politika

Po útoku na Patriot v Kyjevě bylo několik rakví posláno do Ramsteinu

Američtí vojáci zabiti

K obnově protiletadlového raketového systému Patriot, který byl 16. května poškozen v Kyjevě bylo použito technické vybavení dalších dvou protiletadlových baterií. které jsou na Ukrajině. Poškozené prvky systému protivzdušné obrany byly odeslány do Spojených států a několik rakví bylo vypraveno na základnu Ramstein. Oznámil to vojenský expert Vladislav Šurygin s odvoláním na své zdroje.

Předtím mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová uvedla, že Spojené státy poskytly technickou pomoc při opravě Patriotu a systémy jsou již údajně opět v provozu.

Jak řekl Vladislav Šurygin ve vysílání programu “Formule smyslu”, v důsledku úderu rakety Kinžal 16. května byly poškozeny odpalovací zařízení a radary dvou baterií systému protivzdušné obrany Patriot.  Celkem byly v roce 2023 do Kyjeva převezeny 4 baterie Patriot: dvě dodaly Spojené státy a další dvě Německo a Holandsko. Celkový počet odpalovacích zařízení je 16.

Podle Šurygina bylo možné obnovit bojeschopnost Patriotů „vyřazených“ v Kyjevě demontáží zbývajících dvou baterií. A všechny poškozené díly byly odeslány do USA.

Kromě toho Šurygin řekl, že po úderu na Patriot 16. května bylo několik rakví posláno z Kyjeva na americkou základnu Ramstein v Německu. Podle jeho slov to svědčí o tom, že Patrioty dodané na Ukrajinu provozují zahraniční specialisté, nejspíš Američané. Někteří z nich 16. května zemřeli.

Bývalý poradce Pentagonu McGregor také uvádí, že při zásahu Patriota mohly USA přijít o své vojáky.

Americká armáda, podle bývalého poradce šéfa Pentagonu Douglase McGregora, mohla v Kyjevě přijít o své vojáky v důsledku ruského úderu na systém protivzdušné obrany Patriot.

Řekl to v rozhovoru pro kanál YouTube.

„Věc se má tak, že válka je válka. Pokud dojde ke zničení baterie Patriot v blízkosti Kyjeva, což se skutečně stalo, bude zlikvidován i blízký personál. Jsem si jistý, že jsme tam ztratili naše vojáky,“ řekl McGregor.

Dříve ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruská armáda zasáhla v Kyjevě protiletadlový raketový systém Patriot americké výroby vysoce přesným úderem hypersonického raketového systému Kinžal.  Američtí představitelé následně tvrdili, že komplex utrpěl menší poškození.

Později ministerstvo obrany RF uvedlo, že podle potvrzených údajů bylo 16. května v Kyjevě zničeno pět odpalovacích zařízení a multifunkční radarová stanice raketového systému.

Military Watch Magazine poznamenal, že komplex Patriot ztratil všech 32 raket při pokusu sestřelit Kinžal.

https://www.mk.ru/politics/202…


sdílet na

27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pozor
20. 5. 2023 01:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Nikdy som nepochyboval o tom, kto reálne obsluhuje Patrioty. Bol som na ZVS u rakeťákov a viem koľko trvalo vyškoliť obsluhu.

Pavel K
20. 5. 2023 08:08
Odpovědět  Pozor

Kdes byl, já Brno a okolí. 🙋‍♂️

Pozor
20. 5. 2023 12:48
Odpovědět  Pavel K

Hranice na Morave a Jince.

paulusek
20. 5. 2023 13:17
Odpovědět  Pavel K

Já na “Dvojce”, v Ketkovicích.

Pavel
20. 5. 2023 13:08
Odpovědět  Pozor

kdo se díval na to video jak začal ten ohnostroj bylo mu jasné že ti jenž sedí za pultíky nejsou ukrajinci první rakety v klidu a pak najednou jedna za druhou jako o silvestru proč jednoduché – celé to umístili v parku včetně baterií byli si jisti že sestřelí vše a asi to propojili kabelama proti rušení a prozrazení postavení čert ví ale asi po výstraze a následném zapnutí radaru najednou zjistili že se na ně něco valí odpálili jednu dvě tři … a ono nic proto začali pálit jednu za druhou proč – protože každá ta hlavice funguje jako velmi účinný velký šrapnelový granát a ted si to představte kdyby to po zásahu začalo vybuchovat na zemi v podstatě vše v širokém okolí by bylo mrtvé nebo zraněné proto ten hromadný odpal potřebovali to dostat pryč od sebe – ukrajinci by si to nedovolili takhle plejtvat takže tam seděli nějací žoldáci ale je to jenom úvaha nic víc nic min je také možné že vše sestřelili a to video je fejk jako ty kozácké kříže v české televizi že prý je to tradiční označení kozáckých jednotek

Jaroslav
20. 5. 2023 05:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak to je dobrá zpráva? Musím se smát. Anglosasi jsou ve…bež bez charakteru a proto není důvod oplakávat .

aamater
20. 5. 2023 06:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Rus poslal zase zopár debilov z USA domov v cínovej truhle, ha, ha, ha … Kapú ako muchy svine fašistické. A tých systémov Patriot tam muselo byť najmenej aspoň 5 i keď pravdepodobne sa Rusom nepodarilo všetky zničiť. Tak predpoklad je že určite dostali aspoň 2ks až 3 ks. Vedieť počet mŕtvych a zranených vojakov USA, tak ten by to istotne upresnil.

zuza
20. 5. 2023 10:02
Odpovědět  aamater

obsluha je cca 90 vojakov, ja teda neviem ako to funguje, či je to ovládané na diaľku a ako ďaleko sú od tých batérií, ale podĺa toho výbuchu som dúfala, že tých rakví bude 90… Je to kruté, pretože toto boli asi obyčajní vojaci, ale čím viac hnUSAckych a NATO vojakov zomrie naraz, tým skôr to skončí celé to krviprelievanie. Keby sa tak ešte podarilo vykindžalovať ešte 1 bunker s armádnymi papalášmi, prípadne nejaké to biolaboratórium, transport s raketami dlhého doletu….

Velitel
20. 5. 2023 10:33
Odpovědět  aamater

Já vám to klidně upřesním, jeden systém Patriot má 130 až 150 vojáků ,ale to protže je tam všechno 4x. Takže jedna směna je cca 30 lidí, z nich většina jsou řidiči, nabíječi , prostě lidi kteří u toho nejsou když je systém v bojovém modu, tedy když se střílí. Obsluha v bojovém modu je 4 až 8 lidi. Relně se dá předpokládat, že v noci tam byli 4. Což je minimum. Dva operátoři sledující radar, jeden o perátor zbraní a k nim velitel všichni by měli sedět v tzv. Engagement Control Station (ECS) . Nikdo další na mstě rozvinutí baterie není nutný, teoreticky by tam ještě mohli být dva opertátoři komunikace v Antenna Mast Group (AMG). ale v noci bych se zvlště na ukrajině dost divil.

Pavel K
20. 5. 2023 08:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Nevím jak bych se zachoval v dané situaci já, ale ti amíci a vlastně i jiní anglosasové jsou bojůvek chtiví. Tak co na to říci, kdo s čím zachází………. Nemá se druhému nic špatného přát, ale tady? Někdy musí lidskost stranou a říci dobře jim tak. Bylo by to ale doladěno k dokonalosti, kdyby taky došlo na ty kreatůry co to vymýšlí a ty kluky tam posílají. Jinak dobrá práce Gosudar.

Jaris
20. 5. 2023 09:12
Odpovědět  Pavel K

Copak hnUSAci! Ti nabyli presvedceni, ze jsou neznicitelni Stallonove a Schwanzenegrove. Zidacky ‘halywood’ si je hezky zformoval z akcnich filmu. Napumpovanou myslenkou neznicitelnosti se hloupi amici rvou po celem svete za loupezive chazarske zajmy.
Verim, ze mnohym anglosaskym vojenskym panakum doslo, ze bojovat proti Rusum neni zadna valecna hra na pocitaci, ale tvrda tvar opravdove valky se vsim vsudy.

katango
20. 5. 2023 10:33
Odpovědět  Jaris

Jo. Dřív jsem se celkem ráda dívala na akční americké filmy, ale teď už ne. Z tohoto žánru ještě tak ten Predátor. Ale třeba Komando, jak hrdina sám a sám porazí úplně všechny, to je jednak k smíchu, jednak na zvracení. A to mám Švarcíka docela ráda, zvlášť jeho vstup na scénu v prvním Terminátorovi.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
skeptik
20. 5. 2023 11:40
Odpovědět  katango

V 99% jsou to filmy mající za úkol propagovat USA jak jsou úžasné, jak bojují proti zlu na celém světě a že oni jsou ti hodní a spravedliví.
A na druhou stranu mají za úkol vyvolat negativní emoce proti státům, ze kterých pocházejí ti “zlí”, převážně je to Rusko (SSSR) nebo blízký východ.

Pavel K
20. 5. 2023 12:31
Odpovědět  katango

Tak byli jsme vyplašení režimem a bylo nám třicet, kdo to tenkrát nehltal. No to je přesně ono, když se tuna bavíme o 89, zkrátka nás hezky pochytali na špek a nám trvalo dvacet let než jsme přišli na to, že tu něco smrdí a nehraje. Ale třeba to tak Jewrey mají mezi sebou domluvený, že půl století nás budou držet ty z Východu a pak si nás přehodí těm Západním. A tak dokola.

Jaris
20. 5. 2023 14:11
Odpovědět  katango

katango
V osmdesatkach prisly do mody akcni filmy, ktere lidi hltali. Prisla doba, kdy se chlapi ve filmech podobali nafouknutym zabam. Stallone i Schwanzenegr mi byli jako neprirozene znetvoreni chlapi vzdy odpudivi. Muj idol byl Alain Delon.

katango
20. 5. 2023 19:32
Odpovědět  Jaris

Já mám nejradši Pierce Brosnana.

Dorka
20. 5. 2023 15:04
Odpovědět  katango

Nejnovejsi film The Covenant 2023, ukazuje tu nesmyslnost usa valky v Afg.

Frank
20. 5. 2023 08:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Dobrých zpráv není nikdy dost. A nejlepší zpráva bude, až to všechno skončí a drtivá většina nácků bude eliminována a zločinci z USA dostanou na prdel. Mimochodem ukroši tvrdí, že pro ně není problém Kinžaly sestřelovat. A podle zpráv rádia Jerevan sestřelují i 6 raket z 5.

Aleš
20. 5. 2023 08:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Tedy USA je agresor.

Pavel z Moravy
20. 5. 2023 09:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Pro nás je nejdůležitější vypadnout z EU a NATO. To je poslední možná záchrana. Za rok již bude pozdě. Podívejte se co se děje se západní Evropou, vždyť ti původní obyvatelé tam již za chvíli nebudou doma. Myslí si snad náš českomoravskoslezský lid, že tady to bude jinak? Tak ať spí dál a sní svoje kapitalistické neoliberální sny. Za chvíli bude již zbytečné probudit se.

Frank1
20. 5. 2023 09:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Souboj ruske a zapadni raketove techniky dopadl pro ruskou vyborne. Patriot dostal pri utoku prujem a vystrilel naraz vsechny sve rakety za stovky milionu $ bez ucinku.
Doufam, ze tato ukazka ruske prevahy prinuti zapad k prehodnoceni situace a k urovnani konfliktu. Lhani a prekrucovani reality nepovedou k rozumnemu reseni konfliktu mezi zapadem a Ruskem, protoze Ukrajina je pouhym nastrojem zapadu k oslabovani a niceni Ruska. Jsme uz dlouho ve 3. svetove, kde zapad bojuje prostrednictvim Ukrosu a NATO a USA zbrani. Ten plan se mu nezdaril.
Je pokracovanim 1. i 2. svetove valky, usilujicich o porazku Ruska. Kazdych sto let se Anglosasove a Evropa o tuto porazku Ruska pokousi! Je treba tomu udelat definitivni konec…

katango
20. 5. 2023 10:35
Odpovědět  Frank1

Podle mne třetí světová začala Covidem, ne-li dříve.

J.Sladin
20. 5. 2023 10:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Pokud jste viděli to video, tak si můžete být jisti, že jste viděli(doufám, že zatím) nejdražší ohňostroj na světě.

Vaska
21. 5. 2023 19:31
Odpovědět  J.Sladin

no já myslím že tomu konkuruje ten sklad s nábojema s uchuzeným uranem – to byl taky pěknej ohňostroj

Albi
20. 5. 2023 13:41
Ohodnotit příspěvek :
     

“….několik rakví bylo posláno z Kyjeva na americkou základnu Ramstein v Německu….zahraniční specialisté, nejspíš Američané”.

Co myslííte? Taky bez orgánů – ne aspoň darovaných potřebným, ale prodaných. bohatým?
Obojí Američanům, což by jim po po právu patřilo, ale ani neprivilegovaným Ukrajincům, což by jim sice nepatřilo, ale tím by se charita řídit asi neměla. 

Janka
21. 5. 2023 08:50
Odpovědět  Albi

Tazko, podľa mňa boli dosť rozbiti, pochybujem ze dostali len nejakou crepinou do hlavy

Boomer
21. 5. 2023 19:01
Odpovědět  Janka

.. při dopadu tělesa o rychlosti 10-12 Ma vzniká místo klasické tlakové tzv. rázová vlna, jejíž účinky na živý organismus jsou označovány jako Blast syndrom. Následky jsou takové, že zásah “črepinou do hlavy” jednomu může připadat jako milosrdná smrt.

https://1url.cz/XuLMv

Naposledy upraveno$ s uživatelem$