politika

„Pokojný protest“

Běloruská televize o „pokojném protestu“. Bylo vysloveno několik přímých hrozeb:

1. Důstojníci ministerstva vnitra, pokud to bude nutné, použijí vojenské zbraně ke střelbě na radikály.

2. V relaci nejprve vypráví o tom, jak v 90. letech neváhali zastřelit bandity. Poté k nim přirovnávají protestující radikály. A je vytvořen transparentní náznak, že „můžeme to opakovat“ a „ruka se nezachvěje“.

3. Zatýkání a zadržování bude pokračovat, stejně jako zahájení trestních řízení. Aktivní předvádění zadržených slouží jako ilustrace aktuálních a oznámení dalších zatčení. Zatýkání v žádném případě neskrývají, ale naopak všemožně demonstrují.

Celkově je poselství těchto příběhů celkem srozumitelné a souvisí s Lukašenkovou současnou prací na ústavní reformě a „souzenou opozicí“. 

Jedna část opozice dostane mrkvičku účasti na legálním politickém procesu, zatímco druhá bude rozdrcena maximálně, a to i násilím. Je tedy velmi pravděpodobné, že příští týden bude potlačení opozičních protestů ještě aktivnější. Taková je jednoduchá aplikace „mrkve a biče“. 

Úkolem bělorusko-ruské televize je sdělit toto rozložení základní části populace, jakož i protestujícím, kterým se současně ukazují dvě cesty vývoje události – legální a nelegální, spolu s možnými následky.

Vzhledem k tomu, že v EU vidí, že Lukašenko již pevně jde touto cestou a jednat s polsko-litevskou opozicí opravdu nebude, jsou osobní sankce proti němu nevyhnutelné. V EU již o nich bylo předběžně rozhodnuto. 

Po jejich zavedení bude Lukašenkova možnost využívat EU jako jeden ze stěžejních bodů jeho vícevektorové politiky konečně zrušena. 

Lukašenko zase využije faktor sankcí a vnějšího tlaku, stejně jako opozici, která utíká do zahraničí, k vytvoření obrazu – konfrontace Běloruska s vnější hrozbou, se zaměřením pozornosti ne na vnitřní příčiny protestů, ale na jejich vnější obrys. 

Naštěstí sankční obušek EU a aktivita Tichanovské mu umožňují vytvořit tento obraz bez problémů, což rozhodně ovlivňuje mimo jiné i počet protestujících na shromáždění, kam přestávají chodit. 

Přičemž radikální jádro bylo ponecháno zaměstnancům Karaeva (silové složky). 

A je zcela zřejmé, že v určitém okamžiku, kdy nezůstane nic jiného než radikální jádro, pokusí se ho odstranit a zlikvidovat jednou ranou.

Běloruská televize:
„Pokojný“ protest v Minsku: barikády na silnicích a pálení pneumatik.

Když padla tma, protesty se staly organizovanými a extrémně radikálními. Skupinky „bojových jednotek“
v různých okresech Minsku se pokusily postavit na silnicích barikády, spálily pneumatiky.
Naštěstí je takových radikálů málo a opakování 9. srpna se neočekává, konstatuje ministerstvo vnitra.
Varují však, že policie neopustí ulice a v případě potřeby použije speciální vybavení a vojenské zbraně, které zajistí pořádek a bezpečnost v zemi.

https://bit.ly/2ItOJYL
https://bit.ly/34XSHQK

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jarda
14. 10. 2020 07:11

Co ti demonstranti chtějí? Když se jim tam nelíbí, tak se můžou vzdát občanství, zaplatit zpětně za školství a požádat někde o politický azyl a vystěhovat se.