Pepe Escobar: Jakou hru hraje ve skutečnosti Čína na Ukrajině

Pepe Escobar

Peking si je plně vědom, že zástupná válka NATO proti Rusku na Ukrajině je neoddělitelnou součástí války USA proti jeho Iniciativě Pás a stezka.

Představte si, jak prezident Si Ťin-pching sbírá nezdolnou taoistickou trpělivost, aby protrpěl telefonát s tím válečným štváčem v propoceném tričku v Kyjevě a snažil se ho naučit pár faktů o životě – doplněný příslibem vyslání čínské delegace na vysoké úrovni na Ukrajinu k jednáním o „míru“.

Nevyhnutelně se nabízí otázka: jaký má tento telefonát smysl? 

A odpověď je velmi jednoduchá: jen byznys.

Vedení v Pekingu si je plně vědomo toho, že zástupná válka NATO proti Rusku na Ukrajině je neoddělitelná od války USA proti jejich Iniciativě pásu a stezky (BRI).

Donedávna byl Peking hlavním obchodním partnerem Kyjeva (14,4 % dovozu, 15,3 % vývozu). Čína především vyvážela stroje, zařízení, automobily a chemické výrobky, dovážela potravinářské výrobky, kovy a také některé strojírenské výrobky.

Jen velmi málo lidí na Západě ví, že Ukrajina se připojila k BRI již v roce 2014 a obchodní a investiční centrum BRI funguje v Kyjevě od roku 2018. V roce 2017 projekty BRI zahrnují výstavbu čtvrté linky kyjevského metra a instalaci 4G od společnosti Huawei. Vše je pozastaveno od roku 2022.

Noble Agri, dceřiná společnost COFCO (China National Cereals, Oils and Foodstuffs Corporation), investovala do komplexu na zpracování slunečnicových semen v Mariupolu a nedávno vybudovaného obilného přístavního terminálu Nikolajev. Dalším krokem bude určitě spolupráce mezi orgány Donbasu a Číňany při obnově objektů zničených a poškozených během války.

Kromě toho se Peking také pokusil výrazně zapojit do obranného sektoru Ukrajiny a dokonce koupit Motor Sič; tento obchod Kyjev zablokoval.

Co tedy na Ukrajině z pohledu Pekingu máme: obchodní a investiční koktejl projektů BRI, železnic, vojenských dodávek, 4G systémů a pracovních míst ve stavebnictví. 

A konečně, klíčovým prvkem je neon.

Zhruba polovinu neonu použitého při výrobě polovodičů dodávaly donedávna dvě ukrajinské společnosti; Ingas v Mariupolu a Cryoin v Oděse. Od zahájení speciální vojenské operace (SVO) ani jedna nepracuje. To přímo ovlivňuje čínskou výrobu polovodičů. Je možné se vsadit, že Hegemon zrovna kvůli této nesnázi nemůže spát.

Ukrajina je pro Čínu skutečně cenná jako důležitá křižovatka BRI. Válka přerušuje nejen byznys, ale v širším měřítku i jeden z obchodních koridorů spojujících západní Čínu s východní Evropou. BRI podmiňuje všechna klíčová rozhodnutí v Pekingu – protože jde o ucelený a zastřešující koncept čínské zahraniční politiky až do poloviny století.

A to vysvětluje telefonát Si Ťin-pchinga, který odhaluje všechny nesmysly NATOstanu o tom, že Čína konečně věnuje pozornost aktérovi válečného štvaní.

Stejně důležitý jako BRI je zastřešující bilaterální vztah, který definuje geopolitickou pozici Pekingu: jeho komplexní strategické partnerství s Ruskem.

Přejděme tedy k setkání ministrů obrany Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS) začátkem tohoto týdne v Dillí.

Klíčové setkání v Indii bylo mezi ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu a jeho čínským kolegou Li Shangfu. Li byl nedávno v Moskvě a Putin ho osobně přijal ke zvláštnímu rozhovoru. Tentokrát byl Šojgu pozván na návštěvu Pekingu a tohle pozvání bylo okamžitě přijato.

Netřeba dodávat, že všichni členové ŠOS bez výjimky, stejně jako země, které jsou v současnosti pouze pozorovateli nebo partnery v dialogu, věnovali velmi velkou pozornost kamarádství Šojgu-Shangfu a pozorně sledovali přátelskou komunikaci mezi nimi.

Pokud jde o hluboce strategické středoasijské „tábory“, znamená to, že Hegemon se marně snaží využít je ve schématu rozděl a panuj, aby postavil Rusko proti Číně.

Šojgu-Shangfu také vyslali nenápadnou zprávu členům ŠOS Indii a Pákistánu – přestaňte se hašteřit a řádnému členovi (v roce 2023) Íránu a brzy budoucímu členskému státu Saúdské Arábii: podívejte, zde se o všem rozhoduje, tohle je stůl, na kterém záleží.

Vše výše uvedené také ukazuje na rostoucí propojení mezi BRI a ŠOS, obě pod rusko-čínským vedením.

Pokud jde o BRICS, je to v podstatě ekonomický klub s vlastní rozvojovou bankou, který je zaměřen na obchod. Je to hlavně o měkké síle. 

ŠOS se zaměřuje na bezpečnost. Je to o tvrdé síle. 

Společně, v tandemu jsou to dvě klíčové organizace, které budou dláždit cestu pro multipolární svět.

Co se týče toho, co z Ukrajiny zbude, to už skupují západní megahráči jako BlackRock, Cargill a Monsanto. Přesto Peking rozhodně nepočítá s tím, že zůstane stranou. Staly se podivnější věci, než budoucí Ukrajina v pozici jako fungující BRI partner pro obchod a konektivitu.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://strategic-culture.org/news/2023/04/30/what-china-really-playing-in-ukraine/

sdíletj na

4.3 7 hlasy
Ohodnotit příspěvek
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Radegast
3. 5. 2023 04:00

Autor je Číňan nebo upadl na hlavu? Čína je NWO, otrokářská, digitální diktatura. Největší stát na světě Rusko nebude posluhovat staré známé ŘÍŠI JüAN!

Paní Pozorovatelka na Aeronetu:
“Situace je totiž taková, že hegemonie dolaru(USA) je stejně špatná, jako bude hegemonie juanu(Číny) – je to totiž jen z deště pod okap. Čímž se opět dostáváme k tomu, že jediným řešením je ruská cesta.”
A vítězem voleb v Zimbabwe se stává… Čína! A Globalisté! Obilnice Afriky, která jako první provedla genocidu bílého člověka, jako první porazila i dolar ve prospěch juanu. https://aeronet.news/a-vitezem-voleb-v-zimbabwe-se-stava-cina-a-globaliste-obilnice-afriky-ktera-jako-prvni-provedla-genocidu-bileho-cloveka-jako-prvni-porazila-dolar-ve-prospech-juanu-likvidace-izraele-je-cestou/

Paní Pozorovatelka:
“Chce se mi dodat, že orwellovská Oceánie je hotova a nebýt „problematického“ Ruska, je hotova i Euroasie a že tedy nastal čas zaměřit se na Eastasii.”
V Orwellově románu 1984 je svět rozdělen na tři mocnosti – Oceánii, Eurasii a Eastasii.
Oceánie – obě Ameriky, Británie, Australasie a jižní část Afriky
Eurasie – Evropa a severní část Asie (od Portugalska po Beringovu úžinu)
Eastasie – Čína a země na jih od ní, Japonsko a část Mandžuska, Mongolska a Tibetu.

“A v rámci budování Euroasijské říše je nutné provést dva procesy: 1) Evropu islamizovat (tzn. v rámci šetření planetárních zdrojů upozadit evropské/křesťanské národy ve prospěch méně náročných muslimských) a 2) arabské, osmanské/turkické a perské národy sjednotit – a to právě islámem jako základním stavebním prvkem! Pro úplnost – pak je ještě třetí proces, a to dostat se k ruským zdrojům, bez kterých se Euroasijská říše neobejde.”
https://aeronet.news/nemecko-at-se-uci-turecky-je-nejvyssi-cas-vychodni-evropa-a-zeme-v4-treti-pokus-o-evropsky-chalifat-belorusko-a-kazachstan-jako-kyjevska-banda-valerij-pjakin-a-projekt-astana-video/

Helena
3. 5. 2023 10:58
Odpovědět  Radegast

Jak jinak číst dnešní situaci:
Ukradina rozváží své jedovaté obilí vlaky do býv. vých. bloku – západ to nechce…překladem: Ukradina už nemá přístup k moři, jejich jedovaté obilí nechce ani ten poslední křovák v Africe, tak jim nezbývá než ho vnutit býv. vých. bloku za další těžký prachy. Číňanovi stačí počkat, zatím čile obchoduje s Ruskem, Afrikou, zbývající Asií, Jižní Amerikou a potajmu s Evropou i s USA. A bohatne. Amík dosadil na všechny důležité posty, na kterých mají být odborníci chlapečky v červených sukýnkách, nebo roztomilé obludy – 2metrákové černoušky, kteří se možná zvládnou i podepsat a na post nejvyšší dementního starce. Evropa si dosadila do rozhodovacích důležitých postů osoby s downových syndromem, těžké feťáky, dementní starce a osoby s psychiatrickou diagnozou a poruchou osobnosti. Rusko si do svých nejvyšších postů dosadilo absolventy matematicko-fyzikálních fakult, chemicko-technologických fakult, vědce, kteří už něco dokázali. Tak to dejme na váhy: kdo vyhraje?

Radegast
3. 5. 2023 04:54

Orwellova mocnost Eurasie = EU + Rusko se neobejde bez ruských zdrojů. Bez ruských zdrojů zahyneme.

Jenže od loňska jsou přesměrovány z EU do Orwellovy Eastasie = Číny + Indie “díky” fašistické Ukrajině a terorismu 26. září 2022 na obou rusko-německých plynovodech Nord Stream 1, 2.

My, Češi, tak musíme platit za plyn trojnásobný účet.

Někomu už došly úspory, důchodci hladoví, rodiny páchají společné sebevraždy!

Čína vůbec drze krade Rusku Sibiř, ani nemrkne. Si Ťin-pchingova Čína bez svolení Putina řadu let řádí na Sibiři, drancuje sibiřské lesy, protože korumpuje místní gubernátory.

Ruské zdroje nejsou nekonečné, nestačí pro obě mocnosti. Buď je spotřebuje Eurasie, nebo je spotřebuje Eastasie.

Buď my, nebo oni. Bratříčkování s Čínou není na místě.

delnas
3. 5. 2023 13:32
Odpovědět  Radegast

Zatim ano..zda se to nejlepsi reseni ..
ale budoucnost ukaze….nedelejme unahlene zavery

Janka
3. 5. 2023 13:44
Odpovědět  Radegast

lenze my sme si vybrali….a natlacili tak Rusko Cine do narucia. Putin nemal na vyber, bud necha Rusko rozparcelovat a vyplienit, znicit rusku kulturu ci jazyk, alebo sa dohodnut. Pri troche stastia vyvazi Cinu Indiou a blokom inych azijskych krajin, ktore maju dostatocne pocetnu populaciu a tym padom, aj ked bude Cina z nich najbohatsia, nebude schopna ich prevalcovat. A zatial Cina sa tak chova (a povedzme si na rovinu aj historicky chovala, nemala expanzivne zvyky). Navyse osobne si myslim, ze ciastocne sa cinsky problem zmierni poklesom populacie, ktora je pred nimi

Milan ze Zahrady Čech
3. 5. 2023 14:36
Odpovědět  Radegast

Je “bratříčkování” a je pragmatická spolupráce. To první provozujeme my s chocholy a ušáky; to druhé ŠOS plus BRICS+. Ale chápu. Myšlení bolí.

Gales
3. 5. 2023 09:41

Monsanto je ,prý,Německé.Určitě si na Ukrajině hrají svoje hry všechny mocnosti. A nad Ruskými zdroji slintají taky všichni.Ale Putin chce obchodovat a ne se nechat vykrást.

Teuton
3. 5. 2023 10:04

Ukrošvábové se nemohou divit, že už jim spousta lidí nemůže přijít na jméno. Na Národním muzeu, jako symbol našeho ponížení, visí jejich vlajka, čekací doby u doktora se kvůli nim z třiceti minut protáhly na několik hodin, vlna zdražování a zvedání daní jde taky na jejich triko. Fialova vláda Ukrošvábům totiž poslala 70 miliard korun, které chce teď vyrazit z nás. Vasilové a Vasilisy by měli prásknout do vepřů a nabrat směr Užhorod a Mukačevo.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Gales
3. 5. 2023 10:19
Odpovědět  Teuton

Ať si jdou bojovat na frontu za tu ukrajinu.Když ji mají tak rádi.

zuzana
3. 5. 2023 11:10

Pět arabských států a Írán jsou mezi 19 zeměmi připravenými vstoupit do BRICS

https://aktax.cz/pet-arabskych-statu-a-iran-jsou-mezi-19-zememi-pripravenymi-vstoupit-do-brics/

unor 2022
3. 5. 2023 11:29

Rusko a Cina, tot snatek z rozumu.
Takze kdyz prijde na vec, jakoze by v budoucnu mohlo dojit na rozvod od loze, zustanou dal spolu a jejich spolecny zivot probehne klidne a bez zbytecnych emoci.
Snatek se zapadem by byl snatkem s vyzilou sebelitostivou slapkou vytvarejici ‘mejkapem’ odeslou byvalou krasu pleti mlade zeny. Marne.

Helena
3. 5. 2023 11:53
Odpovědět  unor 2022

Nu, ale zase – když by koukal vyžilé šlapce úmrtní list z kapsy a bylo by malinko co podědit –
proč ne !

unor 2022
3. 5. 2023 12:07
Odpovědět  Helena

Zapad koucovany tim nejhorsim co mohl zrodit je strasne rozporuplny. Na jedne strane normalni vetsina, v ni spousta skvelych lidi, na druhe jista mnozina z lidskeho pohledu naprostych psychopatu kteri to cele ridi. Cim dal tim hure. A co ted s tim.

Helena
3. 5. 2023 12:14
Odpovědět  unor 2022

Napsal jste to velmi správně:
normální VĚTŠINA se ZATÍM nechává zadupávat a ničit psychopatickou, zfetovanou MENŠINOU. Jde jen o to, kdy pohár přeteče.

Pavel z Moravy
3. 5. 2023 12:46
Odpovědět  Helena

Ti psychopaté byli vybráni panem globálním a ten vybral to nejhorší co lidské plemeno současnosti na západě má. Druhá otázka je, jak je možné, že většina se dá tak lehce přeformátovat a zmanipulovat. A to je ten největší děs.

zuza
3. 5. 2023 12:23
Odpovědět  unor 2022

Rusi to možno tak berú, že je to sňatek z rozumu, a že to aj tak zostane, ale Rusko by si malo aj tak dávať dobrý pozor, chovajú si na prsiach hada. Čína veľmi dobre vie, že keď Rusko padne , tak je na rade ona a že to neustojí. Neustála by to ani teraz a keby mal prehnitý západ k dispozícii ruské zdroje, tak čínu zlupnú ako malinu.
https://www.hlavnydennik.sk/2023/05/02/cina-zdvihla-v-osn-ruku-proti-rusku

Vanja
3. 5. 2023 20:58

Jako je válka na Ukrajině zástupný manévr Západu proti Východu, tak i čínsko-ruské tahy jsou zástupné manévry Východu proti Západu. Ve válce všichni lžou.