politika

Peter Szijjártó: Evropští lídři, kteří podpořili restriktivní opatření vůči Rusku a přivedli tím ekonomiku EU blíže recesi, by měli odstoupit

Maďarský ministr zahraničí Szijjártó: Sankce proti Rusku byly nejhorší reakcí EU

BUDAPEŠŤ 17. listopadu – RIA Novosti. Evropští lídři, kteří podpořili restriktivní opatření vůči Rusku a přivedli tak ekonomiku EU blíže recesi, by měli odstoupit, řekl maďarský ministr zahraničí Peter Szijjártó na akci „Řekneme ne sankcím!“, jeho slova cituje agentura MTI.

Zdůraznil, že Brusel se nyní snaží ospravedlnit svá chybná rozhodnutí. Přání zavést nové sankce je podle něj dána neochotou Evropské unie následně nést odpovědnost za jejich selhání.

“V tom případě lídři, kteří sankce podpořili měli vystoupit, říct, že kvůli nim se evropská ekonomika blíží recesi a odstoupit. To by byla normální reakce těch, kteří uvalením sankcí poškodili Evropu,” řekl ministr.

Szijjártó připomněl, že na zasedání Rady ministrů zahraničí EU, které se konalo dříve, „někteří kolegové“ řekli, že EU nikdy nedoufala, že pomocí sankcí zastaví konflikt na Ukrajině.

“A pak otázka zní: co jsme čekali? Jaký je jejich cíl? Proč to děláme?” – zeptal se maďarský diplomat a poznamenal, že každý vidí, že “evropská ekonomika trpí.”

“Pokud jsme si nestanovili pro sankce cíle k ukončení války, tak co jsme udělali? Myslím, že je tady hodně pokrytectví,” dodal Szijjártó (cituje RIA Novosti).

Szijjártó také zdůraznil, že restriktivní opatření jsou „nejhorší reakcí“ Evropské unie na zahájení ruské speciální operace na Ukrajině a vyzval krajany, aby proti nim během období národních konzultací vystoupili. 

Navíc připomněl, že Budapešť spolupracuje s Moskvou v otázce dodávek plynu a bez této spolupráce by pro infrastrukturu Maďarska nastaly těžké časy.

Na konci září oznámil maďarský premiér Viktor Orban zahájení národních konzultací, prvních svého druhu v Evropě, aby zjistil názor občanů na sankce EU uvalené proti Rusku. Vyzval všechny občany země, aby vyjádřili svůj názor a „ukončili“ tak zdražování energií způsobené restrikcemi „uvalenými Bruselem na země Evropské unie“. Ceny v Evropě by podle jeho slov klesly za pár dní na polovinu, pokud by EU změnila sankční politiku.

Orban také uvedl, že již vyplnil online dotazník, kde na všechny otázky o restriktivních opatřeních odpovídal zamítavě. Národní konzultace v Maďarsku potrvají do 9. prosince. Rozesílání dotazníků poštou začalo 14. října. Maďarská vláda 15. listopadu zprovoznila webovou stránku, na které mohou obyvatelé země vyplnit online formulář.

Po zahájení speciální operace Ruska na Ukrajině Západ zesílil sankční tlak na Moskvu, což však vedlo ke zvýšení cen elektřiny, paliva a potravin, a to především v Evropě a USA.

Jak poznamenal Vladimir Putin, politika zadržování a oslabování Ruska je dlouhodobou strategií Západu, ale sankce zasadily vážnou ránu celé globální ekonomice.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3AuRO2V

sdílet na

7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Markýza
20. 11. 2022 22:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Panenkomariastaroboleslavská, já chci tohohle synka taky!!

Trubkar
20. 11. 2022 22:39
Ohodnotit příspěvek :
     

iba zopakoval Putina, t.j. ze musi nastat vymena tzv ‘elit’ = mafie

Jaris
20. 11. 2022 23:37
Ohodnotit příspěvek :
     

“Evropští lídři, kteří podpořili restriktivní opatření vůči Rusku a přivedli tím ekonomiku EU blíže recesi, by měli odstoupit?”
Nenene, pane Szijjarto, to je prilis milosrdne! Vsichni EU politici, kteri uvalili a podporovali sankce na RF, prosazovali silenstvi kovidove hysterie a vedli umyslne Evropu do propasti, by meli byt za pacesy vytahnuti ze svych kancelari, mel by jim byt odebran veskery majetek a meli by byt zavreni az zcernaji.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel K
21. 11. 2022 08:51
Odpovědět  Jaris

Naprosto souhlasím. A nevěšet je ale tvrdě pracovat, tvrdě.

Aleš
21. 11. 2022 06:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Moudrý muž. Já bych dodal ještě je zavřít na doživotí.

Frankie
21. 11. 2022 08:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Dobrovolně z těch kazišuků neodstoupí samozřejmě nikdo. Nikdo z nich nic pořádně neumí a kdo by nechtěl brát slušné prachy za žvásty?

Gales
21. 11. 2022 11:43
Ohodnotit příspěvek :
     

EU byla založena CIA na ovládnutí Evropy.Takže co jiného,než plnit rozkazy pána,od ní čekat? Jakej pán,takovej krám.