politika

Podněstří prosí Putina, aby je chránil před Moldavskem

Podněstří se obrátilo na Rusko s prosbou o pomoc, uvádí Politico.

Odštěpenecký region spojenců Kremlu tvrdí, že Kišiněv zvyšuje „nátlak“ – a nyní potřebuje pomoc Moskvy.

Politici v separatistickém regionu Podněstří apelovali na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby jej „chránil“ před „nátlakem“ Kišiněva.

„[Rozhodli jsme se] apelovat na Radu federace a Státní dumu Ruské federace s žádostí o opatření na ochranu Podněstří před zvýšeným tlakem Moldavska,“ stojí v rezoluci přijaté stovkami podněsterských politiků v Tiraspolu, hlavním a největším městě regionu.

Výzva nekončí přímou žádostí Moskvy o integraci Podněstří do Ruska, jak předpověděl jeden podněsterský opoziční politik ve dnech před přijetím rezoluce.

Usnesení uvádí, že v regionu žije více než „220 000 ruských občanů“. Moskva nedávno Moldavanům usnadnila získání ruského občanství.

Podněstří, které leží podél moldavské hranice s Ukrajinou a je osídleno převážně Rusy, Ukrajinci a Moldavany, fungovalo od pádu Sovětského svazu jako neuznaný stát. Zachovalo si sovětskou vlajku se srpem a kladivem a ruský jazyk jako jeden z úředních jazyků. 

Moldavsko opakovaně popíralo vyvíjení tlaku na Podněstří a obvinilo Rusko z destabilizace situace v zemi svými manévry v odtrženém regionu.

Poslední únorový den má ve Federálním shromáždění vystoupit prezident Vladimir Putin, za jehož vlády se několik regionů Ukrajiny stalo součástí Ruska.

V roce 2006 se konalo mezinárodně neuznané referendum o „svobodném přistoupení Podněstří k Ruské federaci“, které oficiálně podpořilo 98 procent podněsterských voličů.

Od té doby však Moskva v tomto směru nepodnikla další kroky a přitom v regionu udržuje šestitisícový vojenský kontingent – ​​což samozřejmě vylučuje možnost návratu Podněstří do Moldavska. https://1url.cz/UubuP

Ruské ministerstvo zahraničí ve středu uvedlo, že ochrana obyvatel Podněstří, včetně ruských občanů, je jednou z jeho priorit. Slíbili, že odvolání podněsterského parlamentu zváží.

V podmínkách blokády ze strany Kišiněva bylo na Republikánském kongresu poslanců podněsterské moldavské republiky přijato prohlášení. 

Dokument obsahuje zejména požadavek „přijmout opatření na ochranu Podněstří v souvislosti se sílícím tlakem Moldavska, s přihlédnutím ke skutečnosti, že na území Podněsterské moldavské republiky má trvalý pobyt více než 220 tisíc ruských občanů a unikátní pozitivní zkušenosti s ruským udržováním míru na Dněstru, stejně jako postavením garanta a prostředníka v procesu vyjednávání.“

▪️Zopakujme, že podle odstavce 2 článku 61 Ústavy Ruské federace, „Ruská federace zaručuje svým občanům ochranu a patronát mimo své hranice “. A v odstavci 2 článku 62 je postulováno: „Existence občanství cizího státu u občana Ruské federace nesnižuje jeho práva a svobody”.

To znamená, že Rusko je povinno chránit své vlastní občany žijící na území Podněstří v případě agrese Moldavska (Rumunska) nebo Ukrajiny.

▪️Důležitý detail. Prohlášení poslanců PMR bylo přijato 28. února. A 29. února promlouvá ruský prezident Vladimir Putin před Federálním shromážděním. V takové chvíli se mohou spustit různé právní procedury.

sdílet na

19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
29. 2. 2024 01:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Hm… Prostě to chce vrátit si zpět ruská historická území až k Podněstří, včetně. Dřív klid nebude. Když se pak bude na Moldavany mračit přes Dněstr Méda, tak zkrotnou. Nejen oni.
P.S. Ale načasovaný je to perfektně.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
len
29. 2. 2024 08:38

Je to jen otázkou času, kdy začnou ostatní Moldavané žádat o připojení k Rusku. Stačí jim na to vyzvednout si na břehu Dněpru ruský pas.
Co vím, tak z Moldávie spousta lidí odešlo na Západ. Je tam bída, není práce.
Znám Moldavanku a ta tvrdí, že nejlépe bylo za SSSR. Měli všechno – jídlo, práci , bydlení, lékaře…
Mnoho jich vzpomíná!!

eFPe
29. 2. 2024 11:15
Odpovědět  len

A to je právě+ ta obludnost – nemluvím o té moldavance. Ale: Berte si naši vládu. Udělá někde prohlášení a Svět to má brát tak, že drtivá většina národa má prostě stejný názor. A ono ne. Proč- bo dobrovolné volby, volební účast mírně přes 50% a ještě se koaluje.A takhle vystupuje třeba jakýkoliv představitel státu. Něco řekne, bere se to jako názor celého státu.

Antonín Körber
29. 2. 2024 12:26
Odpovědět  eFPe

..ano a proto musí býti úřednická vláda,…jaká stranická?,uvidíme kolik potom zůstane těch oduševnělých stran ?..zřejmě zůstanou jen hnutí a to bude základ pro mandáty a parlament,..Senát,pokud chce existovat tak se bude muset platit sám..dozrál k tomu čas a vlastizrádce je třeba hnát k odpovědnosti,včetně soudů,hlavně toho ÚS..

eFPe
29. 2. 2024 10:59

Milane- naopak. k podněsterským hranicím to má rudá armáda pořád daleko. Nedokáže se tam probít za týden, a spíš eskalace v podněstří udělá ruskému genštábu hodně vrásek

29. 2. 2024 19:26
Odpovědět  eFPe

To sice nedokáže, a jo, má to daleko, ale shodou okolností vyšel dnes na NR tento článek od Iščenka:
https://www.novarepublika.cz/2024/02/prah-pro-ukonceni-svo

Takže si furt myslím, že to načasování sedí. Dokonce si konspirativně myslím, že se nejedná, co se načasování týká, o náhodu. Neříkám “tak je!” Říkám “mohlo by tak být”.
Aspon nevím o ničem, co by to vylučovalo.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Boomer
29. 2. 2024 19:48

.. ruská strana přešla od taktiky pěsti(tlak v jednom bodě..) k taktice otevřené ruky, při níž protivník musí hasit desítky menších ataků, vystavuje svoje zálohy ztrátám při neustálých přesunech a jednoho dne se to začne trhat jako zmoklý pytel od cementu.
A v takové situaci by otevření další fronty bylo pro ukrajinskou stranu smrtelnou chybou, ale na druhou stranu by to měli dřív za sebou.. euthanasie.
Iščenko to má promyšlené velmi dobře…

29. 2. 2024 21:56
Odpovědět  Boomer

Jo

eFPe
29. 2. 2024 20:01

Milane děkuju za odkaz na hodně zajímavou analýzu. Jenže, co kdyby Moldavie uspořádala v podněstří vojenské cvičení NATO? A tak by se do této oblasti nastěhoval právě frantíci, kteří zřejmě neumí zkousnout ztrátu vlivu v Africe?

Boomer
29. 2. 2024 20:07
Odpovědět  eFPe

.. nevím co na to Milan, ale já si myslím, že moldavská věrchuška by tím víc ztratila než získala a Francouzi taktéž.. Macron sice bojovně řeční, ale jinak stále provozuje politiku “dále od hradu dále, nebo nás postihne neštěstí nenadálé”

Markýza
29. 2. 2024 20:36
Odpovědět  Boomer

No hlavně prý je moldavský lid hodně naštengrovaný na svou věrchušku. Ne že by to přímo zabránilo – ale když chcete udělat něco, zač se na vás třičtvrti národa šklebí a mračí, děláte to jako v medu – jde to, ale dře to hodně. Pak záleží na vašem odhodlání ztrácet energii zbůhdarma, žejo a když ztrácíte, vypadáte pak jako zoufalec náš derniér.

Boomer
29. 2. 2024 20:40
Odpovědět  Markýza

..právě tohle jsme měl na mysli tou možnou ztrátou převyšující zisk.. strelil na líšku, trafil Maíšku!

29. 2. 2024 22:44
Odpovědět  eFPe

Kolego, byla by to marnost a ztráta času, pohybovat se v této situaci ve sféře “kdyby” a vzájemně si svá “kdyby” objasnovat. To lze při dobré vůli v interakci “zoči voči”, ale takhle? To bychom svými “kdyby” a “protikdyby” vytapetovali celou diskuzi.
Ale v kostce to vidím nějak takhle – tu podněsterskou žádost vnímám jen jako jeden z mnoha zdánlivě nesouvisejících pramínků, sbíhajících se – z vnějšku skrytě a nepozorovaně – k jedinému cíli. Nebo jinak – trpělivá a soustavná práce na synergii. To je. Dalšími, čerstvými pramínky, byly například Eurasijský filozofický kongres, ten mezinárodní slet Rusofilů, Fórum multipolarity, staršími jsou angažmá na středovýchodě (dva státy – Palestina, Izrael a tečka), Írán, Saúdové, atd. atd. Jo, a nezapomenout na ještě starší pramínek BRICS!
A každý den nějaký nový pramínek vybublá. Tak třeba včera vybublal pramínek podpory Moskvy Pekingem, dneska pramínek Putinův projev – zde stručný výcuc – https://kob-forum.eu/2024/02/29/prvni-dojmy-z-poslani-prezidenta-ruske-federace-vladimira-vladimirovice-putina-federalnimu-shromazdeni-v-roce-2024/ – a tak bych mohl pokračovat i proti toku času zpět až k instalaci VVP Jelcinem. Takže tak.

eFPe
1. 3. 2024 06:53

Beru. Dík.

Pijack
29. 2. 2024 08:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Moldávie s Rumunskem nejsou tak silné země, aby ochránily obyvatelstvo v Podněstří před Ukrajinskými nacisty. Moldávie s Rumunskem nejsou ani potenciální agresoři, takže můj názor je, že Rusko musí obsadit hodně brzy celý jih Ukrajiny, aby mělo do Podněstří přístup. Moldávie s Rumunskem to nezvládnou. To území nemělo být Ukrajině vůbec přiznáno. Ukrajina tam nemá co pohledávat. nechápu, jak se podařilo Američanům ukecat Rusko, aby Ukrajina získala tak veliké území. Zjevně nějakým podrazem a dohodou, kterou neplní… jak je u západních států obvyklé. No a aby tomu nebylo dost, tak USA vyvíjí na Moldávii tlak, aby se zapojilo proti Rusku jako Kyjev. Zřejmě vláda Moldávie pochopila včas, že by to s jejich malou zemí dopadlo špatně a Američanům většina obyvatelstva nevěří. Šťastní lidé, kteří pochopili… a ne jako Pražská kavárna, která se klaní k zemi při každém prdu KOZA.

Drevar
29. 2. 2024 18:33
Odpovědět  Pijack

Ukrajinský prezident ZSSR Brežnev alebo chruščov vyhlásil že Krym je ukrajinský a ty kkti potom odrezali z Ruska kusisko až po Krym.. pripravovali si pôdu… po 80-tich rokoch ďalší anglosasko-neoconsky nájazd…..

Drevar
29. 2. 2024 18:35
Odpovědět  Pijack

Ukroši sú veľký jak pol západnej Európy kua teda boli hehe

Honzas
29. 2. 2024 11:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Základní Lež potentátů je že nám nikdy neřeknou celou pravdu. Ve všech připojených území se konalo referendum o připojení. Je to vůle lidí kteří na tom území žijou, je to jejich země a jejich vůle. To Co mele Vondra nebo lejenová na ČT ty lidi nezajímá.

Slovan
29. 2. 2024 20:47
Odpovědět  Honzas

Vondra?!! Tak to je abnormální nukleární blb!! 🙄🤦‍♂️🤦‍♂️👎