Pohled z Indie

Pohled z Indie na probíhající hybridní válku mezi USA a Ruskem na území Ukrajiny.

Napsal Kanwal Sibal, bývalý tajemník zahraničních věcí Indie, velvyslanec Indie v Rusku v letech 2004-2007.

Žádný boj mezi demokraciemi a autokraciemi

Do jisté míry se trendy, které jsme viděli dříve, prohloubily a zhoršily. A dá se říci, že se zformovaly určité nevratné mezinárodní procesy.

Za prvé, úplný kolaps vztahů mezi Ruskem a Spojenými státy. Ne že by předtím byly normální.  Ale americká a evropská reakce na ukrajinskou krizi, drakonické sankce namířené proti Rusku, ukončily diplomacii. Sankce jsou zvláštní, protože mají za cíl vymazat Rusko z geografické mapy, ale to je nemožné. Rusko je největší země na světě. S Ruskem se to bude muset řešit. Je nemožné provádět politiku, jako by Rusko bylo možné izolovat a svět by klidně existoval dále. Takže zde vidíme totální propadák.

Za druhé, neexistuje a nepředpokládá se žádný systém evropské bezpečnosti. Pokud byly naděje na jeho vznik, pak se rozplynuly.

Zatřetí, Západ proměnil finance ve zbraň a tento trend, myslím, bude mít dlouhodobý efekt. Kroky podniknuté ke konfiskaci státního majetku a soukromých prostředků bez jakýchkoli právních postupů budou mít dalekosáhlé důsledky. Zbytek světa to bedlivě sleduje. Opatření lze očekávat, ne okamžitá, ale postupná, ale budou přijímána, aby se předešlo vážným škodám.

Nezápadní svět sníží závislost na dolaru tam, kde to bude možné. Začíná obchod v národních měnách a tento dlouhý proces nejen otřese dominancí dolaru, ale ovlivní celou americkou hegemonii ve finanční sféře. Což následně povede k fragmentaci mezinárodního systému a globální ekonomiky.

Neexistuje žádný boj mezi demokraciemi a autokraciemi, jak říká Západ. To je obrovské zjednodušení.  Většina nezápadního světa nejsou autokracie – jen žijí podle svých vlastních zásad. Takže korektní popis toho, co se děje, není demokracie proti autokraciím, ale Západ proti zbytku světa. 

Západní diskurs o hodnotách a řádu založeném na pravidlech začíná znít čím dál více prázdněji.  Stává se stále méně přijatelným pro zbytek světa, pokud jde o představy o tom, jak by měl být uspořádán světový řád. To znamená, že multipolarita nabírá na síle a globalizace, která byla již dříve napadena, nyní začíná ztrácet smysl.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3ACeRrJ

4.3 6 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.3 6 hlasy
Ohodnotit příspěvek
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
1. 9. 2022 00:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Propaganda! Další koho Putin podmáznul! Do boje kačeři!
Jdu spát. Už se těším trolldové, co tu nab-lijete než vstanu.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Lev Prchala
1. 9. 2022 08:46

Boj se hlavně toho, kdo v hlavě nemá mnoho……..A Indoběhna Tadeáš tam má vzduchoprázno!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
[Trol-1] Tadeas
1. 9. 2022 02:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Staroušek je ještě ve skoro 80 aktivní. Akorát se trochu plete. Tak např. finance. Minimálně v moderní době patří k tradičním zbraním. Jinak Indie sama preferuje libru a dolar v devizových rezervách. Tolik tedy k roli petrodolaru. Možná posílí role jüanu, rupie a rublu těžko.

Milan ze Zahrady Čech
1. 9. 2022 03:38
Odpovědět  [Trol-1] Tadeas

Hezkýýýý! To s tou „moderní dobou“.
Myslíš tím dobu stovky pohlaví, zelených greténů, genderu, fetování státních ničitelů, fašizujících se vlád kolektivního západu, vraždění pokojných občanů včetně dětí (Donbas od r. 2015), podpory nacismu, inkluze, potlačování kritického myšlení, loupeží státních rezev a podobné atributy „moderní doby“?

A s tím rublem to je ještě hezčejší. Víš-li pak kačere, že skutečná hodnota dolaru je 6% jeho ceny převedené na zlato – čiže přefouklá bublina – a naopak rubl že je zlatem nejvíce podložená měna?

Doufám, že ti se-reš se-re ty jidášské stříbrňáky v doláčích a žes spořivej. To bys mě moc potěšil. Víš jak bych se bavil v den Velkého krachu, až ta bublina praskne? A ona praskne, o tom žádná. A USA půjdou do kopru. To bude epidemie sebevražd v kavárně! Bejt tebou, tak si preventivně seženu matroš na zlatou šlehu. Ale hezky s tu nab-lil. Já věděl že mě potěšíš, moderní zmetku.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
[Trol-1] Tadeas
1. 9. 2022 04:07

Koukám Donalde, že si nějak spát nešel.

Lev Prch
1. 9. 2022 06:22
Odpovědět  [Trol-1] Tadeas

F73,A52 F22 F100,F102,F104,F200,F600,F800,G10 a N393……👎👎👎

Milan ze Zahrady Čech
1. 9. 2022 06:26
Odpovědět  [Trol-1] Tadeas

A já koukám, že jste se na noční vystřídali. Kterej kačer tu bude na ranní? Ten nejbl-bější? Ale koukám, žes z tý noční nějak urvanej. Žes tu reakci nějak odflák. Že ti hanba není, takhle se-reše nepotěšíš.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
[Trol-1] Tadeas
1. 9. 2022 07:47

Z Tebe má FSB radost. Rublíky k důchodu přibudou.

Lev Prchala
1. 9. 2022 08:47
Odpovědět  [Trol-1] Tadeas

Veď osla do Mekky a vrátí se zase osel.

Lev Prch
1. 9. 2022 06:21
Odpovědět  [Trol-1] Tadeas

F73,A52 F22 F100,F102,F104,F200,F600,F800,G10 a N393……👎👎👎👎

Lev Prchala
1. 9. 2022 08:46
Odpovědět  [Trol-1] Tadeas

Vnější zdání je pro hlupáky polovina života

Markýza
1. 9. 2022 09:16
Odpovědět  Lev Prchala

Lefe, vy jste dneska teta Kateřina? :-))) Hurá!

Lev Prchala
1. 9. 2022 10:20
Odpovědět  Markýza

No maucta,to je poklona,tante Kateřina mi ještě nikdo neřekl.-))))

Pavel
1. 9. 2022 09:34
Ohodnotit příspěvek :
     

To, že západ a amíky již všichni nesnáší je jasná věc. Ti zloději, kteří Rusům ukradli finanční prostředky jsou nejen zloději, ale také duševně vyprázdněné palice, i když toto je příliš slušně řečeno. To, co se ale děje v našich luzích a hájích kde škůdci zemští bez uzardění okrádají nás, ze státní kasy platí výzbroj a podporu jiné zemi, na úkor naší populace, kterou ždímají nehoráznou inflací a vyživují tady kdekoho cizího, jen na českého občana prdí, vyživují kdejaké zahraniční burzovní spekulanty a dacany, tak to je vrchol arogance této státní moci. Doufám, že se jim to v konečném důsledku všechno sečte, tedy to o kolik finančních prostředků nás obrali a to jak nás zadlužili.

Per
1. 9. 2022 09:43
Odpovědět  Pavel

Trpaslíci pojedou až do smutného konce. Nic jiného než souložení neznají, kdo je bude živit? Soroš už jim platu nedá, dostanou padáka.

Markýza
1. 9. 2022 09:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Díky za indický pohled – bylo by jich potřeba víc. Nejen indických.

Lev Prchala
1. 9. 2022 10:20
Odpovědět  Markýza

Hlavně těch,kteří vědí a nejsou jen zavrtaní v amianálu.

Markýza
1. 9. 2022 17:56
Odpovědět  Lev Prchala

Možná ani nemusí „vědět“, stačilo by to druhé.

Lev Prchala
1. 9. 2022 13:18
Ohodnotit příspěvek :
     

V Rusku začíná vojenské cvičení Vostok (Východ), kterého se i letos zúčastní několik dalších států. Ruská agrese na Ukrajině od vyslání vlastních vojáků na společné manévry neodradila dva mocné státy – Čínu a Indii.
Tak co na na to pornoJandopUtnovo dýmku míru-Tedáši.

Bozena K
1. 9. 2022 17:27
Ohodnotit příspěvek :
     

velmi výstižné…ano,většina zemí světa chce žít dle svých pravidel a ne podle toho,co jim USA nadiktují…a tím, že USA začaly vydírat RF přes finance, zabavovat státní rezervy, jejich soukromý majetek, to opravdu přestřelily a bude to mít nedozírné následky a škody pro USA samotné… můžou se rozloučit s dominancí dolaru v mezinárodním obchodě i ve finančním systému