politika

Předseda parlamentu Zimbabwe: Speciální vojenská operace na Ukrajině je založena na oprávněných obavách Ruska o svou bezpečnost

Předseda parlamentu Zimbabwe: USA zasahují do africké suverenity a představují hrozbu hladomoru

Před zahájením speciální vojenské operace (SVO) dodávalo Rusko do Afriky pšenici za 3,7 miliardy USD (32 % potřeb) a Ukrajina – 1,4 miliardy USD (12 % potřeb). Celkem Ukrajina dodala do Afriky zemědělské produkty za 2,9 miliardy dolarů.

Uvedl to předseda Národního shromáždění parlamentu Republiky Zimbabwe Jacob Mudenda na plenárním zasedání Státní dumy, informuje PolitNavigator.

„Afrika má zájem na ukončení konfliktu, aby omezila negativní důsledky pro obchod s Ruskem a Ukrajinou.  Narušení obchodu je důsledkem tohoto konfliktu a znepokojuje Afriku. Přerušení dodávek vyvolává obavy z inflace cen potravin. Cena chleba a másla se začátkem války vzrostla a uvrhla mnoho Afričanů do chudoby. Jsme svědky nedostatku zdrojů a rostoucích cen,“ řekl Mudenda.

K růstu cen potravin podle jeho slov přispívají i rostoucí ceny pohonných hmot. Africké rodiny utrácejí 60 % za jídlo, přičemž omezují zdravotní péči a vzdělání.

„Zimbabwe si je vědomo geopolitického kontextu, který vedl k rusko-ukrajinskému konfliktu. Jako nešťastná oběť nezákonných západních sankcí dobře víme, v jaké situaci se Rusko nachází. Zimbabwe je přesvědčeno, že tato opatření nepřinesou hmatatelné výsledky. Prezident proto odmítl Bidenovu výzvu k podpoře sankcí.  Odpověděl, že oběťmi sankcí jsou soudruzi ve zbrani,“ řekl Mudenda.

Odsoudil také návrh zákona proti „zlomyslné politice Ruska v Africe“, který v současné době projednává americký Senát.

„Tento zákon je zásahem do suverenity a územní celistvosti afrických států, které mohou být v pokušení podporovat Rusko,“ řekl Mudenda.

Mudenda vystoupil ve Státní dumě s podporou SVO

Speciální vojenská operace na Ukrajině je založena na oprávněných obavách Ruska o svou bezpečnost.

Uvedl to předseda Národního shromáždění parlamentu Republiky Zimbabwe Jacob Mudenda na plenárním zasedání Státní dumy.

„Speciální vojenská operace na Ukrajině, i když je v západních médiích prezentována v tom nejnegativnějším světle, je založena na legitimních historických bezpečnostních obavách, které jsou spojeny s NATO a Spojenými státy, které provádějí neúnavnou expanzivní politiku a představují nepopiratelnou hrozbu pro suverenitu a územní celistvost Ruska,“ řekl Mudenda.

Připomněl, že 2. března se Zimbabwe zdrželo hlasování v OSN pro rezoluci odsuzující Rusko.

„Tento konflikt je složitý a hluboce zakořeněný v historii a geopolitice… Po rozpadu SSSR NATO pokračovalo ve své politice spálené země a pokračovalo v přibližování se k ruským hranicím. Ruská federace byla doslova obklíčena odpůrci. Otevřené pokusy NATO začlenit Ukrajinu do svého složení vyvolaly obavy Ruské federace o svou bezpečnost.

Tento politický kontext je třeba přijmout. Ruská federace se oprávněně cítí ohrožena přítomností jaderného arzenálu NATO na dosah ruky od svých hranic. SVO je třeba vnímat z tohoto kontextu, a je tedy preventivním krokem k obraně proti nevyhnutelnému protivníkovi NATO, které je podporováno hegemonickými aspiracemi USA na unipolární svět. Rozhodně jim nelze věřit, že zachovají mír a bezpečnost,“ uzavřel Mudenda.

Zimbabwe podle jeho slov nevěří, že rezoluce OSN odsuzující Rusko, stejně jako série sankcí, jsou správnou cestou k vyřešení krize.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3BNUgS4
https://bit.ly/3BRFLfL

sdíletj na

22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Frankie
12. 10. 2022 01:05
Ohodnotit příspěvek :
     

To jen USA a jejich kolaboranti melou stále dokola ty svoje lži. K čemu mají USA přes 800 vojenských základen po světě? Rabují, kde se dá a kdo se jakýmkoliv způsobem vzepře a chce přestet obchodovat v petrodolarech, jak to učinil Husajn a posléze i Kadáfí, tak se vymyslí třeba ZHN nastupují američtí vrazi a už se bombarduje. A většina světa drží huby. Když Rusko rozflákalo
elektrárnu, tak západní a prozápadní podsvinčata kvičí, jako by je na nože brali. Jenže jich je proti světové populaci strašlivě málo. Takže spousta občanů i politiků Rusy chápe, ale mají strach to říci nahlas. To je ta jejich demokracie. A spousty politiků ve světě se k Rusku hlásí docela otevřeně, protože strach nemají a případně počítají, že v případě nouze jim Rusko vojensky pomůže. A Rusko má v Africe dobrý kredit, protože tam nikdy nemělo žádné kolonie, kde by drancovalo jako ostatní západní země. Pro západní Evropu včetně USA je stále těžké pochopit, že jejich doba jednoznačně končí ikdyby se na hlavy stavěli. A my, jako obvykle, jsme se postavili na tu špatnou stranu. Nefandím Ukrošům ani Rusům, protože válka je vždy strašná věc, ale ptám se, měli Rusové jakoukoliv jinou možnost zabezpečit svůj stát proti obkličování jednotkami NATO, jejíž představitelé už ani imperialistickou chamtivost neskrývali. Fandím slušným lidem a těch je podle všeho v Rusku daleko více, než na nacistické Ukrajině. Jak je možné, že na Ukrajině kdejací nácci mají vytetované nacistické symboly, nacistické nášivky a prapory.

Helena
12. 10. 2022 07:31
Odpovědět  Frankie

👍👍👍👍

Gales
12. 10. 2022 10:09
Odpovědět  Frankie

Páč jsou to fašisti.A ti mají pouze jeden cíl.Zabít nepřítele.Takže musí být sami zlikvidovaní,aby nemohli škodit.Da zdravstvuet Gosudar.

Masunta
12. 10. 2022 06:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Když existují země jako Zimbabwe, které nejsou pod příliš silným až loutkovým vlivem USA a nemusejí používat ideologickou optiku USA, a jsou nějak navázané na ŠOS třeba, tak si mohou dovolit takovýto přístup. Jinak by byly na americký způsob “demokraticky upraveni.”
Takových zemí přibývá. Mají obavy o svou ekonomiku a mohou si dovolit napsat i pravdu o vzniku speciální vojenské operace.

skeptik
12. 10. 2022 07:44
Odpovědět  Masunta

To v kolektivním “demokratickém” Západě si “demokraticky” zakázali říkat pravdu o tom, co se děje na Ukrajině a vyhrožují represáliemi opovážlivcům, kteří si dovolí říct pravdu.

Pavel K
12. 10. 2022 08:19
Odpovědět  Masunta

A co když je to tak, že se to USA stydí říci na rovinu a je jí to trapný, tak požádala (přikázala) aby to za ně prohlásila Zimbabwe? 🤣🤣🤣🤦‍♂️🙋‍♂️

Masunta
12. 10. 2022 12:01
Odpovědět  Pavel K

Na ionta si nedávej alkohol… 🙂

Markýza
12. 10. 2022 14:07
Odpovědět  Pavel K

Hele, to je tak praštěný, že by to mohla být pravda :-)))

Masunta
12. 10. 2022 17:25
Odpovědět  Masunta

teď mi přišla informace, kterou bez komentáře posílám. 
 Nejčerstvější zprávy z Ukrajiny zprostředkované od přímých svědků a místních zdrojů a sdělovacích prostředků
 
 Zajisté jste nepřehlédli, že Ruská armáda začala odstřelovat strategické body na západě Ukrajiny. Hlavní mediální proud opět mluví o ruském napadení Ukrajiny, a opět nezmiňuje zásadní fakta.
 
 Jsou hned dvě.
 
 Tím prvním je, že je loutková ukrajinská vláda už zcela pod diktátem z USA a tak i přes ruské varování nejen nepřestalo bombardování Donbasu, ale ještě zintenzivnilo a začaly se používat vražednější zbraně. A to i přesto, že v nových republikách Doněcké a Luhanské již oficiálně pobývá ruská armáda
 
 Tím druhým je příprava celosvětové války ze strany USA a NATO, naplánované v Evropě. Tedy i u nás! V Americe samozřejmě ne! Naši nejvyšší parlamentní představitelé kvůli tomu jezdí pro instrukce, u Jihlavy postavili stanové městečko pro odpočinek americké armády a na Slovensku mají základny NATO.

Masunta
12. 10. 2022 17:26
Odpovědět  Masunta

Myšlenka je jednoduchá. Ukrajina bleskově vstoupí do NATO, pak požádá NATO o vojenskou pomoc a útok na Rusko může začít. 
 A protože Rus není idiot, předešel tomu. Do NATO nelze přijmout zemi, která je ve válečném stavu.
 
 Ukrajina teď může požádat o pomoc jen jednotlivé státy. A v momentě, kdy se takový stát k tomu propůjčí, vyhlašuje válku Rusku. Když to udělají USA, mohou létat bomby právě tam.
 
 Proto Německo rychle vycouvalo a Francie taky.
 
 A co teď? No teď Američané honem uzavírají smlouvy o vzájemné pomoci s jednotlivými státy a pak je budou nutit se do té války zapojit, aby mohli válčit přes ně. Hlavně ne přímo!

Masunta
12. 10. 2022 17:27
Odpovědět  Masunta

Tohle v médiích neuvidíme, budou lhát že Rusko je ten agresor štváč ve skutečnosti šel válku skončit.  
 Donbaské lidové republiky se odvolaly do RUSKA s ŽÁDOSTÍ O POMOC. Rusko války nezačíná, RUSKO války končí!

José
12. 10. 2022 07:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Zimbabwe byla obilnice Afriky do doby, než byli vyvlastněni bílí farmáři. Myslete si co chcete, ale černoch to neumí a tak musí dovážet. A teď má strach.

Masunta
12. 10. 2022 09:01
Odpovědět  José

Dříve se nazývali Rhodézií. Velmi složitý vývoj. Mají hodně nerostného bohatství a je tam chudoba. Stačí se podívat na Wikipedii.

José
12. 10. 2022 10:11
Odpovědět  Masunta

Ano, dříve to byla Rhodésie. S nerostným bohatstvím to nakonec dopadne tak, že to bude za pár babek těžit Čína a jek známe africké země, z peněz za těžbu se nic nedostane na ty chudé, to budou jen dřít v dolech…
Koukám, že někoho vaše informace o bývalé Rhodésii a jejím nerostném bohatství irituje.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Masunta
12. 10. 2022 12:05
Odpovědět  José

To se stále ukojuje psychopátek a sprosťák Lev Prch. On je tak ukřivděný několikerým vyškrtnutím (i když mé žene například nadával do ku..v) – a já jeho kritik, tu stále jsem…. To ego psychopata nedokáže rozchodit. Čekám jej i na dalších webech.

František
12. 10. 2022 13:36
Odpovědět  Masunta

Ano. Čína těží v Zimbabwe suroviny, které Zimbabwe zatím nedokáže využít. Ale za to Čína staví v Zimbabwe železnice dopravní infrastrukturu továrny a mnoho dalšího. Doplňte si informace, než začnete něco psát.

Masunta
12. 10. 2022 16:11
Odpovědět  František

Vidět, že jsi rozume splnil mé doporučení a četl si laskavě ve Wikipedii například. Co jsem napsat chtěl, jsem napsal. To je ale překvapení.

jirik
12. 10. 2022 10:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Jak uvádí Martin Armstrong ze společnosti Statista, v současné době je podle odhadů v rukou devíti zemí téměř 13 000 jaderných hlavic.

Armstrong však dále vysvětluje, že v roce 2019 orgán přidružený k NATO zveřejnil a následně smazal dokument, který zřejmě potvrdil něco, co se již dlouho tušilo – americké jaderné zbraně jsou uloženy na leteckých základnách v několika evropských zemích. Kopii dokumentu zveřejnily belgické noviny De Morgen, které uvedly, že jaderné bomby B61 jsou uloženy na šesti základnách v Evropě.

Jak upřesňuje informační list Centra pro kontrolu zbrojení a nešíření zbraní, jde o základny Kleine Brogel v Belgii, Büchel v Německu, Aviano a Ghedi v Itálii, Volkel v Nizozemsku a Incirlik v Turecku.

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/kde-jsou-v-evrope-ulozeny-americke-jaderne-bomby/

František
12. 10. 2022 13:39
Odpovědět  jirik

Rusko o nich určitě ví a v případě nutnosti tyto základny vyletí do povětří jako první.

Pavel z Moravy
12. 10. 2022 11:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Je velmi dobré, že to řekl představitel Zimbabwe, komu čest tomu čest. Měli by to ale tak natvrdo říci i jiní a to ti největší z největších, tedy Čína, Indie, Brazílie a jiní. Nelze dělat rozhodnutí polovičatě. Buď jsem s Ruskem, protože vnímám, že jejich obavy jsou oprávněné nebo ne. Všeliké úhybné manévry jsou velikánů nedůstojné. Také se člověk ptá, buď jsi můj kamarád nebo ne. Vyjádření je jednoduché a dále není potom co řešit.

Masunta
12. 10. 2022 12:06
Odpovědět  Pavel z Moravy

Jsou strachy zesr..ý až za ušima.

Spam vlasta
12. 10. 2022 12:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Příklad pro naše prodejné politiky ,že i malá země může na kolonizátory z USA prdět z výšky a nelezt jim do pozadí ! Ovšem to by hoši neměli mít bobky a museli by to být češi o čemž mám velké pochyby. Zatím jednají jak zrádci národa a vymlouvají se na geopolitickou situací !