolehlivé, znamená to, že úkoly byly splněny. To, že Wagner „odchází“ z Artěmovska (Bachmut), vypovídá o jediném – Artěmovsk je pod kontrolou.

Co se tedy stane po 10. květnu? Nic, jen PMC Wagner bude možná v mediálním prostoru méně a vše do sebe zapadne. Loni to vypadalo, že bojují pouze Kadyrovci, dnes o nich není skoro slyšet. Ale oni pokračují v boji. Poslední 4 měsíce to vypadalo, že bojují pouze Wagnerovci a po nějaké době o nich možná také neuslyšíme, ale budou sloužit dál. https://aftershock.news/?q=node/1241922

Bachmut tedy bude pod kontrolou a stojí za to vyhodnotit další plány a možné směry přesunu. 

Specializace

Wagnerovou specializací jsou útočné operace v městských oblastech. Za zmínku stojí, že působili v klíčových oblastech nabourání obrany Ozbrojených sil Ukrajiny (Popasnaja, tepelná elektrárna Uglegorsk, komplexní opevněné oblasti v Zajcevu, Soledaru, Bachmutu). Specializují se na boje v komplexní průmyslové a městské zástavbě.

Je logické předpokládat, že této výhody bude v budoucnu využito.

Dnes vidím tři směry, kde může být PMC Wagner znovu nasazen:

Seversk

Vzhledem k tomu, že se frontová linie pohybuje, ruské jednotky zesílily boje v oblasti Belogorovky. Na tomto obtížném úseku se rozhořely vážné bitvy a útočné oddíly Achmat dosud neuspěly. Objevily se zprávy, že v důsledku protiútoků ozbrojených sil Ukrajiny byly některé jednotky odříznuty od hlavních sil, ale pokračovaly v boji a podařilo se jim obklíčení prolomit.

Tento úsek je v podstatě připraven k obklíčení a očistě za účelem narovnání frontové linie podél Seversku. A schopnosti a zkušenosti PMC Wagner jistě pomohou změnit situaci v tomto sektoru fronty.

Ugledar

Ugledar a doly, které k němu přiléhají ze severovýchodu, jsou komplexní opevněnou oblastí, protože z Ugledaru je vidět celý okolní terén. Pro dosažení úspěchu se vyžaduje – nekonvenční taktická rozhodnutí a vynikající týmová práce. Nabourání ukrajinské obrany v této oblasti otevírá velké možnosti. Útok na Marinku se navíc chýlí ke konci a tímto směrem je možné postoupit současně s Ugledarem.

Vzhledem k tomu, že ozbrojené síly Ukrajiny hromadí síly v Záporoží, dobytí Ugledaru a postup v této oblasti vytvoří hrozbu pro nastupující skupinu na křídle, což vytváří hrozbu velkého obklíčení pro celé nadcházející uskupení ozbrojených sil Ukrajiny a přerušení útoku. 

Generální štáb může takovou možnost zvažovat a využití PMC Wagner k proražení obrany Ugledaru může urychlit vytvoření příznivé frontové konfigurace.

Vyvedení PMC z Ukrajiny směrem do zahraničí

Vzhledem k tomu, že hlavní síly PMC Wagner jsou zaměstnány na Ukrajině, začal v Africe tlak na ty pozice a země, kde PMC Wagner kontrolovala situaci. Prigožin již prohlásil, že po Bachmutu může PMC Wagner zcela opustit dějiště Ukrajiny, ale nemyslím si, že se to stane letos. Pokud se nestane něco velkého a vážného.

Vítězství v letní kampani 2023 je z geopolitického hlediska mnohem důležitější, a proto považuji úplné stažení Wagnerovců z Ukrajiny před zimou za nepravděpodobné.

Závěr

Nejpravděpodobnější variantou z mého pohledu bude přemístění PMC Wagner v polovině května do oblasti Ugledar-Velikaja Novoselka. 

https://aftershock.news/?q=node/1241921

sdílet na

8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pedro
5. 5. 2023 22:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Neopouští, vyhrožuje, pokud nedostane munici.

Albi
6. 5. 2023 00:38
Odpovědět  Pedro

V diskuzi u ruského odkazu někdo píše, že munice je dost.
Otázka ještě je, co je prokazatelný fakt a co úmyslné “mlžení”. Protože se mi nezdá taktické poskytovat záměry kdekomu “k volnému použití”. Předpokládám, že takové plány se neopak tají.

6. 5. 2023 14:50
Odpovědět  Albi

V každém případě se něco vrbí. Jedna věc je poukazování na nedostatek munice, naprosto jiná věc je otevřené označení Šojgu a Gerasimova za vlastizrádce – a ta náhoda – ve shodě s politrukem a vzmáhajícím se voláním po čistkách jak ve státní správě, tak v armádě. Šamanit si už netroufám, ale myslím, že se, a to velice brzo, začnou “dít věci”. Čas se krátí oběma stranám.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaris
6. 5. 2023 03:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Prigozin zuri nad zastrelenymi cleny sve armady, protoze jim chybi spousta munice. Jmenoval primo zradce Sojgu a Gerasimova. Misto Prigozina ma do Bachmutu nastoupit Kadyrov.

David
6. 5. 2023 15:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Pokud je to rozkol, mohlo by to celé SVO uškodit a ohrozit ruský postup. Možná, že je to taktika a součást válečné lsti. Pak jsem zvědav na výsledky.

Frank1
7. 5. 2023 09:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Wagner je potreba v Sudanu. Tam zapad podporuje rebely a regulerni armada vlady je nemuze premoci. Sudan ma velke surovinove bohatstvi, ktere zapadni koncerny potrebuji ovladnout!
Take se mi nezda, ze by vedeni ruske armady tak dlouho melo zadrzovat Wagnerovce v jejich bojich. Co mi ale neni jasne je, na co jeste ceka 300 tisicova ruska armada na hranicich konfliktu? Prirozene je to naraznik pri posledni bitve nacku a degeneratu ze zapadu. Uvidime, k cemu ji Rusove pouziji!

Gales
7. 5. 2023 09:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Prigožin záměrně kalí vodu. Za jakým účelem ukáže čas.

Klim Vorošilov
9. 5. 2023 08:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak mé rodné město jste hezky upravili. No bude třeba zopakovat Velkou říjnovou socialistickou revoluci a zlikvidovat bělogvardějce i s carskou bandou.