politika

Paříž se připravuje na tisíce demonstrantů, opevňuje obchody a zavírá památky

 

Pařížské památky zavírají své brány, obchody v centru města opevňují výlohy a do ulic francouzské metropole se chystají tisíce policistů v očekávání sobotních násilných protestů, které budou dalším pokračováním současné vlny demonstrací ve Francii. Ministr vnitra Christophe Castaner dnes uvedl, že se do Paříže chystá několik tisíc demonstrantů, mezi nimiž budou i ti nejtvrdší radikálové.

Související obrázek

“Všechno nasvědčuje tomu, že se radikální elementy znovu mobilizují,” řekl dnes novinářům Castaner. Zdůraznil, že nepůjde o protesty, které by reprezentovaly podstatnou část Francouzů. Očekává, že v Paříži bude nanejvýš 10 tisíc demonstrantů, mimořádné policejní nasazení však podle něho ospravedlňuje fakt, že mezi nimi bude mnoho lidí, kteří touží vyvolat násilí.

Související obrázek

Pařížská policejní prefektura dnes vydala varování před rizikovými oblastmi metropole, kterým by se lidé měli raději vyhnout. Patří mezi ně například bulvár Champs-Élysées, náměstí Svornosti či některé další velké ulice v širším centru Paříže.

Obchody sídlící podél zmíněného bulváru začaly bez ohledu na předvánoční čas, který jim přináší velké tržby, zabedňovat a opevňovat své výlohy. Kovové zábrany se podle listu Le Figaro objevily například na výloze módního obchodu Louis Vuitton, kterou demonstranti rozbili již před dvěma týdny.

Související obrázek

V obavách z násilností zůstane v sobotu zavřena i například Eiffelova věž, Vítězný oblouk či muzea Louvre a Orsay. V ulicích Paříže bude nasazeno 8 tisíc policistů, kteří budou mít k dispozici 12 obrněných transportérů. V celé Francii zamíří do ulic 89 tisíc příslušníků pořádkových složek.

Policisté i dnes ráno zasahovali proti demonstrantům zvláště z řad studentů a dalších mladých lidí, kteří se pokoušejí o blokády škol a ulic. V alsaském městě Mylhúzy utrpěl jeden ze strážců zákona vážné zranění, když do něj najel mladík na motorce.

Vládnoucí francouzští politici tvrdí, že protesty se již dávno vymkly z rukou organizátorům z řad takzvaného hnutí žlutých vest, kteří původně odmítali zavedení daně z pohonných hmot, od něhož vláda tento týden ustoupila. Podle ministra Castanera početnost protestů výrazně opadá a účastní se jich už převážně jen lidé, kteří chtějí vyvolat násilí. Média i tak hovoří o tom, že současná vlna protestů je nejsilnější od nepokojů v roce 1968.

Prezident Emmanuel Macron, jemuž řada Francouzů vyčítá neschopnost vcítit se do problémů běžných lidí, dnes prostřednictvím ministryně dopravy vzkázal, že hodlá demonstrantům adresovat zásadní projev začátkem příštího týdne.

https://zpravy.tiscali.cz/pariz-se-pripravuje-na-tisice-demonstrantu-opevnuje-obchody-a-zavira-pamatky-321650

sdílet na

7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
7. 12. 2018 15:46
Ohodnotit příspěvek :
     

že by ? https://www.youtube.com/watch?v=L9VoRmjxvPs (tady je lepší zvuk https://www.youtube.com/watch?v=bzu01gO3pi4 ) nebo i tahle, ta je ale trochu “krotší” https://www.youtube.com/watch?v=ueA-q4zMEMg 🙂

Editor
7. 12. 2018 16:11
Odpovědět  scipio

Půjde to… nevím, nevím.

Editor
7. 12. 2018 16:43
Odpovědět  Janinna

tak věšet na lucerny asi ne, hlavičky už taky nesekají, ale veselo tam bude, oni jsou Frantíci občas hraví

Editor
7. 12. 2018 16:51
Odpovědět  scipio

Spíš se obávám, že nejenom tam.
Teď budu pár hodin zamatlaná od těsta. Manžel byl povolnej:)) a vymazal mi formičky, tak toho musím využít?

Editor
7. 12. 2018 18:35
Odpovědět  Janinna

co pečeš?

Editor
7. 12. 2018 20:33
Odpovědět  scipio

Formičkový:)) takže pracny a ořechy. Už mám hotovo, zítra zas. Teď ještě musím popleskat kuchyň, nemám ráda nepořádek.

Editor
7. 12. 2018 16:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Ale, ale… nejenom ranní práče, ale ještě i pilná včelička:))
Majdan pojede na plné obrátky. No potěš koště. Ať splní jakékoliv podmínky, stejně budou protestovat. A Macron povolává cizinecké legie, no potěš koště.
To nedí dobré, spíš to vypadá, že je plán to přelít na celou Evropu… v tom případě Cui bono?? Evropanů určitě ne. Kdopak tedy? že?
Ta analogie s rokem 1968 je zřejmá, ale tehdy se hrálo o De Gaulla.