politika

Pentagon oznámí zahájení speciální operace. Írán vydal varování, Američané se nebudou vměšovat

Americký ministr obrany Lloyd Austin během svého turné na Blízkém východě oznámí přípravy na operaci “Prosperity Guardian”, nové mezinárodní dohody proti hrozbám ze strany Hútíů v Rudém moři, uvádí The War Zone s odkazem na zástupce Pentagonu.

“Austin, který region navštíví začátkem příštího týdne s předsedou sboru náčelníků štábů letectva generálem Brownem, oznámí zahájení operace Prosperity Guardian. <…> Jedná se o mezinárodní operaci zaměřenou na zajištění mezinárodní námořní bezpečnosti,“ cituje publikace oficiální prohlášení.

Úředník nemohl říci, kolik národů bude zapojeno nebo přesně jaké mise budou provádět kromě hlídkování v Rudém moři.

Den předtím torpédoborec Carney sestřelil 14 dronů směřujících k obchodní lodi v Rudém moři. Podle amerického velení létaly drony z oblastí Jemenu, které ovládají Hútíové.

Ministr obrany Spojeného království Grant Shapps uvedl: „Nedávná vlna nezákonných útoků představuje přímou hrozbu pro mezinárodní obchod a námořní bezpečnost v Rudém moři. Velká Británie je i nadále odhodlána odrazit tyto útoky, aby ochránila volný tok globálního obchodu.”

Washington vyzývá Norsko, aby se zapojilo do boje proti Hútíům, aby zmírnil nespokojenost arabských monarchií.

Washington chce chránit lodě plující Rudým mořem před Hútíy. Jednostranné akce Spojených států se ale nelíbí arabským monarchiím, takže Američané chtějí zmírnit jejich obavy tím, že přizvou k boji další země, například Norsko. Deníku VZGLJAD o tom řekli politolog Fjodor Lukjanov a orientalista Kirill Semenov. Spojené státy požádaly Norsko o pomoc při řešení situace v Rudém moři.

„Situace v Rudém moři je nyní velmi napjatá, protože Hútíové útočí na všechny lodě mířící do Izraele. Washington jako spojenec Tel Avivu se přirozeně snaží Jemencům čelit. Spojené státy proto vytvářejí koalici, která již zahrnuje Brity a Francouze. Nyní se k ní pravděpodobně připojí Norsko,“ řekl Kirill Semenov, orientalista a expert z ruské Rady pro mezinárodní záležitosti.

Norsko obdrželo žádost Spojených států o provedení společné mezinárodní operace k zajištění bezpečnosti v Rudém moři. Mluvčí tamního ministerstva zahraničí Eivind Vad Petersson uvedl, že žádost Washingtonu se zvažuje. Uvádí se také, že norští rejdaři počítají s účastí Osla na operaci v průlivu Bab el-Mandeb, uvádí E24.

V polovině listopadu hnutí Hútíů “Ansar Allah” varovalo před svým úmyslem zaútočit na jakékoli lodě v Rudém moři spojené s Izraelem a vyzvalo ostatní země, aby z těchto lodí odvolaly své posádky. Poté se některé lodní společnosti rozhodly pozastavit přepravu přes Suezský průplav.

Poradce pro národní bezpečnost USA Jake Sullivan řekl, že Írán musí přijmout opatření, aby ukončil hrozbu pro lodní dopravu. Teherán obvinění odmítl. Zdůraznil, že “odbojové skupiny” na Blízkém východě, včetně příznivců Ansar Allah, nedostávají žádné pokyny od Íránu, ale jednají na základě svých vlastních zásad, stejně jako v „zájmu své země a národa.“ https://1url.cz/QuhzZ https://vz.ru/news/2023/12/18/1244930.html

Íránský ministr obrany reagoval na vznik americké koalice v Rudém moři a vydal varování. Informuje Iranist.

Íránský velitel uvedl:

“Pokud [Američané – pozn. red.] udělají takový iracionální krok, budou čelit obrovským problémům.”

Ministr obrany v reakci na americké snahy o vytvoření mezinárodních námořních sil v Rudém moři uvedl, že takové opatření považuje za neúčinné a zbytečné.

Generál Mohammad Reza Ashtiani dodal:

“Nikdo nemůže…nedovolíme jim, aby udělali jakýkoli krok v regionu, kde máme převahu. Máme několik pák a nástrojů tlaku na země, které se zúčastní koalice v Rudém moři”.

https://1url.cz/7uDcB

sdíletj na

16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
18. 12. 2023 19:44
Ohodnotit příspěvek :
     

To je komedie 😀 To se jen tak nevidí,…

Ferko
18. 12. 2023 23:18
Odpovědět  Veny232

Co má, ku*va Norsko společného s Rudým mořem?

ModrýKlokan
19. 12. 2023 00:19
Odpovědět  Ferko

Možná nějakej zadrženej tanker.

Francin
19. 12. 2023 06:24
Odpovědět  Ferko

Fakticky nemá společného nic, jen je potřebné do situaci v Rudém moři vtáhnout co nejvíce nezainteresovaných zemí aby to bylo možné akci kvalifikovat jako mezinárodní spravedlivý boj, to je vidět už z toho podivného názvu US vojenské akce. Vpodstatě jde o to ušetřit ekonomické vícenáklady lodí, které v této nové situaci s Jemenem musí z bezpečnostních okolnosti plout mnohem delší trasy jak kilometrově tak časově kolem jihu Afriky místo Suezským průplavem a tedy kolem Jemenu. Takže zase jde o byznys.

katango
19. 12. 2023 10:42
Odpovědět  Francin

Vždycky jde o byznys.

Ladislav 💤
20. 12. 2023 12:55
Odpovědět  Ferko

Přeci retarda Stoltenberga!

janle57
18. 12. 2023 19:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Americký torpédoborec Carney sestřelí všechno možné,jen ne íránskou verzi rakety
Kinžal,která se mu asi dost brzy v Rudém moři podívá na zoubky,potřeboval by to asi
jako prase drbání, stejně tak jako další US letadlový šrot,který se tam poflakuje
někde poblíž.

18. 12. 2023 20:17
Odpovědět  janle57

Na ně Irán Kinžály nepotřebuje…dávno má protilodní střely s plochou dráhou letu a rychlostí mach 3,5…nejsou hypersonické…ale lodní obrana si s tím stejně neporadí…
To Američan dávno dobře ví…jinak by tam už rozséval demokracii…
A pro to potřebuje s Židem vyhubit palestince a vytvořit si předpolí na Irán…
Protože jinak nemá tu válku odkud vést…oni uvažují Chazaři na desítky let dopředu…

Ferko
18. 12. 2023 23:20
Odpovědět  Veny232

Proto se drží v bezpečné vzdálenosti, posránci.

Dag
18. 12. 2023 20:32
Ohodnotit příspěvek :
     

No,upřímně,docela bych chtěla vidět toho smělce,který se tam kolem Íránu bude na válečné lodi plavit. Asi by se už neměli spoléhat,že si nikdo nic nedovolí.Naopak,už se tam na to nejspíš třesou. A jestli potopi a zajmou americkou posádku,jej,to bude ostuda…

Markýza
18. 12. 2023 21:04
Odpovědět  Dag

Mně pobavil tím, že k uklidnění arabských států si přizve Nory…..no tak to už bych byla ledově klidná, být nějaký ten šejk 😀 Mimochodem, konečně mi to nedalo a zjistila jsem si, kdopak to jsou ti Hútiové (furt se mi to plete s Hútuy) Tak pozůrek, jo: jsou to jemenští povstalci, kteří 2015 udělali takový malý Majdan a obsadili královský palác, převzavše tak moc v zemi. Načež proti nim vytáhli Saudi a celých těch osm let je tam masej. Hezká podobnost….až na to, že milým Hútiům nikdo nedodává ani zbraně, ani miliardy……………..

Frank1
18. 12. 2023 20:45
Ohodnotit příspěvek :
     

US komediant a vyderac uz vola Nory ze severu na pomoc. Aby se nereklo, ze jen USaci tam v regionu delaji bordel.
Zajmy USA a jejich pucfleku budou pod tlakem tech, kteri hegemonii USA tisice km od Ameriky ukonci! Co maji pohledavat v Cinskem mori, v Hormuzskem prulivu? Nic jim nepatri, co si narokuji!

Ferko
18. 12. 2023 23:23
Odpovědět  Frank1

A což teprve, až si tam pozvou Finy, jako nové NATOovce? Hurá, Finové, do boje za demográciu!!!

Monty
19. 12. 2023 07:08
Ohodnotit příspěvek :
     

USA by si mohly dát před sebe mapu světa a podívat se ,kde je ÍRÁN ! a že i on a jeho přátelé mají své zájmy .

Pavel
21. 12. 2023 07:05
Odpovědět  Monty

Kde je Izrael, ten neni pozvanej ? A nebo je strach ,ze zase zautoci na spojence ,
jako na tu lod Liberty .

Monty
19. 12. 2023 07:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Rada bezpečnosti OSN odložila hlasování o zastavení bojů v GazePět návrhů rezolucí bylo zamítnuto, dva kvůli americkému vetu…A oni chtějí dělat pořádek ?