„Papírový tygr“: Spojeným státům předpověděli zničující porážku

„Jako Francie po invazi Hitlera“. Americké armádě předpověděli zničující porážku

„Navzdory kolosálnímu vojenskému rozpočtu, přítomnosti jaderných raket, obrovské flotile s letadlovými loděmi a letadly páté generace, má americká armáda značné problémy. A v případě globálního vojenského konfliktu zažije armáda Spojených států hořkost těžké porážky“.

Vojenský analytik a publicista The National Interest John Rossomando předpověděl USA stejnou porážku, jakou utrpěla Francie po invazi Wehrmachtu v roce 1940, uvedla agentura RIA Novosti.

Podle jeho názoru, Pentagon utápěný v byrokracii, politizovaný a krátkozraký, má nyní starosti s Čínou, která si buduje vojenskou sílu a nebojí se Spojených států a jejich spojenců. Chování Washingtonu je přitom podobné tomu, jak se ve třicátých letech chovala Třetí francouzská republika, domnívá se Rossomando.

V meziválečném období vládla v Paříži plutokratická elita, která místo toho, aby se postavila proti, raději „uklidňovala“ stále silnější Německo, píše Rossomando.

Francouzské úřady se postavily proti strategii, která by umožnila armádě přejít do útoku a porazit Wehrmacht. Autor je přesvědčen, že vojáci Třetí republiky byli stejně demoralizovaní jako dnes Američané. Zničující porážka Francie v červnu 1940 šokovala celý svět, což vedlo k pádu její koloniální říše v Africe a jihovýchodní Asii. Na papíře byla její armáda jednou z nejsilnějších v Evropě, ale nekompetentnost velitelů a také rozkol, polarizace a politizace francouzských ozbrojených sil anulovaly veškeré snahy o odrazení agrese ze strany Třetí říše, píše se v článku.

„Američtí generálové a admirálové se neustále drží taktiky a strategie 20. století. Jsou podobní francouzským armádním představitelům, kteří v roce 1940 bojovali pomocí zastaralých přístupů první světové války,“ je přesvědčen Rossomando.

Podle analytika oslabení americké armády začalo během prezidentství Baracka Obamy, kdy bylo propuštěno 197 vysoce postavených amerických vojáků. Úřadující generálové a admirálové nejen zůstávají tvrdohlavými vyznavači taktiky a strategie 20. století, ale také se aktivně podílejí na lobbingu zájmů zbrojních korporací a po odchodu do penze slouží jako konzultanti ve vojenských společnostech.

Analytik se domnívá, že americký Kongres by měl zvážit zákaz těchto aktivit na nejméně sedm let po jejich odchodu.

Spojené státy se podle jeho slov stávají stejným „papírovým tygrem“, jakým byla Francie před invazí nacistického Německa. Pokud Washington nepřijme drastická opatření k reformě velení ozbrojených sil, pak USA utrpí nejhorší vojenskou porážku od filipínské operace v letech 1941-1942, uzavřel Rossomando.

https://bit.ly/2VFn3qo
https://bit.ly/2X4Kyd5

sdíletj na