politika

Premiéři během jednání skupiny V4 v Praze na sebe křičeli

Atmosféra na zasedání Visegrádské čtyřky (V4) na konci února měla daleko k přátelské. Podle východoevropského investigativního portálu VSquare přerostl spor mezi Viktorem Orbánem a polským premiérem Donaldem Tuskem a českým premiérem Petrem Fialou na uzavřeném jednání premiérů v křik.

Objevily se náznaky konfliktu, kdy český premiér Fiala  před schůzkou 27. února prohlásil, že nerad mluví  s Viktorem Orbánem a slovenským premiérem Robertem Ficem, ale že musí, protože musí vyřešit některé záležitosti.

Na veřejné tiskové konferenci se pak hovořilo o tom, že strany se sice shodují na podpoře Ukrajiny, ale nyní se rozcházejí v názorech na formu a rozsah, v jakém by měla být realizována. Výmluvné je i to, že Viktor Orbán poté prohlásil, že pražský summit nebyl “nejjednodušší”, protože šlo o “sebereflexivní setkání” a o to, zda je V4 v této podobě potřebná.

Nyní VSquare zveřejnila další podrobnosti o tom, co se stalo na uzavřeném jednání premiérů. Portál se dozvěděl podrobnosti od dvou českých zdrojů blízkých vládě, z nichž jeden doslova uvedl, že čtyři šéfové vlád měli byl velmi divoký.

Vzhledem k tomu, že mezi oběma stranami již delší dobu doutnalo napětí, bylo cílem schůzky vyjasnění konfliktu. Schůzka, která trvala téměř hodinu, se odehrála doslova mezi osmi očima: ani nejbližší spolupracovníci premiérů se jí nesměli zúčastnit (takže české zdroje mohou vědět, o co šlo, jen z vyprávění Petra Fialy).

Úředníci oslovení VSquare uvedli, že Petr Fiala a Donald Tusk se ptali Viktora Orbána na politiku maďarské vlády vůči Rusku a napadali ho, proč brzdí podporu Evropské unie pro Ukrajinu.  To se údajně následně zvrhlo v hádku.

Zdroje také poznamenaly, že slovenský premiér Robert Fico, který má podobný postoj k válce na Ukrajině jako Orbán, to pouze mlčky sledoval.

Zpravodaj uvedl, že nakonec byla společná tisková konference po jednání odložena a šéfové vlád na ni dorazili “viditelně napjatí”.

Podle VSquare následovala schůzka šéfů parlamentů Visegrádské čtyřky, na kterou byl výjimečně pozván i předseda ukrajinského zákonodárného sboru Ruslan Štefančuk, a i tam byl cítit stejný konflikt. Vzhledem k tomu, že český a polský zákonodárný sbor jsou navíc dvoukomorové, měli ukrajinští příznivci převahu 5:2 (maďarský zákonodárný sbor zastupoval Csaba Hende, místopředseda Národního shromáždění).

Toto jednání bylo klidnější, a česká předsedkyně dolní komory českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová,  tam také učinila Hendemu a slovenskému Peteru Pellegrinimu návrh, že pokud nechtějí dát peníze na nákup zbraní přímo Ukrajině, ať je dají České republice a ta zbraně nakoupí.

Český premiér se opět pustil do Viktora Orbána

Petr Fiala ve čtvrtek v českém parlamentu hovořil o vztazích své vlády s Maďarskem a Slovenskem. Podle českého zpravodajského portálu Echo24 Fiala řekl, že se s oběma zeměmi neshodnou na tom, zda by se střední Evropa měla připojit k Západu.

“Chci, aby střední Evropa byla součástí Západu,” řekl a dodal, že ostatní dva šéfové vlád mají v této otázce odlišné postoje.

»» Naše zájmy nejsou totožné se zájmy maďarského premiéra Viktora Orbána. Máme jiné zájmy, a to chránit bezpečnost a prosperitu. Podle toho musíme jednat a jednáme.««
– řekl český premiér. Dodal však, že v některých oblastech – jako je energetická politika, migrace, zemědělství a dopravní politika – existuje shoda zájmů se Slovenskem a Maďarskem,

Fiala rovněž uvedl, že od nynějška budou odloženy neformální konzultace mezi českou a slovenskou vládou, které se pravidelně konají mezi představiteli obou zemí. Uvedl, že další takové setkání se uskuteční až někdy v dubnu až květnu, což však neznamená, že by se již neuskutečnila bilaterální setkání či konzultace v určitých oblastech.

Mluvčí české vlády Lucie Jesátková mezitím pro Echo24 rovněž uvedla, že bilaterální schůzky na ministerské úrovni a v pracovních skupinách budou pokračovat. Jako příklad uvedla, že český ministr zahraničí Jan Lipavský se v nejbližší době setká se svými protějšky z V4 a uskuteční se také ministerská schůzka k otázkám životního prostředí.

Zdroj:
https://index.hu/

sdílet na

54 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pijack
9. 3. 2024 10:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Včera ČT předvedla zase další nechutný rej zfanatizovaných a hystericky vřeštících myší demokratického tábora míru. Exponenti vládnoucích stran se vrhli na jednoho představitele SPD – Hrnčíře. Takovou štvanici si nepamatuji. Všichni unisono vřeštěli na pana Hrnčíře, že si “nenecháme od populistů SPD nabourávat jednotu demokratického bloku. Horlivý a zbytečný Dvořák ze STAN se drze vyjadřoval ke všemu, co se jen trochu vymyká z realistického pohledu na svět. Tohoto fanatika nám byl čert dlužen. On se cítí jakýmsi velitelem EU. Bartošek s Kupkou ze sebe chrlili “moudra” typu “co kdyby jim časem jejich postoj někdo vyčítal”… Pekarová odpapouškovala snad všechny známé floskule o debatě k debatám a populistech. Pirátka zase kuňkala o tom, že jsme mohli být za 20 let o kus dál, kdyby v politice nebyli populisté a extrémisti. Bylo to nechutné shromáždění pokrokových sil v čele s Českou republikou pod vedením skvělého premiéra a presidenta všech dob. Pan Hrnčíř se musel cítit jako pod šibenicí před davem vřeštících inkvizitorů. Přitom jsem si z toho vzal jeden zásadní postřeh. Skupina vřískajících myší chce porazit medvěda, který ohrožuje jejich dírku, do které jim západ sype drobky sýra

Pijack
9. 3. 2024 10:27
Odpovědět  Pijack

Zajímavý, ale skandální byl “postoj” poslance za ANO. Ten byl z těch aktivistů tak vyplašený, že se podvolil a začal si s těmi křiklouny notovat. Omlouval své kolegy za “proti Ukrajinský” postoj. Na to hnutí ANO bychom si měli dávat pozor. NIKDY nevíte, jak rychle převlečou kabát, aby se vyhnuli odpovědnosti za smysluplný názor. Je to jedna úderka, jedna fronta s těmi kdo vládne Evropské Unii. Ostatně o Babišovi je známo, že v Bruselu vykládá něco jiného než doma. Škoda slov.

jiří
9. 3. 2024 10:54
Odpovědět  Pijack

comment image

Pravdomluvny
9. 3. 2024 11:56
Odpovědět  Pijack

ANO je šestý člen pětidemoliční vlastizrady

Ladislav 💤
9. 3. 2024 13:16
Odpovědět  Pravdomluvny

Souhlas👍korouhvičkové ano!

Pravdomluvny
9. 3. 2024 13:31
Odpovědět  Ladislav 💤

Kdo věří Blbišovi je volič pětidemoliční vlastizrady 🤮

Francin
9. 3. 2024 17:11
Odpovědět  Pijack

Pamatujeme velmi dobře pod vedením ANO všechna ta šílená protizákonná opatření jako zákaz cestování mezi okresy, kecky za vakcínu, zhroucená ekonomika, rozklad hospodářství, zdravotnictví, školství, kultury. To vše za podpory komárů a socanů. Velký pozor na návrat ANO. Pouze důchodci byli koupeni a hlasitě mlaskali. Pan Babiš v roli cyklisty, v Bruselu se hrbil a doma šlapal.

Velitel
10. 3. 2024 09:12
Odpovědět  Pijack

Jaký převlečou kabáty, byl to ANOFert kdo podpořil okupační smlouvu s USA, byl to ANOFert , kdo tu chtěl všechny opíchat šmakuládami z USA kdo se naočkuje neonemocní a nikoho dalšího nenakazí, výsledek očkovaní tvořili většinu nemocných a hlavní roznašeče nemoci. Co se stalo neschopného všehoschopného Burešova zpěváka nahradil neschopný všeho schopný Válek s heslem levé ramínko pravé ramínko a zpěvák se dál válí v klidu za státní prachy ve Fisku. Mezi komunistou a StBákem Pávkem a komunistou StBákem Burešem není žádné rozdíl. Vlastně je StBák Bureš je největším příjemcem dotací IV. EU Říše v celé Říši.

Markýza
9. 3. 2024 13:53
Odpovědět  Pijack

Nenecháme si nabourávat jednotu…..kdepak jsem to už slyšela?
Díky za report, Pijacku. Utvrdilo mě to v tom, že nekoukám na zprávy už dobré roky a nebudu ani nadále.
Zrovna jsem tu poslouchala Oskara Krejčího, který říkal, že Západ nemá žádnou nosnou myšlenku, která by mu pomohla vyrovnat se s pádem hegemona, proto se všechno snaží řešit silou. Zbývá nám jen doufat, že zavčasu pochopí svoje skutečné šance.

ModrýKlokan
9. 3. 2024 17:11
Odpovědět  Markýza

@ Markýza, Pijack

Mě to baví jak ty pjogjesivní filcky kvičí. Nenechme se rozhodit. Mají jen křeče v agonii. Nervy jim tečou, ví že se nikde neschovají. Amíci jim tak akorát nasejou, po použití je odhodí jak toaleťák do záchoda.

Francin
9. 3. 2024 17:03
Odpovědět  Pijack

Pirátka myslela že jsme mohli být mnohem dál, zřejmě jsme už mohli mít všude 15 minutová města, digitální identity, CBCD, mohla jich být už jenom 1 miliarda slouhů, všichni pod vlajkou Lgbt, žádná zvířata na lukách, žádná auta, žádný majetek a těch horních sto tisíc by prožívali jeden nikdy nekončící mejdan. Děkujeme, nemáme zájem.

Pijack
9. 3. 2024 18:35
Odpovědět  Francin

Pravda. Mohli jsem už vychovávat své děti pod vlivem HHC, THC a jinými legálními svinstvy. Děcka buzerantů by trpěla depresemi zaviněným násilím adopce. Naše dcery by chodily do škol strachy před zdivočelými muslimy… To vše už Piráti chtěli zavádět.

unor 2022
9. 3. 2024 10:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Vlade Ceske republiky musel NEKDO namichat NECO do jidla.
Pro jeji kratkozrake a zkratkovite jednani uz neni jineho vysvetleni.
..
Mela by povinne navstivit nejake planetarium a tam nahlednout do vesmiru.
Mozna by si jeji clenove uvedomili, ze jsou vlastne nicim.
A zacali se podle toho chovat a jednat.

sergej
9. 3. 2024 11:49
Odpovědět  unor 2022

Třeba třeští z toho co říkal VK včera na SV o šíbrech vojenskoprůmyslového komplexu “dohod s trupely že se s kabinetníky nemažou.

Pravdomluvny
9. 3. 2024 11:57
Odpovědět  unor 2022

Vlastizrádcům by pomohl chlebíček ala Eliáš 🇨🇿

KOLOMA
9. 3. 2024 12:34
Odpovědět  unor 2022

Vysvětlení je jasné a většina to stále nevidí. Vláda ČR není česká a je si tak jista v kramflecích, že tupí Češi nevidí a nechápou kdo jim vládne, že se jim doslova vysmívá.

Pravdomluvny
9. 3. 2024 12:58
Odpovědět  KOLOMA

Ale vidí,jen nekoná,je roztříštěná a každý jeden za sebe…..spojení v podobě Svatoplukových prutů je v nedohlednu 😢

Tupý hulvát
9. 3. 2024 14:54
Odpovědět  Pravdomluvny

Ale nevidí,vždyť i tady kdejaký jouda blábolí o tom,jak jsou blbí,neschopní,co asi jinde.Ať dělá ta banda cokoli,názory lidí se skoro nemění a počet hlupáků,kteří je pořád mají také za hlupáky je pořád stejný.Nemá to cenu,vytřou si s námi zadek kdy budou chtít a příští volby dopadnou stejně.

Putinovec
9. 3. 2024 14:33
Odpovědět  unor 2022

Každý politik musí být připravený kdykoliv jednat , protože právě to je politika , při které se manévruje . Pokud politik řekne , že nebude jednat , tak je to blbec . Nebo dálkově ovládaný blbec .
Chápu to , že s fialou by nejednal nikdo . Kdo by se chtěl domlouvat s moulou , když může jednat s jeho majitelem .

Tupý hulvát
9. 3. 2024 14:42
Odpovědět  unor 2022

Další trouba,který si myslí,že něco dělají z hlouposti,ještě ho podporujte!

Mee Twoo
10. 3. 2024 18:21
Odpovědět  Tupý hulvát

kdy už se ti politici probudí?!?

Kolemjdoucí
11. 3. 2024 15:53
Odpovědět  Mee Twoo

Oni vzhůru dávno jsou, a co Vy a okolí?

Mee Twoo
11. 3. 2024 22:23
Odpovědět  Kolemjdoucí

nojo. to je moje zamilovaná věta, kterou když nikdo neřekne, tak musím aspoň já.
protože přece “Pro jeji[ch] .. jednani uz neni jineho vysvetleni.”. člověk přemejšlí od rána do večera a ne a ne a nedokáže přijít na žádný vysvětlení, proč se chovají jako totální svině. čím, ach, čím jen to může být?
přece se jednou musejí probrat a konečně začít pracovat ve prospěch svojí vlastní země a lidí – svých voličů.
nebo ne?

Markýza
10. 3. 2024 09:49
Odpovědět  unor 2022

Nápad s planetáriem je skvělý Únore, ale zapomínáte na to, že jejich mysl je zabedněná, a to důkladně. A doslova.

Frank
9. 3. 2024 10:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Fiala je neskutečný zmetek a ostuda naší republiky.

sizok
9. 3. 2024 10:53
Odpovědět  Frank

Na zblití.

Markýza
9. 3. 2024 13:55
Odpovědět  Frank

Já myslím, že je to slabý charakter, který vůbec neměl lézt tam, kde se ocitl. Ve studovnách by mu bylo samotnému líp. Ale souhlasím s tím, že ze slabého charakteru vám pod tlakem vyleze zmetek.

9. 3. 2024 16:10
Odpovědět  Markýza

Osobně jsem přesvědčen, že ne slabý charakter, ale absence charakteru vůbec.

Markýza
9. 3. 2024 16:20

To bych neřekla. úplná absence charakteru bývává vyvážena tvrdostí – podle hesla “když máš hroší kůži, nepotřebuješ páteř”. Ale je to jedno – výsledek je možná ještě horší, protože nejasnější.

9. 3. 2024 19:07
Odpovědět  Markýza

Když myslíte…

Mee Twoo
10. 3. 2024 18:27
Odpovědět  Markýza

najděte si tady článek ze 7.3. Debatovat se Slováky? a podívejte se na tu fotku. ta vám o něm řekne úplně všechno, co potřebujete vědět.

treza
9. 3. 2024 11:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Fiala je chudák ubožák https://www.youtube.com/watch?v=jssCjYBBfXs&t=1s

Markýza
9. 3. 2024 13:57
Odpovědět  treza

Nojo. Má pravdu, předseda. 🙁

Ladislav 💤
9. 3. 2024 11:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Ruský systém protivzdušné obrany S-500 Prometheus sestřelil hypersonickou balistickou střelu
S-500 je už v sériové výrobě!

Rusové odzkoušeli na svém území svoji techniku. Dali jasně najevo, že jsou na Makaróna a naše válečné všiváky připraveni!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pravdomluvny
9. 3. 2024 11:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Být na místě Fica nebo Orbána,tak Fyjalenko Banderonacistovič pocítí dějiny na vlastní kůži….. konkrétně rok 1419.

Pavel z Moravy
9. 3. 2024 12:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Podle mne je divení zbytečné. Škůdci zemští dostali manuál jak to tady zlikvidovat a jedou přesně podle něj. Nezměníme systém a hodnotový žebříček, nezměníme nic. Tato země s tímto lidem je bohužel odepsaná. Nářky jsou k ničemu.

Pravdomluvny
9. 3. 2024 12:25
Odpovědět  Pavel z Moravy

Je jen naší ostudou, když se dobrovolně likvidovat necháme…. už nejsme potomci Husa, Žižky,Komenského, Hašlera…..jen blbci, kteří řvou,že
Kdo neskáče (podle notiček fašoEU a uSSa) není Čech 🙈

Pavel z Moravy
9. 3. 2024 13:26
Odpovědět  Pravdomluvny

Četl jsem na michalapetr.com jaká je kvalita ruské výzbroje, kolik všeho se tam vyrábí a jaké zbraňové systémy mají. Takže pokud chtějí frantíci a jiní na Ukrajinu narukovat, tak ať si hlavně pořídí dostatek rakví, ty budou nejpotřebnější. Tito zdejší grázlové samozřejmě pracují pro svého globálního páníčka, ale Rusové budou mít takovou převahu, že v případě konfliktu bude Evropa smetena na totata. Řekl bych, že když jinak nedají …..

Pravdomluvny
9. 3. 2024 13:32
Odpovědět  Pavel z Moravy

Pytle dodá NEčeské ministerstvo vnitra pod vedením Banderovce Rak-Ušana 😉

Administrátor
P.A.Semi
9. 3. 2024 12:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Je to trochu trapné, být součástí národa, který se dá nyní považovat za největší svině Evropy
(Kde ovšem nejhorší krysy jsou v Pobaltí…)

Typické pro lháře jako Fiala je, že přesný opak toho, co řekl, je pravda, ohledně “chránit bezpečnost a prosperitu” – to přesně dělají Maďaři a nyní Slováci, ale nedělá to naše vláda, ta ničí bezpečnost (migrační dohodou a válečným štváčstvím) a ničí prosperitu idiotskými sankcemi, které se původně zdály být pouze Zlé, jenže jak jde čas a je vidět, že fungují přesně opačně a posilují Ruskou ekonomiku a poškozují Evropskou, tak je čím dál tím víc vidět, jak jsou idiotské, když se nejsou schopni poučit a dál tlučou hlavou do zdi…

Trapné na tom je, že tyhle šmejdy, co nám nyní vládnou, tu dost lidí dosud podporuje, jak si je Fialova sebranka koupila různými dotacemi…

πα½

Pijack
9. 3. 2024 13:20
Odpovědět  P.A.Semi

Pořád se to opakuje – žádné poučení. Šok z válečných hrůz zmizel s generací, která je prožila. Jejich děti (já) to známe z vyprávění, ale alespoň to. Naše děti i vnuci to mají jako digitální vzůšo. Nepřitele (Rusa, Číňana) jim zadá google, oni se automaticky zařadí mezi dobro bojující se zlem. Google je vede, chválí je za hrdinství, nabádá je k dobrým skutkům (urážet a zabíjet nepřítele), z nich se stávají roboti s anténami bez vlastního mozku. Dokud si nešáhnou na skutečnou válku, neuvidí utrhané nohy a ruce, mrtvé kamarády, kteří si ani nevystřelili, jenom vystrčili hlavu ze zákopu na nepravém místě, tak neprohlédnou, že nestálo za to googlu věřit.

sergej
9. 3. 2024 13:25
Odpovědět  Pijack
Tupý hulvát
9. 3. 2024 15:25
Odpovědět  Pijack

Autor výroku,že kdo chce ovládnout národ,má ovládnout mladé jistě neznal internet.Ten to urychlil,školy zapracovaly.Každé volební období přibude skoro půl milionu mladých voličů a stejný počet starých zemře.Je vymalováno.
comment image
https://www.novarepublika.cz/2024/03/je-to-jeste-nase-zeme

Pavel z Moravy
9. 3. 2024 18:42
Odpovědět  Pijack

Včera jsem opět zkouknul film Májové hvězdy, moc pěkně natočeno a poslechl si tak pěknou písničku o zlaté Praze. Nu, spletli se molodci s tímto národem. A myslím, že omluva tohoto stavu, že většina ty hrůzy 2. světové války neprožila neobstojí. Připomínat bylo možno stále. Jen se nechtělo. Rozebírat to netřeba.

Pravdomluvny
9. 3. 2024 13:33
Odpovědět  P.A.Semi

Nezarážejte inteligentní krysy…..jinak souhlas👍

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Janko z hor
9. 3. 2024 13:42
Ohodnotit příspěvek :
     

»» Naše zájmy nejsou totožné se zájmy maďarského premiéra Viktora Orbána. Máme jiné zájmy, a to chránit bezpečnost a prosperitu. Podle toho musíme jednat a jednáme.««
– řekl český premiér.
Údajně to řekl český premiér ony byly předčasné volby v česku? Toto nemohl říci Petro Fialeno, alias Nuttela. Leda, že by při slovech o bezpečnosti a prosperitě myslel na jinou zemi. Ačkoli co to kecám, Nuttela Fialenko nemyslel, on jen vysílal nabiflované signály:

Pravdomluvny
9. 3. 2024 16:43
Odpovědět  Janko z hor

Omyl,jen blil amisračky 😡🤮

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Mee Twoo
10. 3. 2024 18:24
Odpovědět  Janko z hor

chránit bezpečnost a prosperitu
… ale neřek’ čí prosperitu!

Autor
9. 3. 2024 22:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Co asi tak očekkávazt od politiků, kteří se nechávají vodit desetiletí ze zahraničí, z oblastí, které historicky nenávidí naše národy, lkteré vždy snili o pokoření tohoto území. Ostudou není ani tak ta volba samotná takových politiků, splést se může každý, protože ostudou je nepochopení toho, co takoví politici hodlají prosazovat! Přitom informace byly přístupné po celou dobu od “listopádu”.
Ále co, západní maloměšťácká civilizace slaví svůj triumf a zároveň i svůj konec!! Bude kopat jako chcípající kobyla, řvát jako tur, klít jako pohan, ale pokud Rusko vydrží a odolá, je s nimi konec.

pedro
10. 3. 2024 15:40
Odpovědět  Peter 008

Fiala není politik, ani nikdo z nich. Jsou to jen obyčejné kurwy. Na tohle každý nemá žaludek. Banda chamtivých křiváků a vlastizrádců.

Pravdomluvny
10. 3. 2024 18:21
Odpovědět  pedro

Patří do Kobylis……

romry
12. 3. 2024 07:27
Odpovědět  Peter 008

nekde sem si zkopiroval : „Ale důkazy jsou skryty na očích, pro ty, kdo jsou dost odvážní, aby se ani ne podívali.“

Kelly
11. 3. 2024 09:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Proč si ten idiot Fiala odpustil, že mohl přijít křičet na zemědělce před Úřad vlády a do jednoho si mohl i kopnout, když ho těžkooděnci svalili na zem. Kdo tohoto idiota mohl volit?

Kelly
11. 3. 2024 09:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Jděte už s tím Covidem do hajzlu, pořád o tom melete, udělali z nás idioty, ale celosvětově, teď je tu každý hrdina, to je jako po socialismu, všichni se tloukli do hrudi, jak oni ty komunisty nenáviděli, a nyní se zase ti samí tlučou do hrudi, jak věděli od začátku, že ten Covid je podvod. Já si nechal 2 x píchnout, protože jsem chtěl jet do zahraničí, ale dnes se za to na nikoho nezlobím, bylo to mé rozhodnutí. Ve středu tento týden máme demonstraci před Generálním štábem v Praze od 15,00 do 17,00 hod. proti zatahování ČR do války na Ukrajině, tak ukažte svoji odvahu a přijděte.