politika

Pouze jako host: Demokraté se rozhodli zakázat případný Trumpův pohřeb na Arlingtonském hřbitově

Demokraté předložili návrh zákona, který má Trumpa zbavit prezidentských poct.

Demokraté předložili Sněmovně reprezentantů návrh zákona „Žádná sláva za nenávist“, který zakazuje pohřeb bývalých „dvakrát obžalovaných“ prezidentů, na Arlingtonském národním hřbitově.

Návrh zákona zakazuje použití federálních fondů k financování událostí na památku prezidentů, kteří dvakrát čelili impeachmentu.

Návrh zákona rovněž omezuje použití vládních prostředků na „vytvoření nebo zobrazení jakéhokoli symbolu, pomníku nebo sochy“ na počest dvakrát obžalovaných prezidentů a zakazuje po nich pojmenovávat federální budovy nebo pozemky. Rovněž je zakázáno pojmenovat na jejich počest dálnice, ulice, budovy, stanice metra a další objekty.

Návrh zákona se týká Donalda Trumpa, jediného prezidenta v historii USA, který byl obžalován dvakrát. 

Je také jediným prezidentem, který byl Senátem dvakrát osvobozen.

Demokratická kongresmanka Linda Sanchezová (Kalifornie), iniciátorka návrhu zákona, vysvětlila svou iniciativu tím, že bývalý prezident během svého prezidenství v zemi podporoval „rasismus a nenávist“.

„Tento zákon zaručuje, že za nenávist nebudou žádné pocty: žádné budovy, žádné památky, dokonce ani lavička v parku,” cituje Hlas Ameriky Sanchezovou.

Republikánka Mary Millerová ze státu Illinois návrh zákona ostře odsoudila a obvinila jeho autory z posedlosti Trumpem.

“Ať by byl pohřben kdekoli, vypadá to, že vám navždy zůstane v paměti. Nic tak nesvědčí o ‘jednotě’ než návrh zákona namířený proti konkrétní osobě,” napsala na Twitteru.

Podle RT návrh zákona „Žádná sláva za nenávist“ přitáhl na sociální sítě kritiku ze strany levice i konzervativců. 
Obvinili zákonodárce, že utrácejí čas a prostředky na prosazení „pomstychtivého protitrumpovského zákona“, zatímco v americké ekonomice a v boji proti Covid-19 existují problémy.

Zejména novinářka Trish Regan kritizovala demokraty za to, že sice mluví o jednotě, ale stále pokračují v rozdělování společnosti.  Hudebník Philip Labonte byl také pobouřen aktivitami kongresmanů. 
„To je zatraceně pobuřující. Lidé zůstali bez práce, jejich životy byly zničeny a v DC plýtvají časem na tyhle sračky. Nedokážu popsat své znechucení,“ ocenil Labonte návrh zákona.

Někteří komentátoři, například bývalý kandidát do kongresu za republikány Travis Vines, konstatoval, že demokraté svými kroky bezděčně Trumpovi pomáhají:

„Pokaždé, když proti němu něco udělají, jeho hodnocení v anketách stoupá.
Jsou příliš hloupí, aby pochopili, že Američané nikomu z nich nedůvěřují.“

https://bit.ly/37R5mre

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vladimír
1. 3. 2021 21:32

Tak daleko by snad nešli ani komunisti 50. let? Nebo je to možná plichta.