Pozdní SSSR a pozdní USA: 10 podobností a náhod

Těm, kteří žili v SSSR v předvečer kolapsu, se zdálo, že je příliš brzy na pohřbení Sovětského svazu. 

Ano, byl tu pocit, že v zemi není všechno v pořádku, že se blíží krize, ale na konec země nikdo nemyslel.  Proto když mi do komentářů napíšou „nespěchejte pohřbívat USA“ – nehádám se. A nikam nespěchám.  Jen porovnávám. Navíc si pamatuji atmosféru v SSSR v 80. letech.

Co tedy takříkajíc „spojuje“ pozdní SSSR a současné USA?

1. To samá důvěra v to, že se zemi nic zlého nestane, krize přejde (sama od sebe) a všechno bude tak jako vždy. Je nutné pouze mírně korigovat ekonomiku.

2. Úpadek autority země v těch zemích, které věřily, spoléhaly a počítaly s její podporou. V polovině 80. let autorita SSSR v zemích socialistického tábora, ale i v Asii a Africe prudce poklesla a deklarované „hodnoty“ socialismu a bratrství národů byly otevřeně zesměšňovány. Totéž se nyní děje s „hodnotami“, které Spojené státy prosazují svým „spojencům“ a „přátelům“.

3. Přestárlé vedení země. Ke konci života se Brežněv stal hrdinou vtipů, optimismus nevzbuzovali ani starci z politbyra. Spící Biden a jeho mumlaní s falešnými zuby vyvolávají stejné pocity …

4. Přemrštěné vojenské výdaje, které si země již nemůže dovolit a které jsou stále neúčinnější. Hory zbraní nezachránily SSSR, totéž vidíme nyní ve Spojených státech. Na údržbu superdrahé flotily není dost peněz a většina letadlových lodí stojí u zdí továrny a čeká na opravu. Američané opouštějí Afghánistán, Irák a další okupované země. Impérium se zmenšuje.

5. SSSR byl v budování socialismu přehnaný a čím více „socialismu“ bylo, tím těžší byl život pro lidi.  Přesně stejným způsobem to Spojené státy přehánějí s budováním „demokracie“. Blahobyt Američanů se zhoršuje už několik let a o zvýšení životní úrovně se mnohým může jenom zdát. 

6. Formální volby, jejichž výsledek stále méně závisí na náladě voličů. „Vítězství“ Bidena ukázalo velké části Ameriky, že jen málo záleží na jejich hlasech. Volby byly drze ukradeny a hned po nich začali přetvářet volební legislativu, aby nemohl vyhrát nikdo kromě demokratů.  Pyrrhovo vítězství Bidena mnohým otevřelo oči před skutečnou politickou strukturou Spojených států. A ještě to zdaleka neskončilo.

7. Zkostnatělost politického systému. Podceňování a nepochopení změn probíhajících ve světě, neochota připustit existenci takových změn. Víra v to, že kdysi silná a všemohoucí země zůstane takovou navždy. Pýcha na dřívější velikost brání analýze příčin blížící se krize a hledání východisek z ní.

8. Kdysi velkolepá americká infrastruktura je v úpadku. Na internetu je spousta videí, která ukazují zkázu amerických silnic a dálnic, zanedbávání rezidenčního sektoru, městské dopravy a technogenní havárie se staly běžnou věcí … To je velmi jasný znak systémové krize.

9. Ideologická klišé. Zjevné věci, které jsou v rozporu s oficiální ideologií a bůh ví kým vymyšlenými „hodnotami“, jsou odmítány. Je zakázáno diskutovat o „hodnotách“, měly by být pouze uctívány. Ti, kteří se pokoušejí zpochybnit vnucená ideologická klišé (práva LGBT, práva barevných lidí, svoboda slova, volný trh a konkurence), jsou pronásledováni. Svoboda projevu ve Spojených státech již dávno neexistuje a disidenti jsou okamžitě vyhozeni z politického života a dokonce i z byznysu. Za pravdu o zločinech amerických vojsk mohou být vyneseny tresty odnětí svobody.

10. Nekontrolované vládní výdaje a tiskařský lis pracující na plný výkon. Ve Spojených státech nabyl tisk ničím nezajištěných peněz takového rozsahu, že SSSR „nervózně kouří“ na vedlejší koleji. Neuspěl ani pokus vydělat peníze na dodávkách ropy a plynu: silou donutit Evropu kupovat „molekuly svobody“ se nepodařilo. Kolosální vnější dluh není z čeho splatit.

Výše uvedený seznam není úplný, lze v něm pokračovat. Ale i bez pokračování je jasné, že všechny znaky SYSTÉMOVÉ krize jsou evidentní: krize je současně v politice, ideologii, ekonomii, dokonce i ve vzdělávání a kultuře…. Stejně jako američtí sportovci už zapomněli, jak vyhrát bez dopingu, tak i Spojené státy si píchají stále větší dávky natištěných dolarů.

A křečovité pokusy amerických úřadů (starců) o nalezení východiska zatím jen zhoršují situaci a přivádějí problémy dovnitř země. Není tudíž divu, že podle nového průzkumu, University of Virginia, více než polovina voličů (52%) Trumpa a 41% voličů Bidena vyjádřili podporu rozdělení země z politických důvodů.

Zdroj

5 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

5 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zdena
3. 10. 2021 09:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Moc hezky zpracované… velice zajímavé srovnání…..děkuji…. <3

Pavel
3. 10. 2021 10:34
Ohodnotit příspěvek :
     

rozdíl by tady byl brežněv byl válečný veterán politruk tzn že tyto vojáky okamžitě němci stříleli a při vylodění u novorossijska a na jiných bojištích projevil hrdinství naproti tomu bidet ten ukoktaný stát kripl ten válčil s chlapečky u bazénu

Saltis
4. 10. 2021 15:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Ano, dá se jen souhlasit. Děkujeme za příspěvek.