politika

Pepe Escobar: Posuny na geopolitické šachovnici proti americkému impériu

PEPE ESCOBAR

Geopolitická šachovnice je v neustálém posunu – a nikdy více nebyla než v naší aktuální rozžhavené situaci.

Fascinující konsensus v diskusích mezi čínskými vědci – včetně těch, kteří jsou součástí asijských a amerických diaspor – je, že nejenže Německo/EU ztratilo Rusko, možná nenávratně, ale že Čína získala Rusko s ekonomikou vysoce komplementární s čínskou a s pevnými vazbami na globální jih/globální většinu, což může Pekingu přinést prospěch a pomoci mu.

Mezitím několik atlantických analytiků zahraniční politiky je zaneprázdněno snahou změnit narativ o NATO vs. Rusko s použitím základů realpolitiky.

Nový směr spočívá v tom, že je „strategickým šílenstvím“, když Washington očekává, že porazí Moskvu, a že NATO zažívá „únavu dárců“, protože válečný štváč v mikině z Kyjeva „ztrácí důvěryhodnost“.

Překlad: je to NATO jako celek, které zcela ztrácí důvěryhodnost, protože jeho ponížení na ukrajinském bojišti je nyní bolestně názorné pro celou globální většinu.

Navíc „únava dárců“ znamená prohrát velkou válku. Jak neúnavně zdůrazňoval vojenský analytik Andrej Marťanov, „plánování NATO je vtip. A jsou závistiví, bolestně závistiví a žárliví.“

Věrohodná cesta před námi je taková, že Moskva nebude vyjednávat s NATO – pouhým doplňkem Pentagonu –, ale nabídne jednotlivým evropským zemím bezpečnostní pakt s Ruskem, který by učinil jejich potřebu členství v NATO nadbytečnou. To by zajistilo bezpečnost pro každý zúčastněný stát a zmírnilo by na něj tlak ze strany Washingtonu.

Daly by se uzavřít sázky na to, že to nejrelevantnější evropské mocnosti přijmou, ale rozhodně ne Polsko – evropská hyena – a pobaltské čivavy.

Souběžně s tím by Čína mohla nabídnout mírové smlouvy Japonsku, Jižní Koreji a Filipínám a následně by mohla zaniknout významná část základen amerického Impéria.

Problém je opět v tom, že vazalské státy nemají pravomoc dodržovat jakoukoli dohodu zajišťující mír.

Němečtí podnikatelé jsou neoficiálně (mimo záznam) přesvědčeni, že dříve nebo později se Berlín může vzepřít Washingtonu a začít byznys s rusko-čínským strategickým partnerstvím, protože je to pro Německo výhodné.

Zlaté pravidlo však stále nebylo splněno: pokud vazalský stát chce být považován za suverénní stát, první věcí, kterou je třeba udělat, je uzavřít klíčové pobočky základen Impéria a vyhnat americké jednotky.

Irák se o to snaží už roky, bez úspěchu. Třetina Sýrie zůstává okupována USA – i když USA prohrály svou zástupnou válku proti Damašku kvůli ruské intervenci.

Projekt Ukrajina jako existenční konflikt

Rusko bylo nuceno bojovat proti sousedovi a příbuzným, které si prostě nemůže dovolit prohrát; a jako jaderná a nadzvuková mocnost to nedopustí.

I když bude Moskva poněkud strategicky oslabena, ať už to dopadne jakkoli, jsou to USA – podle názoru čínských učenců –, kdo se možná dopustil největší strategické chyby od založení Impéria: přeměnil projekt Ukrajina v existenční konflikt a zavázal celé Impérium a všechny jeho vazaly k totální válce proti Rusku.

To je důvod, proč nemáme žádná mírová jednání a dokonce odmítáme příměří; jediným možným výsledkem, který vymysleli straussovští neokonzervativní psychopati, kteří řídí zahraniční politiku USA, je bezpodmínečná kapitulace Ruska.

V nedávné minulosti si Washington mohl dovolit prohrát své války proti Vietnamu a Afghánistánu. Ale prohrát válku s Ruskem si prostě dovolit nemůže. Až se to stane a už je to na obzoru, vzpoura vazalů bude dalekosáhlá.

Je zcela jasné, že od nynějška začnou Čína a BRICS+ – s expanzí započatou na summitu v Jižní Africe příští měsíc – podkopávat americký dolar. S Indií nebo bez ní.

Bezprostředně nevznikne žádná měna BRICS – jak je uvedeno v některých vynikajících bodech v této diskusi. Rozsah práce je obrovský, šerpové jsou teprve v počátečních fázích debat a širší obrysy ještě nebyly definovány.

Přístup BRICS+ se vyvine od vylepšených mechanismů přeshraničního vypořádání – něco, co zdůrazňovali všichni od Putina po šéfku centrální banky Elviru Nabiullinovou – až nakonec po vytvoření další nové měny.

Pravděpodobně to bude spíše obchodní nástroj než suverénní měna, jako je euro. Bude navržen tak, aby konkuroval americkému dolaru v obchodu, zpočátku mezi zeměmi BRICS+ a byl schopen obejít hegemonický ekosystém amerického dolaru.

Klíčovou otázkou je, jak dlouho může falešná ekonomika Impéria –  jak ji klinicky rozebral Michael Hudson – vydržet v této široké škále geoekonomické války.

Všechno je „hrozba pro národní bezpečnost“

Na frontě elektronických technologií se Impérium nebrání vynutit si globální ekonomickou závislost, monopolizuje práva duševního vlastnictví a jak poznamenává Michael Hudson, „vytěžuje ekonomickou rentu z účtování vysokých cen za špičkové počítačové čipy, komunikaci a výrobu zbraní.“

V praxi se toho moc neděje, kromě zákazu pro Tchaj-wan dodávat cenné čipy do Číny a žádosti TSMC, aby co nejdříve vybudovala komplex na výrobu čipů v Arizoně.

Předseda představenstva TSMC Mark Liu však poznamenal, že závod se potýká s nedostatkem pracovníků se „specializovanými odbornými znalostmi potřebnými pro instalaci zařízení v polovodičovém zařízení“. Takže tolik vychvalovaná továrna na výrobu čipů TSMC v Arizoně nezačne vyrábět dříve než v roce 2025.

Hlavním požadavkem Impéria vůči vazalům NATO je, že Německo a EU musí zavést obchodní železnou oponu proti rusko-čínskému strategickému partnerství a jejich spojencům, čímž se zajistí „bezrizikový“ obchod.

Jak se dalo očekávat, americký Think Tankland se zbláznil a zaměstnanci American Enterprise Institute zběsile prohlašují, že ani ekonomické odstranění rizika nestačí: USA potřebují tvrdý rozchod s Čínou.

Ve skutečnosti je to v souladu se skutečností, že Washington rozbíjí mezinárodní pravidla volného obchodu a mezinárodní právo a považuje jakoukoli formu obchodu a SWIFT a finanční výměny za „hrozby národní bezpečnosti“ pro ekonomickou a vojenskou kontrolu USA.

Dalším obrazem před námi tedy není Čína uvalující obchodní sankce na EU – která zůstává hlavním obchodním partnerem Pekingu, ale Washington uvalující tsunami sankcí na země, které se odvažují prolomit obchodní bojkot vedený USA.

Rusko-KLDR se setkává s Ruskem-Afrikou

Jen tento týden se na šachovnici odehrály dva tahy, které změnily hru: významná návštěva ruského ministra obrany Sergeje Šojgu v KLDR a rusko-africký summit v Petrohradu.

Šojgu byl v Pchjongjangu přijat jako rocková hvězda. Měl osobní schůzku s Kim Čong-unem. Vzájemná dobrá vůle vede k vysoké pravděpodobnosti, že se Severní Korea nakonec připojí k jedné z multilaterálních organizací, které si razí cestu k multipolaritě.

Pravděpodobně to bude rozšířená Euroasijská hospodářská unie (EAEU). Mohlo by to začít dohodou o volném obchodu mezi EAEU a KLDR, jako jsou ty, které byly uzavřeny s Vietnamem a Kubou.

Rusko je nejvyšší velmocí v EAEU a může ignorovat sankce vůči KLDR, zatímco BRICS+, ŠOS nebo ASEAN příliš mnoho přemýšlejí. Klíčovou prioritou Moskvy je rozvoj Dálného východu, větší integrace s oběma Koreami a Severní mořská cesta neboli Arktická hedvábná stezka. KLDR je v tomto případě přirozeným partnerem.

Dostat KLDR do EAEU udělá s investicemi BRI zázraky: jakési krytí, které Peking v okamžiku, kdy investuje v KLDR, nemá. To by se mohlo stát klasickým případem hlubší integrace BRI-EAEU.

Ruská diplomacie na nejvyšších úrovních se všemožně snaží zmírnit tlak na KLDR. 

Strategicky jde o skutečnou změnu hry; představte si obrovský a docela sofistikovaný severokorejský průmyslově-vojenský komplex, který se přidal ke strategickému partnerství mezi Ruskem a Čínou a obrátil celé asijsko-pacifické paradigma vzhůru nohama.

Rusko-africký summit v Petrohradu byl sám o sobě další změnou hry, která způsobila apoplexii (mrtvicový stav, pozn.red.) kolektivním západním mainstreamovým médiím. Nebylo to nic menšího, než že Rusko slovy a činy veřejně oznámilo komplexní strategické partnerství s celou Afrikou, i když nepřátelský kolektiv Západu vede hybridní válku – a to nejen – proti Afro-Eurasii.

Putin ukázal, že Rusko drží 20% podíl na celosvětovém trhu s pšenicí. Za prvních 6 měsíců roku 2023 vyvezlo do Afriky již 10 milionů tun obilí. Nyní Rusko poskytne Zimbabwe, Burkině Faso, Somálsku a Eritrei po 25-50 tisíc tun obilí v příštích 3-4 měsících zdarma.

Putin podrobně popsal vše – od přibližně 30 energetických projektů po celé Africe až po expanzi exportu ropy a plynu a „unikátní neenergetické aplikace jaderné technologie, včetně medicíny“; otevření ruské průmyslové zóny poblíž Suezského průplavu s produkty, které budou vyváženy do celé Afriky; a rozvoj africké finanční infrastruktury, včetně napojení na ruský platební systém.

Zásadní je, že také vyzdvihl užší vazby mezi EAEU a Afrikou. Panel fóra „EAEU-Afrika: Horizonty spolupráce“ zkoumal možnosti, které zahrnují užší kontinentální spojení s BRICS a Asií. Může se rýsovat příval dohod o volném obchodu.

Rozsah fóra byl docela působivý. 

Byly zde panely „de-neokolonalizace“, jako například „Dosažení technologické suverenity prostřednictvím průmyslové spolupráce“ nebo „Nový světový řád: od dědictví kolonialismu k suverenitě a rozvoji“.

A samozřejmě se také diskutovalo o Mezinárodním severojižním dopravním koridoru (INSTC), s hlavními hráči – Rusko, Írán a Indie – kteří se rozhodli prosadit jeho zásadní rozšíření do Afriky a vyhnout se tak přímořským oblastem NATO.

Odděleně od zběsilého tempa akcí v Petrohradu prošel Niger vojenským převratem. Ačkoli konečný výsledek se teprve uvidí, Niger se pravděpodobně připojí k sousednímu Mali a prosadí svou zahraničněpolitickou nezávislost na Paříži. Francouzský vliv je také přinejmenším „resetován“ ve Středoafrické republice (SAR) a Burkině Faso. 

Překlad: Francie a Západ jsou postupně vytlačovány po celém Sahelu, jeden krok po druhém, v nevratném procesu dekolonizace.

Dejte si pozor na Bledé koně zkázy

Tyto přesuny po šachovnici, od KLDR po Afriku a čipová válka proti Číně, jsou stejně zásadní jako nadcházející, otřesné ponížení NATO na Ukrajině. 

Přesto si nejen rusko-čínské strategické partnerství, ale také klíčoví hráči napříč globálním jihem/globální většinou plně uvědomují, že Washington pohlíží na Rusko jako na taktického nepřítele a připravuje se na prvořadou Totální válku proti Číně.

V současné době stále nevyřešená tragédie na Donbasu zaměstnává Impérium a drží ho dál od Asie a Tichomoří. Washington se však pod straussovskými neokonzervativními psychopaty stále více utápí v zoufalství a beznaději, takže je ještě nebezpečnější.

Po celou tu dobu, zatímco „džungle“ BRICS+ turbulentní rychlostí spouští nezbytné mechanismy schopné odsunout unipolární západní „zahradu“, bezmocná Evropa míří do propasti, nucena oddělit se od Číny, BRICS+ a de facto globální většiny.

Není třeba ostříleného meteorologa, aby viděl, odkud stepní vítr vane – zatímco Bledí koně zkázy plánují rozdupat šachovnici, ten vítr začíná kvílet.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://1url.cz/9uQ3U

sdílet na

60 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
1. 8. 2023 01:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Ježíšmarjáááá, to je dýýýýlkáááá… Tak to si nechám na ráno.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sergej
1. 8. 2023 02:01
Ohodnotit příspěvek :
     

🙂 de dydlace
https://www.facebook.com/100094074429518/videos/302066565660305/

jiří
1. 8. 2023 11:15
Odpovědět  sergej

Jsem se spletla, jsem myslela že je to fotomontáž. Markéta Vaňková (ODS).
https://www.youtube.com/watch?v=Wjdvq1Zuyvw&ab_channel=%C4%8Cesk%C3%A1Kotlina

Autor
1. 8. 2023 07:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Tím, že likvidují EU pro trochu toho zisku, se samy USA (i globalisté atd.) neuvěřitelně oslabují. Na to aby obnovily svůj průmysl prostě nemají nejen cement, nejen elektřinu (problémy začínají přerůstat USA hlavu, nejen suroviny, ale především nemají dostatečně kvalifikovanou pracovní základnu, která by průmysl rozjela. Tím, že korporace jako převezmou všechnu možnou moc, si ve skutečnosti samy korporace podřezávají větev na které sedí. Korporace nejsou a nikdy nebudou schopny řídit celou společnost, i když jejich snaha převzít všechno logicky vyplývá z kořenů, základů, podhoubí systému. A právě ten systém, který se stal zkostnatělým, zákonitě se proměnil v “močůvku”, systém, který je nucen likvidovat sebe sama, tak právě ten systém vede k porážce jak USA, tak celý systém kapitalismu v jakékoliv podobě.
Navíc pro prodej výroby USA potřebují trh, ale likvidací EU, si značně minimalizují jeho rozměr. Aby uspěly, musely by zastavit prakticky vše, co se snaží prosazovat posledních – podle toho jak se to vezme – 30-60 let. I když základní cíl byl od samotného počátku Západu jen jeden, stejný jako dnes – světová nadvláda. Darmožráčství.

Helena
1. 8. 2023 08:17
Odpovědět  Peter 008

USA nelikvidují Evropu pro “trochu zisku”, tahle likvidace má svůj účel na jehož konci jsou obrovská ložiska nerostného bohatství v Rusku, tj. bohatství obrovské a taky poslední na planetě Zemi. Jen ti zatracení východní evropani tomu překážejí, nechtějí se zabíjet mezi sebou a tím vyčistit prostor pro stále žijící DRANG NA OSTEN. Tak proto USA s Británií zažehlo ukradinskou válku, proto máme nejvyšší ceny energií a PHM na světě. Proto sem natáhli ukradinskou mafii. Jsme určeni k vymýcení jak zbytečný plevel, kapišto? Jsme totiž nejvhodnějším prostorem a trasou na tažení DRANG NACH OSTEN.

Jaris
1. 8. 2023 12:16
Odpovědět  Helena

Ale kdepak! Vetsina evropskeho obyvatelstva je indoktrinovana medii nenavisti k Rusku a vsemu ruskemu. Pouze mala cast Evropanu vidi ty lzi a propagandy zla. Je jich prilis malo, aby neco zmenili a zbavili se svych globalistickych probruselskych vlad.
Valka proti Rusku se vede predevsim na udrzeni dolaru jako svetove meny. Kazdy vladce, ktery chtel odstoupit od dolaru a obchodovat v jine mene, byl americany zavrazden. Konec dolaru by znamenal pro USA totalni prohru a sundani z trunu svetovladce. HnUSAci vidi v Rusku nebezpecnou konkurenci. Vidi, jak se k nemu pridavaji staty tretiho sveta, proto ta nenavist.
Takze nerostne bohatstvi Ruska je druhorade. Samozrejme, ze by se zapadaci s gustem radi vrhli na drancovani nerostneho bohatstvi, nicmene si ho mohou stale obstarat v jinych zemich jako Afrika a Jizni Amerika nebo Australie.

sergej
1. 8. 2023 13:44
Odpovědět  Helena

Tam se hraje o dominanci přes mrtvoly, jen konopná ekonomika by energeticky nahradila ropu, plyn.

sergej
1. 8. 2023 13:53
Odpovědět  sergej

V dvoumetrový kukuřici se ztratí lidé, v lánu 6.metrového konopí žirafy. 🙂 Navíc to nelikviduje půdní fond a nepotřebuje agrochemikálie, ba naopak vychytává z prostředí škodliviny včetně těžkých kovů a radiace.
https://www.cestyapamatky.cz/toulava-kamera/204-konopiste

Pijack
1. 8. 2023 08:28
Odpovědět  Peter 008

Vidím to podobně, ale i trochu jinak než Helena. Podívejme se napřed na mapu z druhé strany zeměkoule. Budete oba dva vidět, že USA jsou sousedé s Ruskem. Na to se nějak zapomíná. Oni nepotřebují Evropu. Již chápete?

Helena
1. 8. 2023 08:41
Odpovědět  Pijack

Myslím, že západní Evropu sakra potřebují, protože z Ruska tam vedou trubky s plynem, ropou – to je krev všeho. Přes moře by to usáci museli vozit lodí, nebo budovat nové potrubí pod mořem – a to by nedokázali. Také proto ukradinci neodbouchli potrubí vedené přes jejich území z Ruska. Proč by si USA ničili to, co komunisti před lety vybudovali a perfektně to funguje a USA to dobře poslouží. Ale potřebují jen to potrubí a volný prostor, víc nic.

Pijack
1. 8. 2023 09:05
Odpovědět  Helena

Ano, potřebují, ale spíš jako nárazníkové pásmo. Jenže kromě plynu a ropy je zde i mnoho minerálních nerostných surovin, drahé kovy a tak… Z Ruska přes Aljašku je to nejblíž 🙂

Helena
1. 8. 2023 09:08
Odpovědět  Pijack

A to máte taky pravdu. Rozebrali by Rusko všemi směry.

Pavel K
1. 8. 2023 09:56
Odpovědět  Pijack

Vždyť ta Aljaška je taky ruská, však ji židovina ukradla.

Pijack
1. 8. 2023 11:06
Odpovědět  Pavel K

Dyk říkám, jsou to sousedé, mohou cestovat po silnici 🙂 🙂

eFPe
1. 8. 2023 14:16
Odpovědět  Pavel K

Co to máte? Už jsem to zaregistroval několikrát-ALE, pokud ji Rusko PRODALO, a požadovaný obnos obdrželo, pak je Aljaška americká, ať se nám to líbí, nebo ne.

Staník
1. 8. 2023 14:33
Odpovědět  eFPe

Jenže obnos nikdy neobdrželo. A byl ve smlouvě prodej nebo pronájem?

eFPe
1. 8. 2023 19:08
Odpovědět  Staník

To nevím, měl jsem za to že to byl obchod se vším všudy. Chtěli tolik peněz, dostali je a bylo….

Pavel K
1. 8. 2023 19:37
Odpovědět  eFPe

Jo kulový. Před pár lety jsem měl i uložený odkaz na tuhle levotu po česneku. Nevím to přesně ale ” lodí” byly poslány love které nikdy nedopluly. Da da.

Pavel K
1. 8. 2023 19:34
Odpovědět  Staník

👍 👍 👍 👍 🙋‍♂️

Autor
1. 8. 2023 12:07
Odpovědět  Peter 008

Uvedl jsem důvody, které znamenají zásadní prtoblém pro USA. Ještě jednou, když zlikvidují EU – a je jedno proč a jak – oslabí se především ve střednědobé perspektivě, tj. tak do 5-6 let a to i přesto, kdyby se jim podařilo nastartovat plnohodnotnou obnovu vlastního hospodářství. Např. čipy vyráběné na území USA mají být již dnes podle odhadů dražší oproti thajwanským nejméně o 30%. Na Evropě jim skutečně nezáleží, ale zopakují stejnou chybu jako Anglie.
Kolonie. Jestliže zničí EU a pak se zde budou chovat podobně jako Angličané v koloniích, tak to znamená totální zničení všeho průmyslu PRO vnitřní využití v EU. Teda podobně jako Anglie ničila Indii, kde např. zlikvidovala tkaní skvělých indických látek, které byly Indům dostupné i cenově a místo toho tasm prodávali proslavené i u nás látky vlastní anglické výroby.
Ano třeba v Bangladěši se pěstoval mák pro výrobu opia, který byl pak posílán do Číny, ale místní farmáři toho mnoho nedostali a hlavní zisk šel do Anglie a mimo jiné i přímo do pokladny “královské rodinyx Anglie”.
Indové bojovali na straně Britů, ale ne všichni a nic to Indii nepřinášelo.
Pokr.

Autor
1. 8. 2023 12:18
Odpovědět  Peter 008

To v celku znamená, že se skokově několikrát sníží koupěschopnost obyvatel Evropy a tím se zásadně sníží i třeba naprosto nucený nákup amerického zboží.
Dále je naprosto očividné, že to nesmírně ublíží reputaci USA, či prostě “Západu” jako politického pólu světové politické i ekonomické síly. A to i v případě, kdyby jako jediný zástupce vystupovaly jen USA.
Skončilo fórum Rusko – Afrika. Jedním z výsledků je to, že africké země chtějí vyrábět SAMY zboží ze surovin, které mají u sebe, podobně uvažují i země Latinské Ameriky. To znamená zase snížení možnosti pro USA i Západ odbytu zboží vyrobeného u “nás na Západě”.
Navíc jsem uvedl jen výběrově a jen co zde na Webu bylo publikováno, proč se ekonomika USA nevzpamatuje do bývalé úrovně. Všechny ty příčiny jsou jedna každá sama o sobě schopny vyvolat velkou krizi v daném hospodářství v REÁLNÉ ekonomice.
Pořád si nechceme přiznat, že i ekonomika (včetně průmyslu) i u nás je stejného druhu – parazitní, kdy se přelepují místa výroby.
Proto USA se oslabují a je fu(c)k, jestli bude Evropa zničena tak či onak. Navíc dnes prakticky všichni evropští politici tak či onak prošli vlivem “globalistů” z USA. I Orbán.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
1. 8. 2023 12:37
Odpovědět  Peter 008

Hlavním nepřítelem USA je sice Rusko jako jediná země uznávaná díky možnosti porážky americké armády, alke podceňování Číny dosáhlo vrcholu před deseti lety a od té doby se tímto nepřítelem stává ona.
Když se podíváme na ty čipy, tak Čína již zvládla výrobu 14 nm, což jim umožní věnovat se dalším hranicím zmenšování čipů. V současnosti Apple poprvé využívá výrobu 5 nm čipů. ale jak jsem také několikrát psal, pro běžné účely stačilo i to, co Čína již uměla předtím. Důležité je totiž mít prověřené prvky konstrukce a ne jen novinky, které se stejně zavádí s několikaletým zpožděním, protože je musíte také v patřičných množstvích a za slušnou cenu dokázat vyrobit. Do 5 let Čína předstihne Západ v high-tech a bude vyrábět svoje čipy, své architektury, které podle všeho budou i výkonnější než ty “naše západní”.
Rusko a USA potřebují Evropu z toho důvodu, že pro USA to znamená další ohniska problémů pro Rusko a odbyt pro čínské zboží. A Rusko by nechtělo mít na svých hranicích i po neutralizaci Ukrajiny žádného dalšího podobného “majdanutého souseda” v rámci bezpečnosti svého území.
Ostatně vše ukáže již relativně blízká budoucnost.

Pavel z Moravy
1. 8. 2023 16:51
Odpovědět  Peter 008

Petře, silnou ekonomiku jako je dnes ta čínská, která půjčuje juany jak na běžícím pásu a investuje v zemích, které se chtějí stát soběstačnými a Rusko s jeho přírodními zdroji lze porazit pouze zevnitř, proto to dělají. Čína má s Evropou silný obchod, ale Rusko už za chvíli může Evropu úplně odmítnout, ta jablka, která měla z Polska, úmyslně to říkám ironicky a ten kancelářský nábytek, který jsme tam vozili, to jsou prkotiny. Ty trhy si najdou jinde. Jejich banky přestávají obchodovat a dělat transakce v dolarech a eurech. Už se to západu hroutí na plné čáře. Tady to končí a to úplně. Je to nezastavitelný proces. Toto impérium prostě končí. Vše je předem dáno, nic se neděje náhodně. Takto to někde v matrice lidstva bylo naplánováno. Vyžírání planety amíky a Evropany končí a ti se s tím musí smířit. Vždyť jim to Vladimír takto řekl. Jenže oni nemají na to duševní potenciál aby to chápali. Prostě nechtějte to po nich. A my to odneseme s nimi, i to je jistě v té matrici dáno. Tak se mějte.

Markýza
1. 8. 2023 12:37
Odpovědět  Peter 008

Jinými slovy – zhroutí se vlastní vahou, což je zkrátka zákon, větru dešti neporučí. Jde jen o to, aby ssebou při tom hroucení nevzaly všechno okolo.

Pavel z Moravy
1. 8. 2023 16:55
Odpovědět  Markýza

Pokud s nimi, tedy s tím západem zůstaneme na jedné lodi, což se zdá, že ano, tak se potopíme i s nimi. Jestli je to ale dáno, tak co s tím. Ghándího nebo někoho podobného bohužel nemáme.

sergej
1. 8. 2023 13:38
Odpovědět  Peter 008

Kortporáty jsou strojky na zisk sebeurčeným a ne na tvorbu čehokoliv společnosti. Kde není kultura je “peklace.

Pijack
1. 8. 2023 08:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Předpokládám, že se něco musí stát…a to hodně brzy. Ukrajina skoro před 2 měsíci ohlásila zahájení protiofenzívy a výsledky jsou doslova žalostné – pár “osvobozených” vesnic ležící v území nikoho, obrovské ztráty na životech i technice (které po víc jak měsíci přiznala i Ukrajina a NATO,..), územní zisky do 200 (max. 300 km2) jsou porovnání s územím ovládaného Rusy (90 tis km2) naprosto bezvýznamné. Před týdnem ale Zelensky oznámil, že Ukrajinská armáda zahájila hlavní fázi protiofenzívy, ale je ticho jako po pěšině (žádné oslavné chorály nad bleskově a razantně postupujícími jednotkami Ukrajiny). Mezitím už prosákly v zahraničí informace, že Kachovku vyhodili do luftu Ukrajinci (tak jak jsem já tvrdil od samého počátku). No a zahájení hlavní fáze protiofenzivy je cca měsíc po vyhození Kachovky – tedy doba, která je nutná k tomu, aby voda opadla a zem trochu vyschla. A to přesně v prostoru, který byl zatopený a tím byla zničená obraná postavení Rusů a odplavena velká část min (o kterých ale včíl nikdo nemá tucha kde mohou být, neb každá ze stran, která pokládá miny, si dělá mapy o tom, kde je položila, aby je mohla následně odminovat až to bude potřeba.

Pijack
1. 8. 2023 08:11
Odpovědět  Pijack

Ještě dodám – momentálně jsou tyto miny nebezpečné úplně pro všechny. Ale to jsem odbočil: jsem si skoro jistý (na 95%), že pokud tahle protiofenzíva nedopadne tak, jak si naplánovali USA a NATO, tak Zelenského dny jsou spočítány! Sice NATO a USA poskytnou Ukrajině další zbraně, možná ještě mnohem víc zbraní, ale ne už Zelenskému. Musí si najít náhradu za něj a to rychle. Musí Ukrajince nějak přesvědčit, že “má smysl dál bojovat” (na Ukrajině je pořád dost potravy pro děla) ..ale se Zelenským už nemají šanci Ukáčka přesvědčit. Pro běžné Ukrajince je Zelensky synonymem korupce, lži, bídy, utrpení, fanatismu, neschopnosti,..

Pavel z Moravy
2. 8. 2023 09:35
Odpovědět  Pijack

Já myslím, že jde o změnu poměrů v celosvětovém měřítku. Sakra, Ukrajinci z té západní části jsou indoktrinováni nenávistí k Rusům a proto kolektivním západem tak podporováni. Těch zbraní tam západ natahal neuvěřitelné množství. Kdo denně sleduje na sk.news-front.info brífinky ruského velení, tak vidí co se tam za vojenskou techniku denně likviduje. Tomu se nechce ani věřit. Ale i tak by tuto operaci mohli Rusové skončit dříve, kdyby byl zájem. Myslím, že dnes probíhá geopolitický zápas o vývoj na planetě. Pokud zdejší mladé generace nepovstanou přijde zde k moci digi feudalismus, neboli feudalismus č.2. Bude to totožné s feudalismem středověku, pouze s tím rozdílem, že to bude probíhat na technické bázi. Ve vhodném okamžiku konce ukrajinské operace to budou chtít spustit, o tom žádná. Ale většina to stejně nepochopí, nemá na to. A my staří jsme mimo mísu, ty děje jdou mimo nás. Tak se ještě najezme, něco dobrého vypijme, brzy se budeme těšit pouze na důstojný odchod z tohoto světa, neb opravdu živí budou závidět mrtvým a nemusí to být ani po jaderné apokalypse. A dětem to neříkat, nechápou a ani nepochopí. Jsou již transformováni do jiného módu.

Pavel z Moravy
2. 8. 2023 09:39
Odpovědět  Pavel z Moravy

Klasický kapitalismus a socialismus, to budou ještě růžové vzpomínky minulosti, které budou překryté těmito zdegenerovanci, kteří nás zamýšlí přiotrávit svojí umělou vizí degenerace lidství. Nejhorší bude, že jim na to mnoho mladých lidí skočí.

Helena
1. 8. 2023 08:28
Odpovědět  Pijack

Myslím, že nejde ani tak o ukradinskou “válku”, jako o zničení celého východního bloku. Tady jde o nás. Proto tak USA tlačili tu jejich “jakoobrannou smlouvu”, proto Moore přikvačil 2 hodiny před hlasováním-aby je dotlačil kam potřebují. Železná opona stále stojí: jsme určeni k zániku, oni potřebují prostor býv. vých. bloku !! Podívejte se na mapu. A ke zničení býv. vých. bloku potřebují ukrajinskou mafii. Je to celkem jednoduché.

Pijack
1. 8. 2023 08:33
Odpovědět  Helena

Zrovna jsem o té mapě psal výše 🙂
Ale jinak obecně komplexně v kontextu souhlas 🙂

Staník
1. 8. 2023 09:29
Odpovědět  Helena

Přesně tak.Rusko válku vyhraje a bude požadovat návrat NATO před rok 1997. Můj názor je, že tím východní Evropu západ odepsal. Podle mne dojde i k nějakým změnám jak v rámci NATO, tak EU, pokud nedojde k jejich úplnému konci a vytvoření nových struktur. Putin pravděpodobně předloží nějaké smlouvy o dalším fungování jednotlivým státům a tím ztratí EU a NATO svoje opodstatnění. Je otázka, kam se ČR přidá. Pokud bude pětikoalice, tak na stranu bídy a úpadku s Německem a spol.

Helena
1. 8. 2023 09:43
Odpovědět  Staník

Nedejte se mýlit. Žádné smlouvy, žádné dohody – ty totiž mají tak hodnotu toaletního papíru. Není kdo by jakékoliv dohody dodržoval a respektoval. Tak to prostě je. Dnes už neplatí žádné zákony, žádné dohody. Dnes platí jen to, co bosové mafii nařídí, a o tom s nikým nemluví. A mafie rozkazy splní. K tomu je uzpůsobena také justice. Justice tu už je jen na obhajobu mafie/dozimetr, rozkrádání všeho-úplně všeho, obhajoba drogových dýlerů a feťáků ve vládě-nejen u nás,/ vězní se jen ti co o tom veřejně mluví a poukazují na to/, na nic víc. Přemýšlejte, myslím, že jsme na konci.

Staník
1. 8. 2023 10:44
Odpovědět  Helena

Nějak to ukončené bude muset být. V současné době není na straně, která prohrála nikdo, s kým by Rusko mohlo jednat. To je pravda. Proto bude muset v zemích západu dojít k takovým změnám, aby bylo s kým. K těm změnám dojde, pokud zbytek světa, stojící na vítězné straně za Ruskem, nastolí takové podmínky, které ke změnám povedou. Pravděpodobně ekonomické a na Německu už je vidět, že to pomalu začíná fungovat. Ano, bude muset dojít k odstranění mafie. Jsme na konci. Rusko vyhrálo, na schůzce BRICS dojde k uvedení nové měny, kterou 3/4 planety budou akceptovat, podloženou zlatem. Jednotlivé státy Evropy dostanou na výběr. Možná to je, jak píšete a západ si opět myslí, že podepíše s Ruskem nějakou dohodu, kterou nebude dodržovat. Na druhou stranu, nikdo ze zemí podporující Rusko dnes nepotřebuje jakoukoli zemi západu ke svému rozvoji (viz aktuálně Niger), a bude to pokračovat. Budou napraveny křivdy, viz třeba Kosovo, nebo Srbská krajina v Bosně a tak. Můžeme se těšit na vše, co budeme v blízké době prožívat :).

Helena
1. 8. 2023 10:56
Odpovědět  Staník

No, tedy, já bych se na to moc netěšila. Mafie se jen tak nedá a její chapadla dokážou dusit. Spíš to bude hoooodně, ale hooooodně bolet, mnozí to nepřežijí.

Staník
1. 8. 2023 11:16
Odpovědět  Helena

Bude to bolet hodně. Změna vždycky bolí, jinak by to nebyla změna. Myslím si, že my všichni tady a lidé nám podobní (cca 10-15% populace) se na to může těšit :).

Pijack
1. 8. 2023 09:51
Odpovědět  Staník

Rusko válku nemusí vyhrávat. Rusko ji už vyhrálo.

Staník
1. 8. 2023 10:34
Odpovědět  Pijack

To je pravda. Tím vyhraje jsem myslel, že k tomu dojdou i idioti na západě, třeba u nás.

Efpe
1. 8. 2023 10:46
Odpovědět  Staník

Rusko zdaleka nedosahlo svých cílů a neumím si představit jak by donutilo amibojs v,smahnout z Pobaltí polská Česká Balkánu když naopak mají nové podepsané smlouvy.neumim si představit ten klacek pod kterým by IuSA couvlo.az Rusko obsadí chatkou a odesu a bude mít hranici s podnestrim až budou opět jezdit auta přes litrů ke kaliningradu,pak teprve Rusko vyhrálo

Staník
1. 8. 2023 11:14
Odpovědět  Efpe

Je otázka, jestli k tomu, co Rusko chce a dostane dojde západ mírovými jednáními, nebo až toho Rusko dosáhne vojensky. Každopádně ten, kdo si bude diktovat podmínky je Rusko. Bude chtít Rusko osvobozovat sobě nepřátelská území (západní Ukrajina, pobaltí, Polsko, ČR) nebo uzavřít dohodu o demilitarizaci daných území mírovými jednáními? Posunutí hranic NATO na úroveň z roku 1997. Západ to přijme bez mrknutí oka. NATO a EU se následně rozpadnou samy.

eFPe
1. 8. 2023 11:33
Odpovědět  Staník

Staníku-jak? Na základě čeho? Na to se právě ptám..na základě toho že je rozvrácená Okrajina?Obranné smlouvy s usákama mají snad všechny vazalské státy, a nic jiného NATO není než odbytiště starších zbraní, platíme tribut za to že jsme pod jhem.Jaký má být ten klacek, že se USA dobrovolně stáhnou z Polska?Já vám to neberu i já bych si tohle přál, ale není právě toto jen a jen zbožné přání?

Staník
1. 8. 2023 12:06
Odpovědět  eFPe

Nevím. Podle mne obsazení levého břehu Dněpru a Nikolajeva s Oděsou nejsou cíle, které chtělo Rusko dosáhnout. Pokud nedojde k nějaké dohodě a jenom se ukončí boje, protože v současné době západ nemá zdroje, technologie a kvalifikovanou pracovní sílu, tak na obou stranách budou stát vojáci v očekávání, jestli se ten druhý pohne nebo ne? Podle mne to by znamenalo, že západ to bude brát jako nějakou formu vítězství nebo neporážky. Měla by se tedy ruská armáda posunout až na hranice NATO? Zaútočit na Polsko nebo základny NATO v Evropě? Podle mne ten nacistický chlív v Evropě, pokud by zůstal tak, jak je, tak bude dál pokračovat štvavá kampaň proti Rusku. Nebo donutí ostatní země, třeba Čína, západ k podepsání mírové dohody a západ bude ponechán svému úpadku? Dobrovolně se nikdo nestáhne, Rusko musí západ, nejen Ukrajinu, odzbrojit a zatím se mu to daří, a zbytek světa bude muset západ odříznout od nerostných surovin.

Markýza
1. 8. 2023 12:49
Odpovědět  Staník

No – Stanek říkal už někdy vloni dost brzy, že naopak to je právě primární cíl – odříznout Ukrajinu od moře. Z prostého důvodu – aby nemohla vydírat (což by zatraceně dobře mohla, stačilo by ruské obchodní lodě pod nějakou záminkou držet tak dlouho, až se buď zboží zkazí, nebo až se příjemce nakrkne, že takhle ho to nebaví) nemohla by si tam tahat Američany a stavět jim základny (vnitrozemské jistě, ale na to asi budou jiné mechanismy) – zkrátka, zavřít Ukrajinu do terárka. Možná za tím stála ta nájemní smlouva na tu obrovskou základnu v Sevastopolu, kterou Ukrouši měli s Amíkama už skoro podepsanou – kdoví.

eFPe
1. 8. 2023 14:00
Odpovědět  Staník

Dovolím si taky zauvažovat nahlas. My se nemůžeme dívat jen na jednu figuru a jen do spižírny. Nebojuje se jen raketami a tanky ale i na mezinárodním poli.Nejnověji Niger. Země kde je velmi vysoká negramotnost.Kolik lidí tedy má odpor k západním zemím tzn Francii? Nebude tam z toho nakonec africký konflikt?Přesto že byl summit Rusko Afrika?Podívejte se na Araby. Budou hostit jakýsi kongres o uspořádání okrajiny- bez Ruska? Tato země chtěla do ŠOS a BRICS?Nejnověji prý propluly přes varování rusů 3 lodě do dunajské delty. Opět provokace. Budeme považovat lodě za nosiče zbraní- vskutku? Zkoušejí to furt a mnohovektorově a souhlasím, že pokud se hydra nezničí kompletně zase to bude zkoušet. Je tak naprogramovaná. Jediná možnost je že se to zhroutí v EU a USA jaksi samo a dřív. Rabování, islámský militarismus, černošská nadřazenost, úpadek mravů úpadek vzdělání, rezignace a fragmentace společnosti, neúcta ke starším generacím,- totální rozval.
Pak se to sesype. Jestli ale ještě někdo nezmáčkne knoflík, bo jestli máme prohrát tak ať rus nevyhraje.
To by byl definitivní konec.

Staník
1. 8. 2023 15:25
Odpovědět  eFPe

Prezident Mexika řekl, že se zúčastní pouze tehdy, pokud bude přítomno Rusko. Nějaký kongres bych nezavrhoval. Bude důležité, zda se k nějakému prohlášení připojí, třeba zrovna Saudi. Myslím si, že Ušáci budou vydírat a uvidíme, kdo se nechá. Myslím si, že Rusové vše sledují mnohem obšírněji, než si myslíme, vše si vyhodnocují. Na druhou stranu tím, že hned nereagují na každý drzý výkřik západu ukazují, jak moc si věří, jaká je jejich klidná síla a že nepotřebují zlobivému dítěti pokaždé hned nařezat zadek.

Jaris
1. 8. 2023 12:26
Odpovědět  eFPe

HnUSAky lze pouze vyhnat silou. USA se totiz nikdy nevzda svych nelegalnich vojenskych zakladen nejakymi smlouvami dobrovolne.
Jsou to paraziti a kazdy parazit se musi nasilne odstranit.

Pavel z Moravy
2. 8. 2023 16:40
Odpovědět  Jaris

No jo, jenže právě s vaší zemí mají amíci dalekosáhlé plány, další základny, vyzbrojování atd, protože ta vaše poloha je pro ně moc výhodná. To stejně do 10 roků skončí totální válkou a katastrofou. Ten rozklad se nedá zastavit.

Markýza
1. 8. 2023 12:43
Odpovědět  eFPe

Já si to právě taky neumím představit. Když tento požadavek VVP vyslovil, říkala jsem si, že mu přeskočilo – ale jeho další počínání je rozumné a logické, takže zjevně nepřeskočilo. Strašně by mě zajímalo, jak to myslel – jediné, co mě napadá je tzv. posunutá vyjednávací hranice. Prostě nesmyslně vysoká cifra, vyhozená při smlouvání, aby bylo kam couvnout.

Pavel z Moravy
1. 8. 2023 10:42
Ohodnotit příspěvek :
     

No, my jsme již skončili. A důvod, absolutní duševní vyprázdněnost většiny populace tohoto národa. Není co řešit. Budeme dožívat v naprostém zmaru. Kouzelným proutkem duševní zralost populaci nevštípíte. Ta musí přijít myšlením, myšlením a zase myšlením a teď myslím samostatným.

Pavel K
1. 8. 2023 11:26
Odpovědět  Pavel z Moravy

Já to jen tiše sleduji, stejně to jako osoba neovlivním. Vím snad jen jedno, že RF když už se do toho pustila si to zařídí po svém a basta. Když už to máme dokrrveenéé my tuna, tak aspoň jim t se daří a z celého srdce jim to přeji. Doufám že to trochu odčiní můj hřích jaký jsem v minulosti měl na Rusko názor. Nechci se vymlouvat, ale hodně mě ovlivnil 68 a někteří debilní naši komunisti. Samozřejmě západní propaganda. Od 16 let jsem čuměl na NSR televizi, ale hlavně na hudbu, tak to bšželo a já měl oči jako Hurvínek.

Helena
1. 8. 2023 11:44
Odpovědět  Pavel K

Nemusíte mít pocit viny. Ono je to vždycky jen a jen v lidech. Jak za totáče byli kovaní komunisti, kteří udávali, ubližovali a škodili kvůli kravině, jen proto, že prostě měli tu možnost a chtěli někomu zavařit a uškodit – myslím, že právě tento případ je Pávek na hradě. Stejní jsou i dnes Fyjalovi poskoci a lidé obyčejní, kteří čenichají nějakou výhodu, když někoho udají /jako třeba p. Bornovou, Bednářovou atd./ nebo to dělají z pouhého pocitu moci někomu ublížit a udělat někomu problémy. Je to v lidech, ať si režim říká jak chce, za 2.SV německý fašismus, totáč před 40 lety, nebo dnešní tunelářská mafie.

Jaris
1. 8. 2023 12:50
Odpovědět  Pavel K

Nazor na Rusy jsme meli po 68′ temer vsichni stejny. Tenkrat jsme netusili o co zakulisnim spratkum slo. Naivne jsme verili tomu, ze nam byly ukradeny ty nejsvetlejsi zitrky a o to byla nase nenavist k SSSR vetsi. Nutno podotknout, ze nucene milovani Sovetskeho svazu naveky a nikdy jinak, propagovali opet domaci karieristi, kteri prevlekli kabaty ze dne na den a nikoliv SSSR. To vlezdoprdelstvi ceskych vlad je odjakziva takova jejich bodra vlastnost.
Pravy duvod Sametky 89′ bylo jen konecne dotazeni cilu z r.68 – to znamena rozkradeni statniho majetku Ceskoslovenska, zbaveni sobestacnosti statu a vytvoreni zavislosti na dovozu ze zapadnich zemi, ktere v te same dobe byly pred krachem. Pad vychodniho bloku jim ekonomicky vytrhl trn z paty zas na dalsich nekolik let. Nyni se opet nachazeji v bludnem kruhu a silhaji, koho lupnout dalsiho.

Pavel z Moravy
1. 8. 2023 17:31
Odpovědět  Jaris

Nu, co dodat, nic. Přišli a napakovali se a teď nás s pomocí škůdců dorážejí. Ale již mají generace, které se proti tomu nepostaví, neb jsou duševně nezralé a vyprázdněné. Nu a my jsme na odchodu. Takže co nám starým zbývá, v mém případě četba, poslech pěkné hudby do sluchátek, skouknutí nějakého nahraného filmu, kterých mám stovky, nějaká ta stolní hra, když je s kým hrát, procházka, když je to vhodné tak s foťákem a jinak trochu přemýšlení, proč lidé nedokážou žít v klidu a míru a vzájemné toleranci. Ale jelikož na to nemohu přijít ani při nějaké dobré meditaci, tak je lépe to nechat být. Co máti se stát, to se stane. Jestli je vše jeden velký plán předem dán pro celá staletí naší existence, tak co už s tím.

Pavel z Moravy
1. 8. 2023 17:15
Odpovědět  Pavel K

My to opravdu neovlivníme, ale já si opravdu myslím, že Vladimír je o dva tahy na šachovnici před těmito hlupáky z Aspenu dál. Vždyť on moc dobře ví, kterým zemím a jejich vůdcům může věřit, na které si musí dát pozor, přestože se k němu lísají a chtějí být součástí nové koalice. Jejda, vždyť toto je první předpoklad v šachu, odhadnout co soupeř zamýšlí. On je bere jako partnery, ale předpokládám, že je má každého jednoho dokonale zmapovaného a ví co od každého z nich může očekávat. My jak to řekl Milan jako kibicové víme houby, do těch jemných struktur moci nemáme šajnu proniknout. Ale na 2 země se může spolehnout. Na KLDR, člověk teď mohl vidět na těch záběrech jak tam byl přijat ŠOJGU, to je dle mne spontánní reakce všech severokorejců jak si nesmírně váží toho, že je Rusko k sobě přijalo. A druhou zemí je Írán, dlouhodobý nepřítel amíků. Amíci jim již tak ublížili, že Rusko, kterému žádní muslimové nepřekáží, pokud si každý hledí svého je jejich velkým bratrem a naopak. A síla těchto dvou zemí a oddanost vlastní svobodě podle svých pravidel je pro Rusko velkou zárukou. S těmi ostatními zeměmi je to horší. Myslím, že s Čínou je to prozatím manželství z rozumu a ti ostatní ?

Pavel z Moravy
1. 8. 2023 17:18
Odpovědět  Pavel z Moravy

A pokud přijde 3. světová, což je také možné, tak my tomu nezabráníme. Měj se fajn.

2. 8. 2023 00:13
Odpovědět  Pavel z Moravy

Rád bych se mýlil, ale tuším v BRICSu dva trojské ihaha KoZy – v Brazílii vylulaného Lulu nainstalovaného ušáky, a v JAR, po pádu apartheidu jak na svém svém lidu, tak na pronásledované bělošské menšině, napakovaného Ramaphosu.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
katango
2. 8. 2023 09:59
Odpovědět  Pavel z Moravy

Jenom o dva tahy?

José
1. 8. 2023 12:02
Odpovědět  Pavel z Moravy

Myšlením říkáte, ale je na čem stavět? První republika mohla v klidu stavět na vzdělanosti z R.U., komunisti na vzdělanosti z první republiky, tuneláři na vzdělanosti po komunistech, ale nyní je školství už tak vyprázdněné, že neučí lidi myslet. Typickým příkladem jsou pracovní sešity – dříve musel žák pochopit úlohu, vypsat podstatné veličiny, z nich pak sestavit příklad a ten spočítat. V pracovním sešitu to všechno máte dopředu vyplněné, takže žák nemusí myslet a jen napíše číslo. A když se úplný blbec náhodou strefí, tak to má dobře.

Pavel K
1. 8. 2023 19:42
Odpovědět  José

Všem výše, 👍👍👍👍😊🍀🍀🌹🌹❤🙋‍♂️🙋‍♂️