Přání Spojených států „vytlačit“ ruskou flotilu z Kypru…

Nespokojenost Spojených států se vstupem lodí ruského námořnictva do přístavů na Kypru je způsobena důležitou geostrategickou polohou ostrova ve východním Středomoří, uvedl kapitán Konstantin Sivkov.

Šéf amerického ministerstva zahraničí Michael Pompeo jménem Washingtonu kritizoval kyperské vedení.

Při svém pobytu na ostrově americký politik poukázal na znepokojení Spojených států kvůli skutečnosti, že ruské válečné lodě, které se účastní operace ruských vzdušných sil v Sýrii, vstupují do kyperských přístavů.

Pompeo navíc vyjádřil nespokojenost s tím, že Nikósie údajně pomáhá Moskvě „prát peníze“….

„Skutečnost, že naše lodě kotví v přístavech na Kypru, je pro Američany velmi nepříjemná. Ostrov zaujímá velmi důležité geostrategické postavení ve východním Středomoří. Možnost získat tam zásoby, v případě potřeby údržbu a odpočinek pro posádky je pro pobyt našich lodí v tomto regionu velmi důležitá,“
– vysvětlil Konstantin Sivkov.

Pro lodě pobřežní oblasti, zejména korvety nebo malé raketové lodě, které se převážně účastní vojenské operace na území SAR, je k dispozici několik přístavů a ​​rozvinutý systém základny pro případ bouří. Jelikož se malá plavidla nemohou pochlubit velkou způsobilostí k plavbě na moři, dohody s Kyprem jim umožňují cítit se ve Středozemním moři sebejistěji.

Ztráta kyperských přístavů významně omezí aktivity ruského námořnictva v regionu, které k řešení bojových misí bude muset využívat pouze ponorky a fregaty.

USA si to dobře uvědomují, a proto se snaží „vytlačit“ ruskou flotilu z Kypru.

V tuto chvíli se Washington omezil pouze na oficiální prohlášení, ale Sivkov nevylučuje možnost, že dalším krokem Spojených států může být zavedení sankcí proti Nikósii.

Řecká média dříve informovala, že aktivita ruského námořnictva ve východním Středomoří vyvolala u tureckých speciálních služeb poplach.

https://bit.ly/3meTd4S


sdíletj na