historiepolitika

Před třiceti lety chorvatští ozbrojenci zmasakrovali srbské obyvatelstvo “Medacké kapsy”

Operace “Medacká kapsa” (chorvatsky – Operacija «Medački džep», srbsky – Операција «Медачки џеп»)

Počátkem měsíce září 1993 se k “Medacké kapse” přiblížily chorvatské jednotky, kterým velel pozdější kosovsko-albánský premiér Agim Çeku.

Od 9. do 17. září 1993 provedla chorvatská armáda operaci “Kapsa-93”, etnickou čistku obyvatelstva srbských vesnic Divoselo, Čitluk a Počitělj.

Několik účastníků bylo odsouzeno za účast na represivní akci a dostalo se jim relativně mírných trestů.

Jak uvádí PolitNavigator, podle Informačního a dokumentárního centra Veritas bylo během chorvatské operace „Kapsa-93“ zabito 46 srbských vojáků, šest policistů a 36 civilistů, včetně 17 žen. Všechny tři vesnice byly srovnány se zemí v rámci taktiky spálené země.

Chorvatsko na konci akce předalo srbské straně 52 těl, dalších 18 odvezli vojáci kanadského kontingentu OSN – UNPROFOR, kteří vstoupili do přímého boje s chorvatskými represivními silami (na což se Západ nyní snaží nevzpomínat), přičemž 27 z nich zabili. Čtyři kanadští vojáci utrpěli zranění. 

Další dvě těla byla následně odvezena vojáky armády neuznané Republiky Srbská Krajina a jedno bylo nalezeno v dubnu 1994.

Dalších 11 těl ukrytých v márnici sousedního chorvatského Gospiće našli v květnu 2000 vyšetřovatelé haagského tribunálu. Dalších sedm nalezených těl bylo neznámých.

Výsledky ohledání těl ukázaly, že zabití Srbové měli rozbité lebky, utrpěli četná střelná zranění z bezprostřední blízkosti a někteří z nich měli odříznuté části těla a několik lidí bylo upáleno zaživa.

V těch několika vesnicích, kterými jsme dnes projížděli, jsem nenašel žádné známky života, ani lidí, ani zvířat. Ničení je úplné, systematické a záměrné,“ prohlásil 19. září 1993 velitel UNPROFOR Jean Cot.

V letech 2001-2003 Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) obvinil vůdce represivní operace – hlavního chorvatského vojenského velitele Janko Bobetka a chorvatské generály etnického Albánce Rahima Ademiho a Mirka Noraca.

Projednávání Bobetkova případu bylo zastaveno kvůli jeho smrti v Záhřebu 29. dubna 2003. Případy Ademiho a Noraca byly předloženy chorvatskému soudu, v důsledku čehož byl Rahim Ademih plně zproštěn viny a Mirko Norac byl odsouzen k sedmi letům vězení, které chorvatský nejvyšší soud zkrátil na šest let.

Další viníci jako třeba Agim Çeku, zůstali nepotrestáni, i když kanadští vojáci učinili o řádění Chorvatů obsáhlá prohlášení a byli ochotni proti Agimu Çekovi u soudu svědčit.

Chorvatská justice také obvinila tři řadové chorvatské ozbrojence. Velitel průzkumné roty 9. gardové brigády Josip Krmpotić byl odsouzen ke třem letům vězení za to, že nařídil vypálení a demolici srbských domů. Bojovníci z jeho jednotky Velibor Šolja a Josip Mršić, obvinění z vraždy starší neznámé ženy – na pět a tři roky vězení.

Centrum Veritas poznamenává, že ačkoli bylo ve výše uvedených procesech nesporně prokázáno, že čtyři ženy byly zaživa upáleny ve svých domovech, nikdo nebyl za jejich upálení hnán k odpovědnosti.

V dubnu 1991 žilo v Divoselo 344 lidí, v Počitělji 307 lidí a v Čitluku 129 lidí. V září 2023 v Divoselo nežil nikdo, v Počitělji – dvě starší ženy a v Čitluku čtyři rodiny o deseti lidech.

Cílem represivní chorvatské operace „Kapsa-93“ byla likvidace tzv. „Medacké kapsy“ – území neuznané Republiky Srbská Krajina, která sahala na chorvatské území jižně od Gospiće.

https://1url.cz/1uHSf

sdílet na

11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Gales
11. 9. 2023 18:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Všechno zlo pochází z Ameriky.

Pedro
11. 9. 2023 20:08
Odpovědět  Gales

BINGO!

11. 9. 2023 22:35
Odpovědět  Gales

Amerika ho v případě Chorvatů (a pšonků a chocholů) akorát podporuje, ale nevzniklo tam. Kór u Chorvatů ne.
Jsem ale línej to vysvětlovat, a taky málo prostoru, takže více zde. Ona je wiky sice mrcha prolhaná, ale placama nekecá:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Usta%C5%A1ovci
No a u pšonků taky ne, protože pšonci se sr.ali do čeho a do koho mohli už dááávno před objevením ameriky a u chocholů má původ u habsburků. Do té doby chocholové Malorusové. Americký deep state tyhle jejich kurewské tendence akorát podchytil a využil.
Právě proto bych tak nerad viděl v budoucím uspořádání Evropy pšonky, chorvaty a chocholy v jednom bloku s námi. Jo, obyčejný lidi normální. Říká se. Jistěže. Dokud v řeči nezabrousíš na geopolitiku. Pak je po normálnosti a nestačíš se divit. A platí to u všech třech těchto takyslovanů.
Ježíš! Nepoučuju! Jenom nesouhlasím, vidět za vším swinstvem amíky. Máme dost vlastních, evropských swiní, produkujících už po staletí rozvrat – po tvém zlo. 🙂

Staník
12. 9. 2023 11:19
Odpovědět  Gales

V tomto případě se Amerika přidala až později. Zlo pocházelo od Německa a přidali se hlavně Itálie, Rakousko a Maďarsko. Největším zastáncem rozdělení Jugoslávie byl Hans Friedrich Genscher. Sám nacista. V Německu byla velmi dobře organizováni uprchlí chorvatští nacisté, kteří po vyhlášení samostatnosti Chorvatska v devadesátkách zaujali významné posty nejen ve vládě. Na prvním zasedání parlamentu se zdravili hajlováním. Jinak chorvatská červenomodrá kostka byla zavedena Ante Paveličem, stejně tak kuna jako platidlo, ke kterému se Chorvatsko vrátilo. Chorvatsko je jednoznačně stát s nacistickými kořeny, postavený na nacistické ideologii nenávisti k Srbům, stejně jako Ukrajinci k Rusům. Protiprávně zabrali části Istrijského poloostrova (Slovincům) a Dalmácie, východní Slavonie, oblasti kolem Kninu Srbsku. Obilnice Jugoslávie, východní Slavonie, je dnes v zásadě opuštěným územím, protože líným Chorvatům stačí drancovat turisti na pobřeží. Dalmácie vždycky byla srbská. Pravoslavné srbské památky jsou datovány již kolem 14. století. Katolické chorvátské až na konci století 19.

Jiří
11. 9. 2023 19:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Srbové si vše dobře pamatují a až přijde čas ,tak bude soud.Věřím ,že nový Tito již žije.

Autor
12. 9. 2023 00:04
Odpovědět  Jiří

Tito. No nevím, není to až tak jednoznačná postava. Až příliš připomíná ty, co dnes lavírují mezi jedním, či druhým pólem v politice. Dost podobný – dlouhodobě a většinou z nepochopení reálií – tureckému Erdoganovi.
Předchůdce Gorbačova, Chruščov, s ním obnovil vztahy, když předtím byl Stalinem Tito prohlášen za zrádce … a Jugoslávii to nakonec stejně moc nepomohlo. Byla nemilosrdně rozbita.

Staník
12. 9. 2023 11:37
Odpovědět  Peter 008

Tito byl Chorvat a celý svůj život nenáviděl Srby. Přikryl zločiny Chorvatů za druhé světové války, podporoval muslimy v Bosně a Hercegovině, podpořil zákon o samostanosti svazových republik, jen Srbsko žádnou nedostalo atd. Byl před válkou v Sovětském Svazu, odkud se jako jeden z mála za podezřelých vrátil a začal prosazovat socialismus. Za druhé světové byl sice vůdcem partyzánů, ale přivlastňoval si i úspěchy, kterému nepatřily. V Srbsku byli populárnější Četnici Draži Michajloviče, který byl narozdíl od Tita proanglický, měl sídlo na Ravne Goře v Šumadiji. Bohužel Churchill se rozhodl podpořit Tita, což po válce uvedl za svůj největší politický omyl směrem k Jugoslávii. Tito nechal po válce Michajloviče popravit. Využíval západní investice do Jugoslávie, protože se tvářil jako protiruský, protistalinistický a západ mu to uvěřil.

Aleš
11. 9. 2023 21:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Proto nejezdím do Chorvatska, odporný národ.

ModrýKlokan
12. 9. 2023 02:35
Odpovědět  Aleš

Zparchantělí katolíci

Staník
12. 9. 2023 11:39
Odpovědět  ModrýKlokan

Hlavně představitelé Rakouska-Uherska se na tom podepsali. Stejně jako na Rusínech v Zakarpatí, či na dalších Slovanech na jimi ovládaných územích.

11. 9. 2023 22:36
Ohodnotit příspěvek :
     

SEMI !!!
Jsi programátor? Jsi!
Mohl bys mně a dalším Čechům vysvětlit, co toto:

Site Admin
Log out
Entries feed
Comentes feed
WordPres.org

a další anglicismy, které se na nás, Čechy, vyvalí po rozkliknutí, dělají na
ČESKÉM VLASTENECKÉM WEBU?!