politika

“Ples upírů skončil!” Niger ukončil vojenskou dohodu s USA, americký kontingent si balí kufry

Niger ukončuje vojenskou spolupráci se Spojenými státy a požaduje okamžité stažení jednotek. Vláda prohlásila přítomnost vojenského kontingentu Washingtonu za nezákonnou. V oficiálním komuniké to uvedl představitel nigerské vlády plukovník Amadou Abdramane. Země vypovídá dohodu o přítomnosti vojenských a civilních představitelů Pentagonu v republice.

„Přítomnost USA na území Nigeru je nezákonná a porušuje všechna ústavní a demokratická pravidla,“ řekl v národní televizi mluvčí vlády Amadou Abdramane. Informovala agentura BBC.

Zástupce nigerských úřadů ve svém prohlášení ve skutečnosti obvinil americkou delegaci vedenou náměstkyní ministryně zahraničí USA pro Afriku Molly Feeovou, která tento týden navštívila Niger, z porušování diplomatického protokolu, vyvíjení tlaku na nigerské vedení a pohrdavého přístupu k úřadům a lidu republiky.  Přítomnost amerického vojenského kontingentu označil za jednostranně vynucenou Washingtonem.

Amadou Abdramane v oficiálním komuniké uvedl, že Washington neinformoval vládu o činnosti základen a v poslední době nepřispíval k boji proti terorismu v regionu. Washington přitom část nákladů na provoz vojenských objektů nechal hradit z rozpočtu západoafrické země.

Mezi argumenty pro přerušení vojenské spolupráce se Spojenými státy mluvčí uvedl:

▪️ falešná obvinění ohledně dodávek uranu do Íránu;

▪️ přímé hrozby v reakci na rozšíření nigersko-íránské a nigersko-ruské spolupráce;

▪️ nerovná dohoda mezi Washingtonem a Niamey o provozu americké vojenské základny, která část nákladů na provoz základny klade na Nigerskou republiku;

▪️ nedostatek pomoci ze strany Američanů v boji proti terorismu;

▪️ neochota Washingtonu informovat Niamey o aktivitách americké armády v Nigeru, jejich složení a plánech;

▪️ průzkumné lety amerických letadel nepovolené nigerskými úřady.

Zdroje AI v Nigeru tvrdí, že „výhružný a blahosklonný tón jednání“ nastolený americkou delegací vedenou paní Feeovou ve skutečnosti vyprovokoval nigerské vedení k ostrému kroku a konečnému přerušení vztahů se Spojenými státy.

https://afrinz.ru/2024/03/niger-razryvaet-voennoe-sotrudnichestvo-s-ssha/

V Nigeru bylo k loňskému roku asi 1100 amerických vojáků, americká armáda operuje ze dvou základen, včetně základny pro drony známé jako Air Base 201, postavené poblíž Agadez v centru Nigeru za cenu více než 110 milionů dolarů.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller uvedl, že úředníci věděli o rozhodnutí Nigeru přerušit vojenskou spolupráci s Washingtonem. Vyjádřil obavy USA ohledně směřování vládnoucí vlády v Nigeru a dodal, že američtí představitelé jsou „v kontaktu s juntou“ a „poskytnou další aktualizace podle potřeby“.

“Co si ten Niger dovoluje?” — Spojené státy se obávají, že Rusko zachycuje jejich sféry vlivu v Africe

Rusko podkopává vztahy mezi Spojenými státy a jejich západoafrickým spojencem Nigerem, uvádí CNN s odkazem na úředníky.

Nejdůležitější partner Washingtonu v severozápadní Africe se obrací k Rusku uprostřed varování od nejvyššího amerického velitele na kontinentu, že se Rusové snaží „převzít kontrolu“ nad celým Sahelem.

Mezi americkými vojenskými představiteli se dokonce objevily obavy, že díky své zvýšené přítomnosti v Nigeru si Rusko vytvořilo další oporu v Sahelu, zatímco Západ v regionu ztrácí svůj vliv.

Niger, který sloužil jako důležité místo pro protiteroristické operace USA v regionu již téměř deset let, v sobotu oznámil, že ukončuje dohodu, která od roku 2014 umožňovala americké armádě pracovat v zemi.

Oznámení přišlo několik dní po napjaté schůzce mezi nigerskou vojenskou juntou, která převzala moc v červenci 2023, a americkými diplomatickými a vojenskými představiteli, včetně generála Michaela Langleyho, šéfa amerického velení pro Afriku. Rozhovory rozzlobily nigerské úřady, které měly pocit, že je někdo poučuje.

https://t.me/ino_tv/9721

sdílet na

18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Teuton
20. 3. 2024 19:51
Ohodnotit příspěvek :
     

USA jsou globálně vzato na sestupné trajektorii, spousta zemí už z nich nemá strach, ale srandu. Nezapomenu, jak je před třemi lety z Afghánistánu, společně s Řehkovými špenáty, tvrdě vypakoval Taliban. Ale bacha, Američani jsou díky tomu všemu vzteky bez sebe, mohou vyvolat obrovskou válku.

stan
21. 3. 2024 07:19
Odpovědět  Teuton

Jen tak dál, vykopat ty americký svině , pokud možno ze všech základen v Africe. Troufám si tvrdit, že pokud se Afriky ujme Čína s Ruskem a Indií, tak Afrika konečně ekonomicky poroste, protože už jí nebude Západ drasticky vysávat.Sem strašně rád, že mizí z Afriky Francie.To je podobnej parazit jako USA.A ještě jedno bych připoměl, pokud Afirka půjde ekonomicky nahoru, tak se postupně zastaví , nebo alespoň zmenší příliv emigrantů do Evropy.Stejně je zvláštní, jak se pod vlivem informací a hlavně pravdy mění názor na historii. Ještě v devadesátých letech jsem byl přesvědčen o tom, že Západ je opravdu dobro, že přináší pokrok pro všechny, že chce blaho pro celý svět, ale že jen objektivní překážky brání uskutečnování.Myslím, že se budou muset i přepisovat historické fakta, protože tu historii, kterou známe je jen interpretací toho, co si kdosi přál.

Boomer
20. 3. 2024 20:00
Ohodnotit příspěvek :
     

.. za druhé světové malovali odbojáři na zdi tenhle obrázek: https://nonsei2gm.blogspot.com/2011/07/kilroy-estuvo-aqui.html

.. Sergej Vladimirovič Surovikin jako by mu modelem stál… a v Nigeru fakt byl.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
katango
20. 3. 2024 23:14
Odpovědět  Boomer

Šmíráček! Tak jsme tomu říkali.

Slovan
21. 3. 2024 07:39
Odpovědět  katango

….a že takových po internetových diskuzí je mnoho a ještě placených. 😊👎

katango
24. 3. 2024 10:46
Odpovědět  Slovan

No, v době, kdy jsme to říkali, byl internet toliko ve sci-fi románech a to ještě kdoví jestli.

Administrátor
P.A.Semi
20. 3. 2024 21:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Včerejší MaP Michaela Svatoše se tomu věnovala také, akorát tam mají jinou Americkou ženskou…

https://www.infokuryr.cz/n/2024/03/19/michael-svatos-valka-mezi-putinem-a-macronem-v-africe-na-spadnuti-macronuv-uderny-dron-vcera-sestrelen/

πα½

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Helena
20. 3. 2024 21:48
Odpovědět  P.A.Semi

To není Americká ženská, ale chlap !!!

20. 3. 2024 23:44
Odpovědět  Helena

Ještě tan nejvejš ne ona, ale on. Ale chlap rozhodně ne.

Slovan
21. 3. 2024 07:45

No když jsem dojel k fotu muším přiznat že jsem se i trochu lekl, kdybych si mohl vybrat menší zlo, jak je to poslední dobou moderní, tak snad tu Nulandku. Tohle je už poloviční zoombíí.

Administrátor
P.A.Semi
21. 3. 2024 15:28
Odpovědět  Helena

Tak nevím, jestli myslíte Svatoše, to je chlap…

Ale Celeste Wallanderová je ženská, akorát na krátko ostříhaná, ale viz drobná ženská ramena, a i v obličeji to má ženské rysy…

πα½

Frank
20. 3. 2024 21:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Je třeba, aby se připojily i další státy a vypakovaly americkou zločineckou svoloč ze svých území.

Pijack
21. 3. 2024 07:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Vysrat se NATO

Janaz
21. 3. 2024 08:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Zaujímavé, africký Niger si dovolí vypovedať “obrannú” zmluvu s usákmi, ale Fico, napriek predvolebným sľubom, tvrdí, že to u Slovenska nejde a Kaliňák si išiel po pohladkanie do fašingtonu.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
21. 3. 2024 09:55
Odpovědět  Janaz

V Evropě už nikde nežijí chlapi. Pouze si na ně zkouší hrát.

Jája
21. 3. 2024 12:53
Odpovědět  Janaz

Mají za zády Rusy, to se jinak vypovídají smlouvy. Fico udělal první krok a fandím mu.

Administrátor
P.A.Semi
21. 3. 2024 15:30
Odpovědět  Janaz

Inu, u opičáků jde i to co, co “nejde”… Na důsledky se nehledí, prostě ten banán chce a jde po něm…

πα½

22. 3. 2024 21:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Milan ze Zahrady Čech