politika

Předseda vlády Maďarska na tiskové konferenci s prezidentem Ruské federace: Navrhujeme maďarský model vztahů s Ruskem

V Kremlu se uskutečnilo setkání vůdců Ruska a Maďarska. Schůzka trvala skoro pět hodin. Ruský prezident Vladimir Putin a maďarský premiér se rozhodli uspořádat společnou tiskovou konferenci. 

Viktor Orban okamžitě nastínil pozici Budapešti a poukázal na to, že „toto je mírová návštěva“.

Viktor Orban:

Vítám dialog mezi Ruskem a Západem. Nabízíme maďarský model vztahů s Ruskem. Jde o toto: Maďarsko je členem NATO a EU, ale zároveň se nestavíme proti Rusku. Máme vřelé vztahy, partnerství.

Host z Maďarska vysoce ocenil možnost osobního setkání s prezidentem Ruska. Ostatně, pokud dříve k nim docházelo pravidelně, nyní se kvůli pandemii koronaviru musí omezit na telefonické rozhovory.

Vladimir Putin: Vážený pane premiére, milý Viktore, jsem velmi rád, že vás vidím!

Od roku 2019 jsme se kvůli známým událostem neviděli a dnes nám neumožňují normální komunikaci.  Přesto je přímá schůzka, přímý dialog mnohem lepší než telefonický rozhovor, řekl ruský vůdce.

Těžké časy, ale ve velmi dobré společnosti je překonáváme. Ruská ekonomika odolala západním sankcím. Těmito sankcemi utrpěla Evropa samotná, Maďarsko více než Rusko. Politika sankcí je prostředkem zjevně odsouzeným k neúspěchu. – řekl maďarský vůdce během dialogu s Putinem, který také s prohlášením souhlasil.

Orbán vysoce ocenil jeho vztah s ruským prezidentem, který trvá již 13 let.

Viktor Orban: Jsem moc rád, že se můžeme vidět. Je pro mě vždy velkou ctí se s vámi osobně setkat.

Poprvé jsme se setkali před 13 lety a toto je naše dvanácté setkání. To je velmi vzácné. Téměř každý, kdo byl od té chvíle mými kolegy ve vedení zemí EU, už tam není. Ukazuje se, že za 13 let jsme nashromáždili nejvýznamnější vzpomínky na společnou minulost Ruska a Evropské unie.

A abych byl upřímný, nemám v plánu odejít. Volby budou v dubnu.

Vladimir Putin: Ano, já vím.

Vladimír Orban: Budu kandidovat a vyhraju. Proto mám důvod předpokládat, že s vámi budeme spolupracovat řadu let.

Opravdu procházíme těžkými časy, ale rok 2021 se ukázal být ve vztazích mezi našimi zeměmi snad nejúspěšnějším rokem za toto období. Byly to dvě hlavní výzvy, v obou případech nám pomohlo Rusko. První výzva souvisí s vakcínami, druhá s energií.

Děkujeme Vám za to, že v důsledku spolupráce s Ruskem v oblasti vakcín bylo Vaší vakcínou očkováno 900 000 občanů Maďarska. Z celého srdce děkuji.

A s přihlédnutím k tomu, že celá Evropa nyní zažívá energetickou, respektive plynovou krizi, bylo velmi důležité uzavřít výše zmíněné dlouhodobé smlouvy. Děkuji za to, že jsme je mohli podepsat. A při našem dnešním setkání bych rád dosáhl cíle navýšení objemu dodávek.

S ohledem na bezpečnost je to zřejmě nejnapínavější příběh, protože moje dnešní návštěva je částečně i mírovou misí a chtěl bych ujistit, že žádný z vůdců Evropské unie, členských států, by si válku nepřál.  Stojíme o politické řešení založené na výhodných dohodách.

Projekt Paks postupuje dobře. Ty maďarské investice, které se realizují, a to i se souhlasem ruského vedení, jsou úspěšně realizovány. Děkuji vám za to. Kromě toho jsem přinesl několik dalších návrhů na další budování spolupráce v této oblasti.

Těžké časy, ale trávíme je ve velmi dobré společnosti.

Vladimir Putin: Souhlasím. (Smích.)

http://kremlin.ru/events/president/news/67682

Lídři obou zemí dnes diskutovali o dodávkách plynu z Ruska do Maďarska, bezpečnostních zárukách, které Moskva nabízí západním zemím, o boji proti šíření koronavirové infekce a mnoha dalších otázkách. Všechny byly podrobně a obšírně diskutovány.

Během rozhovoru Putin poznamenal, že Budapešť nakupuje ruský zemní plyn za ceny, které jsou pětkrát nižší než současné ceny v na evropském trhu. Stalo se tak díky tomu, že Maďarsko prozíravě podepsalo s Gazpromem v roce 2021 dlouhodobou smlouvu na dodávky paliva s platností do roku 2036. Ruský vůdce to považuje za velký úspěch pro Viktora Orbána osobně, díky kterému se podařilo dohodu uzavřít.

Rozhodnutí Budapešti přijímat ruský plyn obcházející ukrajinský systém přepravy plynu bylo Kyjevem a řadou západních zemí vnímáno nesouhlasně. Orbán nepodlehl tlaku, který na něj byl vyvíjen, ale prohlásil, že jedná v zájmu maďarského lidu.

Pokud jde o společný boj proti covidu, Putin zaznamenal nákup dvou milionů dávek vakcíny Sputnik V Maďarskem v Rusku.

Přes potíže spojené s pandemií a negativně ovlivňující globální ekonomiku rusko-maďarské vztahy vzkvétají. Svědčí o tom 30procentní nárůst obchodu mezi oběma zeměmi do letošního roku. 

Za zmínku stojí i rozsáhlé investiční projekty, zejména v jaderné energetice.

Stojí za zmínku, že Moskva a Budapešť jsou schopny jít příkladem, že spolupráce na vzájemně výhodném základě je mnohem produktivnější než konfrontace.

Vladimir Putin na společné tiskové konferenci nastolil otázku globální bezpečnosti. Podle prezidenta Ruska Spojené státy a NATO jako celek ignorovaly obavy Ruska.

Prezident Ruské federace:

V USA říkají, že zásady bezpečnosti by měly být rovnocenné. Zde ale musíme mluvit i o principu, že bezpečnost některých států by se neměla budovat na úkor bezpečnosti jiných.

https://topwar.ru/191828-nepro…

sdíletj na

8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan
2. 2. 2022 02:23

Jako nejvyspělejší stát pohadrákové éry jsme se mostem mezi Východem a Západem mohli stát my a svůj prestižní status mezi bývalými satelity SSSR jsme si mohli nejen podržet, ale ještě ho rozvinout.
Namísto toho jsme se stali neodrbanějším státem Eurosajuzu – ze všech satelitů jsme na vstup do Eurosajuzu nejvíce doplatili my – ne přítelem RF a pohrdaným, vykořistovaným protektorátem s trudnou budoucností bez přátel a perspektiv a roli mostu převzalo Madarsko.

Pavel
2. 2. 2022 10:50
Odpovědět  Milan

Výborně zhodnoceno Milane. Naše současná vládnoucí garnitura, koukněte se na data narození, dostala kvalitní vzdělání v socialistickém Československu. Toto bezplatné vysokoškolské vzdělání ale nemělo za cíl vytvořit z těchto osob lidi bez zásad, národního povědomí a úctě k mateřskému jazyku, kultuře a slovanství. A hle, jací lidé se po převratu najednou objevují ve vedení státu. Těch málo příkladu slušných osob by se tam našlo tak na prstech dvou ruk. A teď je to problém ještě větší, protože současná výuka na školách provádí odnárodnění v takovém měřítku, že naše vlast prakticky jako svobodný subjekt končí. Není to skutečně radostná vize.

Albi
2. 2. 2022 20:49
Odpovědět  Milan

Smutná pravda. A bude hůř, přesně jak píše Pavel.

Milmas
2. 2. 2022 11:40

A naša krava Čaputová, dojená v USA ambasáde, odvážne bučí smerom na východ.

PENNYS
3. 2. 2022 08:50
Odpovědět  Milmas

Vaša krava Čaputová, dojená v USA ambasáde,TU BUDU PRÍŠTÍ VOLBY VOLIT CEŠI ZA SVOJU PREZIDENTKU!!!! JE VELICE OBLUUBENÁ U PRAVICOVÝCH SVIN!

Frank
2. 2. 2022 12:02

Alespoň někdo je té kolaborantské Evropě normální. O tom se blbému Fialovi nemůže ani zdát.

Albi
2. 2. 2022 20:52
Odpovědět  Frank

Zase máte odvážnější občany – viz demonstrace proti smlouvě s USA.

Jiří
2. 2. 2022 20:13

Nedovedu si tam představit pít.. ce Fijalu.