politika

Po „reparačním šílenství“ Scholz Varšavě naznačil revizi hranic

Vztahy mezi Polskem a Německem se zhoršily kvůli požadavkům Varšavy na reparace. Poláci uzavírají své přístavy pro lodě z Německa a německý kancléř naznačuje revize hranic.

Prohlášení Olafa Scholze, které již polská média označila za „šokující“, zaznělo v Postupimi při předávání mediální ceny M100 starostovi Kyjeva Vladimiru Kličkovi. Ceremoniálu se zúčastnil bývalý polský premiér, nyní lídr polské opozice Donald Tusk.

Scholz se k němu obrátil:

„Když se dívám na Donalda Tuska, rád bych řekl, jak důležité jsou dohody Willyho Brandta, že hranice mezi Německem a Polskem je po stovkách let historie navždy pevně stanovena. A nechtěl bych, aby se někteří lidé prohrabávali historickými knihami, aby zaváděli revizionistické změny hranic.”

Oficiální Varšava explodovala.

Jako první zareagoval Arkadiusz Mularczyk, místopředseda Parlamentního shromáždění Rady Evropy, který napsal:

„Po mnoho desetiletí po sobě jdoucí německé vlády strašily Poláky revizí hranic v případě, kdyby byla vznesena otázka reparací. Scholz nevynalezl střelný prach.”

Tusk, který vystoupil v Postupimi, také odsekl. Kritizoval Berlín za pomalé doručování zbraní neonacistickému kyjevskému režimu.

„Pokud pocit viny a odpovědnosti za druhou světovou válku zavazuje Němce k něčemu, pak je to zcela se postavit na stranu Ukrajiny a také vážně a poctivě přistupovat k reparaci za ztráty národům, které zaplatily nejvyšší cenu za šílenství nacismu,“ řekl Tusk.

Tusk také řekl, že „pouze politicky slepí lidé mohou ignorovat skutečnost, že Rusko je dlouho ve válce s NATO a Evropskou unií“.

Mezitím vešlo ve známost, že od 1. října bude pro německé lodě uzavřen přístav polského města Darlowo, které je součástí Západopomořanského vojvodství sousedícího s Německem. Tato sankce přímo souvisí s problematikou reparací.

Den předtím uspořádal polský ministr infrastruktury Andrzej Adamczyk videokonferenci s řediteli místních přístavů, během které oznámil rozhodnutí pozastavit přijímání lodí z Německa do doby, než budou Polsku uhrazeny úplné reparace za škody způsobené během druhé světové války. Německým lodím, které do Polska dodávají plyn, ropu, uhlí a léčiva, bude vstup povolen.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3BMeUmu

sdílet na

34 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
sizok
16. 9. 2022 21:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Zahrávají si s ohněm.
Jak se zdá, tak ta jejich celoevropská solidarita je v prde-li.
Znáte přísloví, dva se hádají a třetí se směje.

Markýza
17. 9. 2022 09:14
Odpovědět  sizok

Já to říkala od začátku (už zase, fuj) že Unie může fungovat jen tak, jak fungovala na začátku – volný pohyb lidí, zboží, služeb…..proboha! Je tu padesát států, které spolu tisíc let válčí, spolčují se a zase válčí. Padesát naprosto odlišných indivindualit.
Kterého idiota napadlo, že z tohohole vytvoří superstát, to mně řekněte.

Albi
17. 9. 2022 10:58
Odpovědět  Markýza

Ještě bych omezila ty lidi. Jejich volný pohyb po Evropě (nejen Schengenu) se vztahuje i na uprchlíky (a nemyslím tím ty ukrajinské).

Markýza
17. 9. 2022 17:51
Odpovědět  Albi

Já bych spíš přidala kontrolu vnějších hranic, to by přeci mělo jít.

Masunta
16. 9. 2022 21:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Požadování různých kontribucí, to je polský národní sport. Celý svůj život staví na těchto kontribucích. Celá existence polské státnosti spočívá v neustálých nárocích vůči někomu, kdo by měl ten polský stát vydržovat, neustále. A existují-li Failed State a projektově zkonstruované státy, tak o Polsku je možné prohlásit, že se jedná o obojí. Polsko je chiméra – termín pro vztahy etnik. Vztáhneme-li to na stát, tak Polsko je klasický případ takového státu chiméry. Polsko bylo na počátku plánováno jako centrum koncentrace řízení všemi slovanskými zeměmi. Jenže tento úkol nezvládlo a mimochodem, proto má také Polsko tu červenobílou vlajku.

Editor
16. 9. 2022 22:35
Odpovědět  Masunta

Není to tak dlouho, co reparace požadovalo Řecko.

Masunta
16. 9. 2022 22:46
Odpovědět  scipio

Vzpomínám. Byla to mastná částka. Kdyby reparace chtělo Rusko – což jejich předseda komunistů Zjuganov (uznaná systémoopozice) prosazuje, byla by to částka všech částek. Její výši jsem si nezapamatoval. A také hodnota lidského zdraví je nevyčíslitelná. Pojišťovny to vědí – proto jsou za větší pojistné částky. Jednou jsem četl kus hlavního referátu těchto komunistů pro nějaký jejich sjezd. Kvalita byla dechberoucí. Na tyhle soudruhy nikdo nemá. Zjuganov je je ale až moc radikální.

Albi
17. 9. 2022 11:07
Odpovědět  scipio

Nárok na (řčasově) neomezené reparace má pouze Izrael.
Protože holovcaust a protože zákon, zakazující jeho kritiku, tedy jistě i kritizování jakéhokoliv odškodnění.

Albi
17. 9. 2022 11:08
Odpovědět  Albi

https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2018/08/holokaust-byznys-na-popelu-1.html
…holokaust (je) spojován především s platbami a odškodněním obětí, příbuzných obětí, židovských veřejných organizací adokonce i státu Izrael, zatím jen z Německa. Proces plateb se zdá být nekonečný. Mezi lety 1953 a 1992 Spolková republika Německo vyplatila izraelskému státu více než 35 miliard marek v podobě kompenzací a další miliony “obětem národního socialismu”. Tyto platby trvají až dodnes. Nic proti tomu, ale vyvstávají otázky: za prvé, kdy bude konec těchto plateb a jaká bude konečná suma, a za druhé – proč státu Izrael?

Gene
17. 9. 2022 12:23
Odpovědět  Albi

Samozdrejme, jedna z pricin proc byl vytvoren holokast. Po prvni svetove jim to nevyslo, tak se do toho obuli po te druhe. Tady je strucny prehled jak to cislo vznikalo.
https://www.jewworldorder.org/jews-cry-6-million-since-the-1900s/

Gene
17. 9. 2022 12:00
Odpovědět  Masunta

Polsko je americkym konem v Evrope. Nemci nedodavaji zbrane Ukraine, tak jak si amici predstavuji. Potom amici chteji Evropu zdevastovat. Pocitam s tim ze veskere ty naroky jsou podporovany ze zamori. Take se ozyvaji hlasy ze i Ceska republika ma vracet kus uzemi.

Pavel K
17. 9. 2022 12:28
Odpovědět  Gene

Dobrý postřech, jasně poštvat poláky proti německu, oslabit ho je amícký sen. O nás nemá cenu psát, my se umlátíme samy. 🙋‍♂️

Gene
17. 9. 2022 13:20
Odpovědět  Pavel K

Vsak si vsimni, vsechny kroky vedene vladnima jsou smerovane proti lidem. Stvani a provokovani je mezi sebou k vzajemne nenavisti, uvedenim do stresu, strasenim, umelym zhorsenim ekonomicke i moralni situace. Kdy jsi naposledy cetl neco pozitivniho?

Pavel K
17. 9. 2022 14:50
Odpovědět  Gene

Správně. Před chvílí jsem tu psal, jak pětikolka shodila zestolu nákup rengenu v městečku u KV a zároveň poslala na podporu ukrů milion. To nasserre né?!! A bitka je hned. Je na lidech jestli toto chtějí nebo ne. Ta bitka bude stejně, ONI udělají vše možné, aby lidi dostali do varu. Dělají to už 30 let. Sám si napsal, kdy jsem četl něco pozitivního. Jen ” bude se zdražovat”, nebo “bude se nařizovat” atd.🙋‍♂️

Masunta
17. 9. 2022 15:22
Odpovědět  Gene

Ano, pradu díš, Gene. Dokonce vydaly USA Scholzovi pokyny industriálně, technologicky, zničit Evropu. Jsem proto obzvláště zvědavý na kroky Německa. Německo je na poměrně malou Evropu poměrně velké. Nemůže se vejít fo vlastní sionfaš. kůže.Historicky dlouhodobě prověřený nepřítel. Spolupracovat – ano. Ale – držet si odstup. Jednou jsem v diskusi četl názor jednoho germánského fašisty. Čecha oslovoval: Ty české prase.

Pedro
16. 9. 2022 21:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Jo, nacisti jsou na cestě k moci, pomocí USA a Londýna! Třetí světová nám nakope držky, navždy, debilové! 7 miliard lidí nedokáže pověsit tisíc zmrdů!

sizok
16. 9. 2022 22:10
Odpovědět  Pedro

Ne.

Gales
17. 9. 2022 10:10
Odpovědět  Pedro

Stačí je identifikovat.Provaz už se najde.

16. 9. 2022 22:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Na druhou stranu je sedmička hezké číslo. Takové mystické.
Sedmé dělení Polska… … … nezní to špatně.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Lev Prch
17. 9. 2022 05:27

Pšonek je nacistická kurva a tak to zůstane 👎👎👎👎👎

janle57
16. 9. 2022 22:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Vyvíjí se to dobře,Poláci by jednou mohli dát Helmutům najevo,vzpomenout si na rok 1939,
armádu na to mají silnou dost a s nějakým německým Bundeswehrem plným muslimských
takyNěmců by si poradili natotata,to se musí Putin v Moskvě od srdce smát kam se ta EU
řítí a jak se brzo sama rozklíží,jen tak dál Poláci,jen tak dál !!

Jiří
16. 9. 2022 22:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Evropa jde do turbulencí sebezkázy. Znovu Německo a Polsko v klinči. Sovětský svaz měl moc udržet obě země v míru ,ale po zániku Sov.svazu přichází děs a běs!

Markýza
17. 9. 2022 09:15
Odpovědět  Jiří

Evropa snad přežije, to EU jde do sebezkázy a dobře jí tak. Neumíš to – dostaneš na kokos.

Albi
17. 9. 2022 11:15
Odpovědět  Markýza

Evropa (území) téměř jistě přežije, ale co Evropané?
A netřeba k tomu jakékoliv války. Existuje někde nějaká statistika, kolik procent “jinobarevných” se už stalo “Evropany”?

Markýza
17. 9. 2022 17:52
Odpovědět  Albi

Njn. Zřejmě to kreativní Evropany donutí přestat se válet u ajfounů a vymyslet řešení.

František
16. 9. 2022 22:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Blbost v EU nezná mezí. Tak Poláci zavřou přístavy pro polské lodě. Ale jen některé. S plynem a ropou mohou jezdit dál. A co když Němci, po vzoru Putina, přestanou plyn a ropu do Polska dodávat. Sami budou mít málo a vinou Polska mohou porušit obchodní smlouvy, Co pak budou Poláci ječet? Jako u blbejch na dvorku.

Pozor
16. 9. 2022 22:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Sranda je, že ten fašista má pravdu, pretože buť Jata platí a potom plati vo všetko vrátane hraníc aj prerodelenia vplyvu alebo neplatí nič a potom nech sa Poliaci tešia pretože nie len poľsku majú čo vracať ale aj Slovensku.

Frankie
17. 9. 2022 08:41
Ohodnotit příspěvek :
     

A také začít vymáhat reparace za všechna ta svinstva, která skopčáci vykonali.

Masunta
17. 9. 2022 15:26
Odpovědět  Frankie

Němci to považují za uzavřenou věc. Prý už nedostaneme nic za divoký odsun. Jedinkrát jsem četl také tento názor: Po listopadu 1989 Německo souhlasilo s obchodováním s námi, pokud nebudeme chtít reparace.

Gales
17. 9. 2022 10:09
Ohodnotit příspěvek :
     

 Německým lodím, které do Polska dodávají plyn, ropu, uhlí a léčiva, bude vstup povolen……. Jenomže ty zas zablokují Němci.A pšontci budou v pr-deli.Je dobře,pro Evropu,že se pšontci rozhádají s Němcema.Móc dobře.

Albi
17. 9. 2022 11:19
Odpovědět  Gales

Není. Nevidíte, kam jakékoliv spory vedou?

Gales
17. 9. 2022 14:23
Odpovědět  Albi

Pšontkostán stejně ovládnou Turci. – Z Německa.

Albi
17. 9. 2022 15:23
Odpovědět  Gales

Tím hůř. Není už těch Alláhových fanatiků v Evropě až příliš?
A nejsou to studenti, turisté, ani chudí Turci, kteří přijeli za prací a za čas odjedou. Je to úplně jiná sorta.
A my jsme nuceni vládnoucími (j)elitami tolerovat netoleranci.

miro
17. 9. 2022 13:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Typický pšonci, pouze ty lodě s plynem, ropou, uhlím a léčiva, bude vstup povolen byt němcem tak – NAS-RAT !