politika

Po setkání s emisary zemí NATO ruská opozice přešla od protestu ke karnevalu

Namísto dalšího nelegálního shromáždění se ruská opozice rozhodla na Valentýna uspořádat flash mob – uspořádat na nádvořích svátek zamilovaných s rozsvíceným telefonem. 

Iniciativa již způsobila na webu proud vtipů a odborníci to interpretovali jako přechod protestu do karnevalu. Co ale přimělo opozici, která oznámila pauzu do jara, aby neprodleně přijala takové nevysvětlitelné rozhodnutí?

Vedoucí ústředí blogera Alexeje Navaľného, Leonid Volkov, v úterý oznámil, že plánuje novou protestní akci. 
Naléhal na Rusy, aby večer v neděli 14. února, na Valentýna, vyšli do svých dvorů, rozsvítili baterky nebo telefony a stáli tam asi čtvrt hodiny. 

“Zvedneš telefony, baterky – a někdo může přinést také svíčky – a uděláš z nich, řekněme, srdce. 14. února! “ – citoval Volkova „Kommersant“.

Volkov slíbil, že fanoušci Navalného budou nyní jednat jinak, než se chovali při nezákonných akcích 23., 31. ledna a 2. února. 

“Bude to úplně jiný formát. Uděláme vše mnohem mazanějším a nebudeme se snažit přímo o kontakt s policií, – slíbil Volkov a dodal: – Možná si budete myslet, že těch 15 minut nic nezmění – ale ve skutečnosti mohou změnit všechno”.

Výzva Volkova překvapila pozorovatele, protože na konci minulého týdne stejný Volkov oznámil, že příznivci 
Navalného si dávají přestávku nejméně do jara.

Mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharova upozornila na skutečnost, že rozhodnutí Volkova o obnovení nelegálních protestů bylo učiněno po jeho setkání s emisary zemí NATO. 

„Volkov oznámil 4. února 2021, že protesty v Rusku budou zrušeny a budou pokračovat na jaře a v létě. (…) Volkov 9. února 2021 si to rozmyslí a oznamuje, že akce budou pokračovat v únoru. Co se stalo mezi 4. a 9. únorem, že to donutilo „opozici“ radikálně změnit svou taktiku? 

Všechno je banálně jednoduché – 8. února 2021 ve stálé misi Polska při EU v Bruselu se uskutečnilo online setkání s Volkovem a Ašurkovem, kterého se zúčastnily země EU, USA a Británie. Ve skutečnosti se jedná o setkání zemí NATO,“ napsala Zacharova na Facebooku.

Podle slov Zacharové „členové NATO instruovali „opozici“ – ve skutečnosti své agenty vlivu – ať jsou „více mazaní“ při provádění podvratné práce.“ 

“Západ do tohoto příběhu již investoval příliš mnoho peněz a zdrojů, aby se to protahovalo až do jara. 
Jasně chápou, že na jaře už nebude informační kampaň, rozpoutaná Západem, pro nikoho zajímavá. 
Už nemohou dál žonglovat s tématem „chemických zbraní“, aniž by neuváděli fakta – byli dotlačeni ke zdi. 
Proto hrají vabank,“ vysvětlila Zacharova.  

K příspěvku také připojila snímek obrazovky svého účtu na Twitteru „Polsko v Evropské unii“, který zachytil okamžiky virtuálního setkání Volkova se zástupci zemí NATO.

S tím, že Volkov jedná na příkaz „kurátorů západních speciálních služeb“, souhlasí i televizní moderátor Vladimir Solovjev, který vzkázal opozici:

„Jít ven a výt na Měsíc ze zoufalství a osamělosti.“

Jevgenij Minčenko, prezident komunikačního holdingu Minčenko Consulting, dodává , že aktivity Volkova sleduje již dlouhou dobu a poprvé se setkal s jeho politickou aktivitou ve Sverdlovské oblasti. V té době, říká politolog, Volkov vypadal jako „inteligentní člověk“. 

“Ale od té doby pravidelně podniká kroky, které mě nutí přehodnotit jeho intelektuální schopnosti k horšímu. 
Dalším návrhem Volkova bude myšlenka svítit telefonem u sebe doma, a po nějaké chvíli – v těsně uzavřené toaletě,“ sarkasticky komentoval Minčenko.

https://bit.ly/3rBITFZ

sdíletj na