Podrobnosti o AUKUS byly dohodnuty za zády Macrona na summitu G7 v Británii

Podrobnosti o dohodě AUKUS mezi USA, Velkou Británií a Austrálií byly dohodnuty bez vědomí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na červnovém summitu G7 v anglickém Cornwallu, uvedla agentura RIA Novosti s odvoláním na britský list Sunday Telegraph.

Na uzavření dohody se podle deníku podílel tehdejší britský ministr zahraničí Dominic Raab. Ministr zároveň nedbal na varování, že by to mohlo poškodit vztahy s Čínou a Francií.

Dokumenty týkající se AUKUS byly v britské vládě označeny jako „přísně tajné“, píše se v článku.

Summit G7 se konal v Cornwallu v jižní Anglii od 11. do 13. června. 

Letos na summit byli pozváni vůdci Austrálie, Indie, Jižní Afriky a Jižní Koreje.

Britský premiér Boris Johnson, americký prezident Joe Biden a australský premiér Scott Morrison tento týden oznámili nové partnerství v oblasti obrany a bezpečnosti AUKUS. Canberra také oznámila odstoupení od smlouvy na nákup ponorek s francouzskou společností Naval Group.

Dohoda za 90 miliard A (56 miliard EUR), přezdívaná „Smlouva století“, obsahovala výrobu 12 útočných ponorek třídy Barracuda.  Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian označil australské rozhodnutí za „bodnutí do zad“ a dodal, že je „naštvaný“. Paříž čeká na objasnění jak z Austrálie, tak ze Spojených států. V pátek byli francouzští velvyslanci ve Spojených státech a Austrálii odvoláni ke konzultacím do Paříže. Jak napsala média – Francie to udělala poprvé v historii.

https://bit.ly/2VRK9ui

sdíletj na