Právník Srjan Aleksić: NATO odpovědělo na žalobu Srbska o bombardování uranem, že má imunitu

NATO odpovědělo na žaloby podané oběťmi bombardování Srbska v roce 1999 za použití ochuzeného uranu, že má právní imunitu podle dohody s vládou země z roku 2005, řekl RIA Novosti srbský právník Srjan Aleksić.

Srbský právník již dříve uvedl, že 20. ledna byly u Vrchního soudu v Bělehradě podány dvě nové žaloby proti NATO od obětí bombových útoků s ochuzeným uranem v roce 1999. První taková žaloba vůči NATO od jednotlivců byla podána 20. ledna 2021. 

Srbskému právníkovi pomáhá italský právník Tartaglia*, který úspěšně zastupoval zájmy italských vojáků a zajistil přes 260 soudních rozhodnutí, která již v Evropě vstoupila v platnost.

Styčný úřad NATO v Srbsku ve svém prohlášení soudu uvedl, že má plnou imunitu pod jurisdikcí Srbska na základě dohody se Svazovým státem Srbsko a Černá Hora „O tranzitní účasti a podpoře mírových operací“ z roku 2005 a dohody z roku 2006, podle které byl založen Styčný úřad v Bělehradě,“ řekl Aleksić.

“Ale žádná z těchto dohod nedává imunitu NATO jako organizaci a také uplatnění imunity nemůže být retroaktivní. Proto podle dohody z roku 2005 NATO nemůže získat imunitu za válečné zločiny proti civilistům a za nezákonnou agresi. V našem případě hovoříme o bombardování ochuzeným uranem, které mělo za následek oběti mezi civilním obyvatelstvem, vojáky a policií a NATO je odpovědné za porušení práva na život a způsobené škody,“ dodal srbský právník.

Aleksić nyní čeká na oznámení prvního slyšení o nárocích u Nejvyššího soudu v Bělehradě, pravděpodobně letos na podzim.

21. září 2000 bělehradský okresní soud uznal amerického generála Wesleyho Clarka a bývalého generálního tajemníka aliance Javiera Solanu vinnými z válečných zločinů během bombardování Svazové republiky Jugoslávie. Po svržení prezidenta Slobodana Miloševiće v říjnu 2000 však nové orgány země zajistily přezkoumání verdiktu a na podzim 2001 Nejvyšší soud Srbska tento verdikt nad vedením NATO zrušil.

Podle srbských médií je nyní Srbsko na prvním místě co do počtu případů rakoviny v Evropě – ročně je odhaleno 40 000 nových případů. Na onkologická onemocnění zemře ročně asi 30 000 obyvatel sedmimilionové země.

V roce 1999 ozbrojená konfrontace mezi albánskými separatisty z Kosovské osvobozenecké armády a armádou a policií Srbska vedla k bombardování Svazové republiky Jugoslávie (SRJ) (v té době tvořené Srbskem a Černou Horou) silami NATO. Vojenská operace byla provedena bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN, na základě tvrzení západních zemí, že orgány SRJ provedly etnické čistky v kosovské autonomii a vyvolaly zde humanitární katastrofu. Letecké útoky Severoatlantické aliance trvaly od 24. března do 10. června 1999 a vedly ke smrti více než 2,5 tisíce lidí, včetně 87 dětí a ke škodám ve výši 100 miliard dolarů.

Pro Pokec přeložila Janinna.

*Žaloba byla vypracována ve spolupráci s italským právníkem, který se podílel na 260 případech, kdy soud nařídil odškodnění italských vojáků, u kterých se vyvinula smrtelná onemocnění kvůli ochuzenému uranu používaným NATO.

https://bit.ly/3wMHDE5

sdíletj na

2.8 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
All
26. 5. 2022 00:43

A do tohoto agresívního bordelu NATO jsme byli vhozeni.Protiprávně,protizákonně.Je donebevolající,kolik podrazů a svinstva už provedli naši politici vlastním občanům.A ti,co nás tam vhodili ,,o nás-bez nás” se taky pěkně vybarvili a dobarvují už i podporou nacistů a jsou dokonce v evropě hned po nacistech největšími propagátory války spolu s poláky. Fiala spolu s jeblými pšonky provokují až tak,jakoby chtěli vyvolat klidně i jaderný konflikt.Mít tyhle fialové imbecily ve vládě je fakt vrchol.Satanistán made in fiala.

Gales
26. 5. 2022 10:44
Odpovědět  All

Ať chcípnou.

Milan ze Zahrady Čech
26. 5. 2022 00:49

Osobně chápu použití špinavé bomby jako akt genocidy, protože je zaměřená na likvidaci civilního obyvatelstva ne v přítomnosti, ale hlavně a především v budoucnosti. A nejde jen o úmrtí na rakovinu, ale také o… mám problém se vyjádřit… následky na dětech. Na dětech, jež od zrození dělila ještě celá generace…

Ladislav
26. 5. 2022 06:39

Ty americké ludry se neštítí ničeho! Opravdu srovnat se zemí, aby byl konečně mír na zeměkouli!

Karel
26. 5. 2022 09:45

Zločinci z NATO, stejně jako američtí žoldáci jsou chráněni imunitou. To je komedie, zajistit imunitu vrahům, to dokážou jen anglosasové.

zdena
26. 5. 2022 11:16
Odpovědět  Karel

pak je potřeba jim tu imunitu odebrat a znemožnit existenci takové imunity…

Ratus
26. 5. 2022 13:11
Odpovědět  zdena

Ano to je pravda.Jenže na to,aby imunitu šlo odebrat,je třeba mít v ruce větší
klacek než oni a nebát se ho použít.

Helena2
26. 5. 2022 14:08
Odpovědět  Ratus

A my ten klacek, co klacek, železnou tyč, máme, jen ho pořádně sevřít v ruce a rozbít jim ty jejich naduté palice!! Už si lidi tu tyč přehazují z ruky do ruky.

Ratus
26. 5. 2022 20:04
Odpovědět  Helena2

Nejlépe asi tak 5,56 metrů.To je délka rakety Kinžál.

Pedro
26. 5. 2022 13:55
Odpovědět  Karel

Která zrzavá svině anglosaská dala rozkaz? Tu svini soudit!

Pedro
26. 5. 2022 13:32

Dejte si film ” Balkánská hranice”, ať vidíte koho západ a anglosas podporuje. Hnus, kam nás zrádci po 89. zatáhli! Stydím se za politické zbabělce a zmrdy co vlezli anglosasům do konečníku za pár bezcenných dolarů a zničili tento národ! Důkaz? Podívejte se na mladé, vymyté mozky, co nenávidí vlast i své staré rodiče, čumobilové zničí i sami sebe, to je cíl anglosasů!