Pentagon odmítl komentovat verzi o potopení ponorky „Kursk“

Pentagon nekomentoval informace, podle kterých by se ruská jaderná ponorka Kursk mohla údajně potopit v důsledku srážky s ponorkou NATO.

“Nemáme vám na to (žádost) co předložit,” – řekl mluvčí Pentagonu v reakci na žádost o vyjádření k obvinění, že příčinou potopení ponorky údajně mohla být srážka s ponorkou Aliance, informuje agentura TASS.

Tiskový tajemník prezidenta Putina Dmitrij Peskov nekomentoval verzi admirála Vjačeslava Popova o potopení ponorky Kursk kvůli srážce s ponorkou NATO, vysvětlil, že došlo k vyšetřování, které dospělo ke konečnému závěru.

Připomeňme, že Kursk se potopil 12. srpna 2000 v Barentsově moři s celou svou posádkou.

Katastrofu nikdo nepřežil.

Admirál Vjačeslav Popov, který byl v době tragédie velitelem Severní flotily, řekl, že k tragickému potopení ruské jaderné ponorky K-141 „Kursk“ v roce 2000 došlo v důsledku srážky s ponorkou NATO, která ruskou jadernou ponorku sledovala.

Bývalý velitel Severní flotily, admirál Popov, v rozhovoru pro RIA Novosti, řekl že jaderná ponorka Kursk se nepotopila kvůli výbuchu testovaného torpéda (jak tvrdí oficiální verze), ale kvůli fyzické srážce s ponorkou NATO.

Podle již dříve zveřejňovaných verzí se Kursk srazil s jadernou ponorkou Toledo, která v prostoru prováděla cvičení společně s jadernou ponorkou Memphis.

Existuje také verze, která tvrdí, že poté, co se Kursk srazil s Toledem, na jaderné ponorce Memphis údajně slyšeli, jak Kursk otevřel torpédomety a pak Kursk potopili torpédem.

Je třeba poznamenat, že na konci října podobné prohlášení o potopení ponorky Kursk v důsledku akcí jaderné ponorky Toledo učinil vysloužilý kapitán Volženskij na https://iz.ru/news/254050.

Nejpravděpodobnější verzí havárie jaderné ponorky Kursk je srážka s cizí ponorkou. Tento názor vyjádřil kapitán 1. hodnosti zálohy Michail Volženskij na tiskové konferenci on-line ve WEB-redakční kanceláři Izvestija. Kapitán se domnívá, že to bylo americké „Toledo“.

Volženskij poznamenal, že po tragédii bylo oznámeno, že byly nalezeny bóje zahraniční výroby. Stojí za povšimnutí, že kapitán Volženskij se v roce 1994 zúčastnil testů jaderné ponorky Kursk. 

Lenta.Ru s odkazem na Rossijskaja Gazeta zase uvádí, že odborníci, kteří zkoumali Kursk v doku Rosljakov, došli k závěru, že na trupu ponorky Kursk je skutečně díra, která se objevila, když se jaderná ponorka srazila s jistým podvodním objektem. Hlavní část tohoto otvoru je na části, která zůstala na dně Barentsova moře. Skutečnost, že došlo ke kolizi, a to přesně s podvodním objektem, lze však posoudit podle stopy v oblasti druhé šachty.

Vlastně se zdá, že zde není nic nového a už se o tom psalo více než jednou. Zajímavé je, že tématu se chopily polooficiální zdroje, které začaly tuto verzi přinášet do mainstreamu.

Pokud, jak tvrdila verze o potopení ponorky Kursk v důsledku srážky s Toledem, byla mezi Spojenými státy a Ruskou federací uzavřena dohoda o utajení tohoto příběhu, který postavil vztahy na pokraj jaderné války (byl napaden nosič jaderných zbraní), pak v současné realitě, pokud je to žádoucí, lze tuto mediální aktivitu interpretovat tak, že promlčecí lhůta dohody vypršela nebo stupeň nové studené války dosáhl takové úrovně, že dohoda ztratila na významu, protože vztahy už balancují někde na hraně otevřeného konfliktu, a to včetně jaderného.

https://bit.ly/3Fya9Mu
https://bit.ly/32jgMnz

sdíletj na