Pokus vyslance USA odradit generálního tajemníka OSN od účasti na olympijských hrách

Americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová požádala generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, aby necestoval do Pekingu na olympijské hry, uvedly zdroje OSN.

Stálá představitelka USA při OSN Linda Thomas-Greenfieldová soukromě hovořila s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem a odrazovala ho od účasti na olympijských hrách v Pekingu, uvedla Foreign Policy s odkazem na zdroje.

Je třeba poznamenat, že když generální tajemník OSN dal jasně najevo, že na olympiádu přesto pojede, požádala alespoň o vyjádření znepokojení nad situací v oblasti lidských práv v Číně, uvádí RIA Novosti s odkazem na zprávu amerických médií.

Guterres plánuje dorazit do Pekingu 4. února. Zástupce generálního tajemníka uvedl, že Guterres „považuje olympijské hry za důležitý výraz jednoty, vzájemného respektu a spolupráce mezi různými kulturami, náboženstvími a etnickými skupinami“.

Tisková tajemnice Bílého domu Jen Psaki již dříve uvedla, že oficiální delegace USA se nezúčastní  zimních olympijských her v Číně kvůli údajnému porušování lidských práv ze strany Pekingu. Američtí sportovci se podle ní nadcházející olympiády zúčastní i přes diplomatický bojkot USA. 

Austrálie se připojila k bojkotu. Kanada učinila podobné rozhodnutí.

Čínská ambasáda ve Washingtonu mezitím uvedla, že „americkým politikům nebyly zaslány žádné pozvánky“. Čínská strana poznamenala, že „tento „diplomatický bojkot“ se objevil jen tak z ničeho“.  Podle velvyslanectví je taková „okázalá akce jen politickou manipulací a vážným zkreslením ducha olympijské charty“.

Zimní olympijské hry se budou konat v Pekingu od 4. do 20. února.

https://bit.ly/3L4MhDR

4.5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan
3. 2. 2022 05:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak to se mi moc líbí, jak strejda Sam bojkotuje párty, na které ho nikdo nepozval.
To musí Sia děsně žrát.

David
4. 2. 2022 00:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Nevím, jestli se mi to jen nezdá, ale připadá mi, že administrativa USA se skládá ze samých, pečlivě vybraných debilů.