politika

Ostrá reakce ruského senátora na slova generálního tajemníka NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vyzval členy Vojenského výboru NATO, aby podpořili rozpočet obrany členů aliance, a to i v souvislosti s ruskou politikou.

 Stoltenberg doporučil spojencům v alianci nejen zvýšit výdaje na obranu, ale také investovat do stávajících kapacit a zajistit, aby jednotky NATO mohly reagovat na agresivní (údajně) akce Ruska, rizika vzestupu Číny a terorismu.

Generální tajemník NATO rovněž uvedl, že mezinárodní řád založený na pravidlech, demokratickém pořádku a hodnotách zemí – členů Severoatlantické aliance „je zpochybňován“.

„Váš svět se chýlí ke konci“ – senátor usadil generálního tajemníka NATO

Alexej Puškov, předseda Prozatímní komise Rady federace, reagoval na toto prohlášení poměrně ostře.

„Je čas, aby si Stoltenberg uvědomil, že jeho „svět založený na pravidlech“ vypracovaných ve třech nebo čtyřech západních hlavních městech, se chýlí ke konci. Je příliš málo lidí ochotných dodržovat tato pravidla, která se neopírají o mezinárodní právo, ale pouze o právo silnějšího. Tím spíše o právo bývalého siláka,“ napsal Puškov na Twitteru.

Prohlášení o „ruské hrozbě“ pravidelně vydávají západní politici, nejčastěji z pobaltských zemí a Polska. 

Zároveň Moskva opakovaně zdůrazňovala, že Rusko nikdy nezaútočí na žádnou ze zemí NATO. 

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova si NATO dobře uvědomuje, že Moskva nemá v úmyslu na někoho zaútočit, ale jednoduše používá záminku “ruské hroby” k rozmístění dalšího vybavení a vojenských jednotek poblíž ruských hranic.

https://bit.ly/2L05sEI

sdíletj na