politika

Polsko a pobaltské státy požadují, aby Bělorusko vyhostilo PMC „Wagner“

Ministři vnitra Polska a pobaltských zemí požadovali, aby Bělorusko vyhostilo bojovníky Wagner ze svého území, řekl polský ministr vnitra a správy Mariusz Kamiński po setkání s kolegy z Litvy, Lotyšska a Estonska.

“Přijali jsme prohlášení. Od úřadů v Minsku jsme požadovali, aby skupina Wagner okamžité opustila území Běloruska a také aby pohraniční oblasti okamžitě opustili nelegální migranti, které tam stahují běloruské služby,” zdůraznil šéf resortu.

Podle jeho slov situace na hranici pobaltských zemí a Polska s Běloruskem eskaluje. 

Kamiński zároveň dodal, že PMC Wagner je „velmi nebezpečná skupina“.

Lukašenko označil požadavky Polska na stažení PMC „Wagner“ z Běloruska za hloupé

Úřady Polska a pobaltských zemí musí odstranit zahraniční armádu ze svého území, než budou požadovat stažení bojovníků PMC Wagner z Minsku, řekl běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

“Ani v Polsku, ani v Litvě, ani v jiných pobaltských zemích by neměl být jediný zahraniční voják. Pak si mohou stěžovat na přítomnost vojáků z jiných zemí na našem území. Mezitím, v dnešní situaci, jsou to nepřiměřené a hloupé požadavky,” cituje politika Sputnik Bělorusko.

Podle Lukašenka pobaltské státy „zároveň zvyšují své vojenské rozpočty a soustřeďují velké vojenské formace k našim hranicím“.

Posílení polské hranice kvůli přítomnosti bojovníků Wagner v Bělorusku oznámil na konci června předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost Jaroslav Kaczyński. Polské úřady se rozhodly na hranici přesunout asi 500 policistů a také zvýšit seskupení vojáků, včetně umístění odstřelovačů.

Litevský prezident Gitanas Nausėda navíc začátkem srpna připustil uzavření hranice s Běloruskem kvůli přítomnosti bojovníků Wagner v republice, ale pouze v koordinaci s Polskem a Lotyšskem. Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v komentáři zdůraznil, že v takovém případě by Vilnius, Riga a Varšava situaci jen zhoršily pro sebe i své občany.

Lukašenko v srpnu řekl, že bojovníci Wagner předávají zkušenosti běloruské armádě a speciálním silám zdarma. V červenci působili jako instruktoři jednotek územní obrany republiky u města Osipoviči, Mogilevská oblast. 

V srpnu byla v Bělorusku zaregistrována společnost Wagner Group, její činnost je označena jako „vzdělávací služby“.

Situace s migranty

V polovině roku 2021 se na polsko-běloruských hranicích nahromadilo několik tisíc migrantů v naději, že se dostanou do zemí EU. Polské úřady posílily ostrahu hranic, převelely tam vojáky a zastavují pokusy nelegálních přistěhovalců o vstup do země, přičemž z migrační krize obviňují Minsk. Bělorusko všechna tato obvinění odmítlo s tím, že Polsko násilně deportuje migranty na běloruské území a uměle eskaluje situaci s uprchlíky. 

Lukašenko poznamenal, že Minsk už nebude brzdit tok nelegálních migrantů do zemí EU: kvůli západním sankcím na to nejsou „ani peníze, ani síla“.

https://ria.ru/20230828/vagner-1892689498.html

sdílet na

20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Autor
4. 9. 2023 20:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Hloupé to je, ale plně v duchu toho, co se děje na takzvaně civilizovaném Západě.
Možná by stálo za to, promluvit s migrantami a říci jim, že když je Poláci vyšvyrnuli z Polska do Běloruska, že se mohou vrátit jako členové “vzdělávacích služeb Wagner” …
No jo, já vím, migranti jedou za “snadným a bezpečným” životem tady někde “u nás” (ve skutečnosti jedou do války), ale sranda by to byla. Ostatně by se mohli přidat Ukrajinci, co utekli před válkou, co je Polsko nakonec stejně skoro všechny vydá, protože když už tak už se aspoň “někomu” pořádně pomstít, ne?

Ale jinak se naplňuje předpověď, že se Poláci stanou teď už oficiálně metlou Evropy – náhradou Ukrajiny.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Rusticana
4. 9. 2023 20:14
Odpovědět  Peter 008

Peter 008, prosím, prosím, nepiš “promluvit s migrantami”! Dáš si svíčkovou se šesti knedlíkami? Promiň, ale oči i srdce mě bolí. 🙁

Autor
4. 9. 2023 20:16
Odpovědět  Rusticana

Ach jo, zase – to je IRONIE!
Ostatně to naznačuji výše snad dosti jasně … tak mám dát smajlíka? 🙂

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sizok
4. 9. 2023 20:39
Odpovědět  Rusticana

Já si dávám jenom se čtyřma knedlíkama.

zdena
4. 9. 2023 21:03
Odpovědět  sizok

🙂 🙂 🙂 🙂

zdena
4. 9. 2023 21:02
Odpovědět  Rusticana

prosím nesměšovat životný a neživotný rod 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

Boomer
4. 9. 2023 22:12
Odpovědět  zdena

.. a taky místo knedlíků raději přidat maso, to se neplete.

Albi
5. 9. 2023 01:41
Odpovědět  zdena

To není otázka ani tak životného a neživotného rodu, ale skloňování množného čísla.

Frank1
4. 9. 2023 20:40
Ohodnotit příspěvek :
     

At ti poskoci USA vyhosti NATO!

Markýza
4. 9. 2023 20:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Njn. požadovat může kdo chce co chce. Teď ještě aby se našel někdo, kdo požadavkům vyhoví.

Albi
4. 9. 2023 21:49
Odpovědět  Markýza

Ten požadavek není ani tak hloupý jako drzý.

Nějak to Polsko a pobaltské státy zvedají nosánek víc, než USA – viz “Poturčenec horší Turka”.
Lidé rovnocenní s Američany se z nich nikdy nestanou,

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
5. 9. 2023 01:46
Odpovědět  Albi

Akorát hownocenní, na to maj.

Markýza
5. 9. 2023 14:14
Odpovědět  Albi

Nojo….jenže když jim ta Amerika rok dělá pomyšlení? Pak máš právě toho poturčence jedna radost.

unor 2022
4. 9. 2023 20:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Ze jsou mnozi polsti predstavitele hloupi a namysleni davaji svetu na vedomi uz delsi dobu. Ale ze az tak, to zatim pred svetem skryvali

Jaris
5. 9. 2023 03:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak doufam, ze to Luki neudela, kdyz na nej pritlaci drzy zapad.

Skeletor
5. 9. 2023 08:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdo to jsou ti pšonci a poskoci z pobaltských republik, že by chtěli poroučel suverénnímu státu co musí a co ne. KoZa už dávno není v situaci, kdy mohou poroučet a ti poskoci ti ještě asi mají DEMOkratické růžové brýle.

Pavel z Moravy
5. 9. 2023 09:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Michail Chazin předpovídá důležité změny v politice V.Putina, prý to bude radikální změna modelu, kterou prý vyhlásí už letos. Vladimír se pustil do obrovského boje o vytvoření společnosti s těmi nejvyššími hodnotami lidství. Pokud se mu podaří přeměna společnosti v jednolitý a vlastenecký národ s jasným cílem rozvoje, potom by to byl asi čin, který by neměl obdoby. Ani si nedovedu představit to obrovské duševní vypětí, kterému musí být při své práci vystaven. Kéž se ti to podaří Vladimíre, každý z nás by asi byl ochoten se na vzniku něčeho takového kolosálního podílet, o tom žádná. Nic horšího než tato liberální sebranka, která se dostala na západě a u nás k moci snad již nemůže existovat. I když kapitalismus nemusím, když vidím staré filmy z Francie a odjinud, tak si říkám, proti tomu co se děje dnes to byl úplný ráj. O socíku se nezmiňuji neb v něm člověk vyrůstal, ale to, že se dožije jedinec jak na východě tak na západě časů, kdy mu budou určovat běh života taková individua jako je tomu nyní, to je skutečně nepochopitelné. Nepochopitelné z toho důvodu, že jsme to těm grázlům a vypatlancům dovolili. Když čtu co dělají a jak vychovávají malé děti ve školských ústavech, které by

Pavel z Moravy
5. 9. 2023 09:57
Odpovědět  Pavel z Moravy

měly být garantem vzdělávání a ony zatím plní úkoly neoliberálních grázlů, kteří těm dětem způsobují totální chaos v jejich myslích, je mi z toho na zvracení. A mladí rodiče to těm institucím dovolí, provádět s dětmi tyto experimenty. Potom se může konstatovat, že jsou asi stejní jako ti, kteří tyto děti vychovávají. A proto tato společnost skončí v naprostém úpadku, o tom není pochyb.

Vladimír
5. 9. 2023 09:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Ten Západ už se dočista zbláznil. Americké zbrojovky chtějí po Rusku aby jim zaplatilo ztráty, protože jejich obchody klesají a státy, na kterých jsou americké základny chtějí po jiném státu aby vyhnal cizí vojáky. To pár tisícovek Wagnerovců u nich vyvolává takový strach?

Markýza
5. 9. 2023 14:14
Odpovědět  Vladimír

Kecáte…………………………?!?