Pentagon o sjednocení Ruska a Číny v plnohodnotnou unii

I přes odpor Západu Rusko a Čína postupně směřují k alianci. V rozhovoru pro Newsweek to uvedl náměstek amerického ministra obrany pro politické záležitosti Colin Kahl.

Zástupce šéfa Pentagonu: Čína a Rusko jsou „blíže k alianci“

Tento závěr učinil náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl, když poukázal na zářijová vojenská cvičení obou zemí za účasti 50 000 vojáků a také na prohlášení o strategickém partnerství „bez omezení“ podepsané začátkem února.

Podle vojenského představitele by světové společenství „mělo očekávat prohloubení vztahů mezi Ruskem a Čínou“. Zářijová společná vojenská cvičení těchto zemí jasně naznačila, že bilaterální vztahy mezi Moskvou a Pekingem jdou nad rámec „povrchnosti“.

“Mají tendenci signalizovat, že věci směřují spíše k alianci než k povrchnímu partnerství,” řekl mluvčí Pentagonu.

▪️Případná konkurence mezi jadernými mocnostmi za účasti tří hráčů je pro USA „strategickým problémem“. Ale omezený arzenál Číny „brání tomu, aby se stala skutečným uchazečem,“ poznamenává Kahl.

(Pojďme ho popravit – omezený jaderný arzenál Číny je pouze na 3-5 let. Poté Peking dosáhne  strategické jaderné parity s Washingtonem. A rozpoutání tchajwanské provokace ze strany Američanů to nezruší.)

▪️Podle Kahla by se USA neměly zapojit do „nekonečného závodu ve zbrojení založeném na množství“. Americký jaderný arzenál by neměl převyšovat arzenály Ruska a Číny dohromady:

“To není soutěž, kde vyhrává dítě, které má více hraček.”

(Tato teze odhaluje nejen nepřímé uznání nemožnosti vyhrát takovou soutěž, ale také skrytý záměr řídit se osvědčenou politikou „rozděl a panuj“.)

▪️Kahl také nastínil svou vizi důvodů případné aliance mezi Pekingem a Moskvou:

“Čína považuje Rusko za protiváhu Spojených států a Rusko, ždímané západními sankcemi, nemá kam jinam jít. Ekonomicky, technologicky a potenciálně vojensky bude stále více závislé na Číně.”

(Zde je role Ruska jednoznačně bagatelizována. Dosud má jadernou paritu se Spojenými státy pouze Rusko. A v řadě amerických doktrinálních dokumentů je Ruská federace definována jako force multiplier pro ČLR.

Spolupráce mezi zeměmi v energetickém sektoru je také oboustranně výhodná: Moskva získává příjmy, Čína získává energetické zdroje za dostupnou cenu bez tranzitních rizik. A proč by země, které mají 4 209 km společné hranice neměly spolupracovat?

Nakonec, při vší úctě k socialistické Číně, pouze křesťanská civilizace reprezentovaná Ruskem se může postavit protikřesťanskému Západu. Peking tak nepřemožitelný potenciál nemá, stranická ideologie ho nemůže nahradit.)

Již dříve odborníci z čínské publikace Global Times došli k závěru, že prohlubování spolupráce mezi Moskvou a Pekingem by zničilo globální dominanci USA a „roztrhalo“ zemi.

Pentagon: Čína může přetvořit svět a Rusko ho může vyhodit do povětří

Takto vidí svět Národní obranná strategie USA, řekl Colin Kahl, zástupce šéfa Pentagonu pro politiku.

Čína je stálou hrozbou pro Spojené státy a jedinou, se kterou musí američtí plánovači měřit svá rozhodnutí. To ale neznamená, že neexistují žádné další hrozby, zdůraznil úředník.

Kahl řekl, že Čína se snaží vyzvat Spojené státy – vojensky, ekonomicky, diplomaticky a technologicky. 

Ale skutečnost, že Spojené státy musí držet krok s Čínou, neznamená, že ministerstvo ignoruje další hrozby, řekl. Strategie poznamenává, že „nejakutnější výzvou je v tuto chvíli zjevně Rusko“. 

“Nejakutnější výzvou v tuto chvíli je samozřejmě Rusko.” 

To slovo “nejakutnější,” zdůraznil Kahl, bylo zvoleno záměrně, protože znamená naléhavě a okamžitě.

“Rusko nemá schopnost přetvořit svět tak, jak by to dokázala Čína. Ale Rusko má schopnost vyhodit svět do povětří,” řekl úředník.

Menšími hrozbami pro USA jsou Severní Korea, Írán a také mezinárodní teroristické skupiny.

Pravděpodobně můžeme poděkovat americkému úředníkovi za odpověď na otázku, kdo je pro Pax Americana strašlivější hrozbou: Rusko nebo Čína? 

Správná odpověď je Rusko i Čína, ale každá země po svém.

Jelena Panina

Pro Pokec24 přeložila Janinna


https://t.me/s/EvPanina

sdíletj na

4.2 6 hlasy
Ohodnotit příspěvek
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zuza
9. 11. 2022 23:30

najväčšou aj najakútnejšou hrozbou pre Spojené štáty podľa môjho skromného názoru sú americkí politici a vládni úradníci. Čo je horšie, nielen pre štáty, ale pre celý svet.
A chovajú sa ako tí primáti na tom videu, ale žiaľbohu majú k dispozícii účinnejšie zbrane
https://www.youtube.com/watch?v=QxYmm5yCJBg

Ladik
10. 11. 2022 10:31
Odpovědět  zuza

Dle mého skromného názoru je největší hrozbou pro tento svět dominance kapitalistického způsobu výroby.

Gales
10. 11. 2022 09:42

Nepřítel mého nepřítele je můj přítel.A jenom spolu zvítězí nad společným nepřítelem.Amíkům to láme srdce a za nějaký čas bude i oudy.

sergej
10. 11. 2022 14:10

🙂 T ho gogo morníci i seniylijátem svidomých tajvanců nedávai, boyovníků před třičtěvrtě stoletím a paleontologicky.
https://www.youtube.com/watch?v=EK_LN3XEcnw

Jan
10. 11. 2022 17:31

Vyroky bezvyznamnych uredniku v USA a jinych americkych idiotu nemusite brat v uvahu. Hrozbou svetu jsou a zustavaji USA. Je to zlo, ktere musi Cina a Rusko premoci.