politika

Politická “Kámasútra“

EU provádí politickou „Kámasútru“.

Bruselský koncept vztahů mezi EU a Ruskem se dostal pod palbu ministra zahraničí Lavrova.

Politika EU vůči Rusku nepomáhá k posílení vztahů a je pouze projevem „politické Kámasútry“, prohlásil nejvyšší moskevský diplomat.

Podle šéfa ruského ministerstva zahraničí, Josep Borrell, který nahradil Mogheriniovou, prohlásil, že chce vůči Moskvě vést novou politiku, která by byla konstruktivní.

MOSKVA, 27. prosince. / TASS /. 

„Choreografie“ politických principů vyhlašovaných EU ohledně Ruska připomínají „politickou Kámasútru“, stále vycházejí z pěti bodů programu, který vymyslela bývalá vysoká představitelka EU pro zahraniční věci Federica Mogheriniová. Oznámil to v pondělí ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v exkluzivním rozhovoru s Vladimirem Solovjovem pro kanál Soloviev Live YouTube.

Lavrov připomněl, že v roce 2016 tehdejší šéfka unijní diplomacie Mogheriniová přijala, iniciovala a získala souhlas pro politiku vůči Rusku založenou na pěti principech. 

“Z toho jeden princip předpokládal spolupráci s našimi sousedy ve směru jejich oddělení od Ruské federace, byla zde také potřeba spolupracovat s naší občanskou společností, každý chápe, co to znamená. A hlavním principem tam bylo, že EU s námi normalizuje vztahy, až Rusko splní Minské dohody. Ale každý, kdo četl Minské dohody chápe, že jde o politickou schizofrenii,“ prohlásil Lavrov.

Josep Borrell, který nahradil Mogheriniovou, oznámil, že chce vůči Moskvě vést novou politiku, která bude konstruktivní. 

„Po jeho návštěvě v Moskvě na něj (Borella) došlo k tak silným útokům jen proto, že jsme vysvětlili, co si myslíme o Navalném a všem ostatním, a o úloze Německa a Evropy obecně při rozdmýchávání těchto lží a neschopnosti prezentovat jakékoli fakta a odpovědět na základní otázky,“ řekl Lavrov. 

„Když Josep Borrell dokončil přípravu své nové iniciativy, nakonec Evropská rada rozhodla, že Rusko musí plnit Minské dohody a slavnostně vyhlásila nový přístup – “zatlačovat, omezovat a zapojovat.” Jen jsem si představil choreografii toho všeho. Tohle, promiňte, je politická Kámasútra,” zhodnotil situaci Lavrov.

Oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova po červnovém oznámení společné zprávy šéfa diplomacie EU Josepa Borrella a Evropské komise o politice EU ve vztazích s Ruskem prohlásila, že dokument je ideologický a strategie EU nepřibližuje perspektivu normalizace interakce mezi Moskvou a Bruselem. Diplomatka spojila ohlášenou „triádu principů“ ve vztahu k Ruské federaci s rétorikou „v duchu studené války“.

https://bit.ly/3Jqqm9w
https://bit.ly/3Ey30Ld

sdílet na