Po starém to už nepůjde. Putin už není ochoten akceptovat starý status quo

Podle mezinárodního listu The Christian Science Monitor (CSM) Putin nutí NATO udělat grandiózní obchod. „Vladimir Putin už není ochoten akceptovat starý status quo,“ píše americký list.

NATO porušilo svůj slib, že se nebude rozšiřovat na východ, a nyní se ruský prezident Vladimir Putin to rozhodl ukončit, chce donutit USA a Západ ke grandiózní dohodě. 

Píše o tom americké vydání The Christian Science Monitor.

Hovoříme o jednání mezi vůdci Ruska a Spojených států ohledně Ukrajiny. Americký prezident Joe Biden oznámil podporu Kyjevu v případě konfliktu, zároveň ale poznamenal, že ukrajinské úřady musí plnit Minské dohody. Přičemž prezident Ruska Vladimir Putin nedal Washingtonu žádné záruky, ale jasně nastínil „červené čáry“, které nedovolí Západu překročit.

Na základě toho se experti dotazovaní americkou publikací domnívají, že Putin nutí NATO k „velké věci“. Podstata spočívá ve vytvoření pásu neutrálních států kolem Ruska, jako bylo Finsko a Rakousko v době studené války.

Vladimir Putin už není ochoten akceptovat starý status quo. Nakreslil čáru. Rusko nikdy nepřijme perspektivu členství Ukrajiny v NATO,

– citují noviny názor experta Moskevského centra Carnegie Alexandra Baunova.

Dodává se, že nikdo na Západě si netroufá předpokládat, co se stane, pokud dohoda s Putinem selže. Nikdo však nepochybuje, že Rusko nedovolí, aby se situace vyvíjela tak, jak se vyvíjela dříve.

https://bit.ly/3GKUABE

sdíletj na