Panika v USA: „zelení mužíčci“ obsazují americká města

Americká média jsou zděšena tím, co se děje v některých městech Spojených států. Neznepokojují je masové protesty, zabití policisté, spálené obchody a čerpací stanice ani hromadné nepokoje s použitím násilí.

Ne, znepokojují je a děsí až do nervózního tiku tzv. zelení mužíčci – po zuby ozbrojené neoznačené bezpečnostní síly.

Zelení mužíčci se objevili v amerických městech a již začali zadržovat (a odvádět neznámým směrem) nejaktivnější účastníky střetů, loupeží a pokusů o obsazení federálních institucí.

Zástupci mediální komunity a příznivci Demokratické strany jednoznačně identifikovali zdroj problému: podle jejich odhadů za to může opět (i když nepřímo) ruský prezident, od něhož Donald Trump údajně převzal taktiku používání „zelených mužíčků“ proti politickým oponentům.

Nejedná se o metaforu nebo přehánění, ale o suché konstatování absolutní mediální hysterie, v jejímž rámci je americký prezident obviněn z rozpoutání vojenské agrese proti konkrétním americkým městům a státům, jejichž vedení tvoří členové Demokratické strany, a všemi možnými způsoby podporuje masivní akce politického násilí, které otřásají Amerikou téměř dva měsíce.

Situace se zhoršuje také v důsledku toho, že Donald Trump oznámil zahájení jakési „zvláštní operace“, během níž bude rozšířena činnost federálních ozbrojených struktur (se všemi z toho vyplývajícími zatčeními antitrumpových aktivistů účastnících se masových nepokojů, vandalismu a politického násilí).

„Prezident Donald Trump pošle ‚velkou vlnu‘ federálních bezpečnostních sil do měst napříč Spojenými státy, aby potlačil kriminalitu. Republikánský prezident se v souvislosti s výbuchem násilí zaměřuje na Chicago a dvě další města spravovaná demokraty. Ale nasazení federálů v Portlandu, stát Oregon, se ukázalo sporné. Místní úředníci tvrdí, že během probíhajících protestů zvýšili napětí. ‚Zákon a pořádek‘ se staly klíčovými tématy listopadové Trumpovy volební kampaně,“ tvrdí BBC.

Téma „Trumpova armáda“ a její využití uvnitř Spojených států, jakož i její potenciální využití ve vnitřním politickém boji po listopadových volbách, skutečně silně znepokojuje mediální komunitu. Například takto vypadá téma hlavní ranní show americké televizní stanice MSNBC: „Obavy z Trumpova používání „malých zelených mužíčků“ rostou.

V souvislosti s tím, že prezident Trump zintenzivňuje svou rétoriku a nasazuje nezvané a do maskáčů oblečené federální jednotky do amerických měst, pozvaní hosté pořadu Morning Joe diskutují o důsledcích pro americká města během prezidentských voleb, které, jak už prohlásil Trump, budou „zfalšovány“.

V rámci této indukované psychózy se v informačním poli objevují hodnocení, z nichž je jasně cítit šílenství, ale v moderních USA je to standard politického myšlení. Například Michael Dorf, profesor ústavního práva na Cornellské univerzitě, zcela vážně porovnává činy amerického prezidenta s „anexí Krymu“.

Hrozba eskalace násilí

Edward Luce, hlavní odborník na americká témata v uznávaných britských finančních novinách Financial Times, věnoval celý sloupek pod názvem „Malí zelení mužíčci Donalda Trumpa“ tématu násilné konfrontace mezi federálními agenty a „pokojnými protestujícími“ a okamžitě se stal hrdinou zaoceánských médií.

V této souvislosti je možné vyvodit několik závěrů, z nichž některé jsou poněkud znepokojivé, ale začněme zábavnými.

Za prvé, pokud porovnáme Portland a Chicago (tj. města skutečně obsazená „pokojnými protestujícími“, v nichž byly nyní nasazeny jednotky federálních ozbrojených struktur nebo jsou nasazovány k potlačování nepokojů) s Krymem a zástupce amerických federálních ozbrojených struktur s ruskými „zdvořilými lidmi“, dojdeme k závěru pro americké novináře velmi nepříjemnému.

Pokud se v americké mytologii nazývá návrat Krymu do Ruska „anexe“ nebo „okupace“ a současná města Portland a Chicago jsou prohlášena za jakýsi „americký Krym“, který nelze vydat Washingtonu k roztrhání, pak samotní příznivci „protestujících“, jakož i místní guvernéři a starostové, kteří obviňují Trumpa z vojenské agrese, jsou separatisté, proti nimž americký prezident nejen může, ale musí použít bezpečnostní síly, a dokonce i armádu.

Taková složitá logická konstrukce je však mimo úroveň politického diskursu, který je nyní americkým standardem. Pro novináře je důležité porovnání Trumpa s Putinem, a nic víc je nezajímá, a to i přesto, že ve skutečnosti průzkumy veřejného mínění právě požadovaly, aby Bílý dům „poslal vojska“ do měst, kde dokonce i primátoři a guvernéři podporují anarchii a pogromy.

„Přibližně 58 procent registrovaných voličů dotázaných společností Morning Consult podporuje nasazení armády s cílem pomoci policii reagovat na protesty. 33 procent z 1 624 respondentů uvedlo, že to ‚rozhodně podporují‘, a pouze 30 procent je proti,“ uvedl v červnu časopis Forbes, a od té doby se toto procento příznivců vojenského řešení s největší pravděpodobností rozrostlo spolu s počtem mrtvol a spálených budov a záběry příštího útoku na budovu federálního soudu „pokojnými protestujícími“ také nevzbuzují sympatie k fanouškům pouličního násilí.

Hlavní závěr z tohoto příběhu vypadá znepokojivě: americká společnost se i nadále aktivně připravuje na skutečnost, že listopadové volby se budou konat se vzájemnými obviněními z podvodu a že výsledek boje o moc bude vytvářen na amerických ulicích jako součást ozbrojených střetů s využitím celé řady zbraní, které mají k dispozici bezpečnostní síly a oddíly „pokojných militantů“.

Na straně Trumpa mohou vystupovat jak po zuby ozbrojení příznivci Republikánské strany, tak i zástupci federálních bezpečnostních sil a armádních jednotek loajálních vůči Trumpovi, a na straně Bidena a „systémové“ části amerického politického zřízení – „pokojní militanti“, někteří zástupci regionálních mocenských struktur (ze států kontrolovaných Demokratickou stranou) a té části armády, která zůstane věrná svým generálům, jmenovaných Obamou nebo Bushem.

Na jedné straně takový vývoj událostí definitivně zabije všechny naděje Washingtonu na světovou hegemonii.

Na druhou stranu jsou však Spojené státy důležitým prvkem světové ekonomiky a majitelem velkého jaderného arzenálu, který samozřejmě vzbuzuje určité obavy z rizik, jež politická degradace Spojených států představuje pro zbytek světa.

https://bit.ly/2XcjKFh¨

sdíletj na

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
25. 7. 2020 20:07

USA jsou názorným příkladem, jak multikulti nefunguje ani po 244 letech.

Editor
25. 7. 2020 20:19
Odpovědět  Janinna

nazdar, kde se couráš?

Editor
25. 7. 2020 20:32
Odpovědět  Janinna

na jihu, furt něco dělám, vařím, peru, sekám trávu a tak. Občas jsem na tom jako Werich, když vylezl před lidi a povídal “mně se dneska neudělalo dobře”! Koukal jsem, ten letopočet, to bude taky kousek …

Editor
25. 7. 2020 20:43
Odpovědět  Janinna

občas není signál a jak nenapíšu, co je to za šuškanou propagandu?

Editor
25. 7. 2020 20:57
Odpovědět  Janinna

čemu?

Editor
25. 7. 2020 21:22
Odpovědět  Janinna

no že nenapíšu, to je šuškaná propaganda, protože to není pravda 😛

Editor
25. 7. 2020 22:27
Odpovědět  Janinna

no a ne snad?