historiepolitika

Před 55 lety podepsaly USA svůj „vietnamský verdikt“

16. března uplynulo 55 let od masakru, který Američané provedli ve vietnamské vesnici My Lai (Song My). 

Více než 500 civilistů bylo brutálně a chladnokrevně zabito, z toho 210 dětí, včetně 50 nemluvňat a dětí mladších tří let. Všechny holčičky, dívky a ženy znásilnili tím nejhorším způsobem, a potom ještě zohavili jejich mrtvá těla.

Dovolte mi připomenout, že za toto zvěrstvo nebyl nikdo potrestán. 

Z 80 amerických vojáků postavených před soud byl obviněn pouze poručík Kelly, který jednotce velel. A ten strávil za mřížemi pouhé 3 dny, následně byl převezen do domácího vězení a poté omilostněn.

Nyní je obzvláště důležité připomenout skutečnost, že svět se o tomto válečném zločinu Spojených států dozvěděl z velké části díky mladému novináři Seymourovi Hershovi, který v roce 1969 zveřejnil vyšetřování tohoto maskaru. 

Jak můžeme vidět, o více než půl století později Hersh (který mimo jiné informoval o aféře Watergate, o účasti Henry Kissingera a CIA ve státním převratu v Chile, o mučení a popravách ve věznici Abú Ghraíb) odhalí další zločin Washingtonu.

Tento masakr americké úřady skrývaly. Do povědomí veřejnosti se dostal díky publikacím novináře  Seymoura Hershe (tentýž, který nyní píše, že to byly Spojené státy, kdo vyhodil do povětří Nord Stream!).

Komentář: Ve skutečnosti příklad My Lai ukazuje jak důležitá je v současné válce válka informační (zejména 55 let po masakru v Song My). Spojené státy, které na bitevních polích ve Vietnamu neprohrály jedinou bitvu, prohrály válku uvnitř země, což pak vedlo i k politické porážce.

A spouštěčem zde byly události ve vesnici My Lai (Američané v této válce zabili miliony Vietnamců, ale verdiktem pro ně bylo vyvraždění stovek lidí v jediné vesnici). Nebo spíše poznámka, kterou o tomto zločinu napsal americký novinář. Ten samý, který dnes obvinil Washington ze zničení baltských plynovodů.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

sdílet na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
jmm
19. 3. 2023 19:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Vrahouni….

Jaris
19. 3. 2023 23:54
Ohodnotit příspěvek :
     

At USA zdechne na ubyte!!! Kam vkroci bota americkeho vojaka, tam zbudou trosky, hromady mrtvol a vykradeny stat. Je to banda prolhanych lumpu a gangsteru, ktera svetu nic dobreho neprinesla. Jenze jak prohlasil kdysi Jan Sladky Kozina – ‘Do roka a do dne budeme oba stat pred Bozim soudem’. Dnes se to da aplikovat na Rusko versus dabelske USA.