OSN se zdržuje označování ukrajinského konfliktu za „válku“ nebo „invazi“ – média

Údajné jazykové pokyny jsou snahou zůstat „nestranný“

Organizace spojených národů podle úterní zprávy Irish Times zakázala svým zaměstnancům označovat konflikt na Ukrajině jako „válku“ nebo „invazi“ a zakázala jim přidávat ukrajinskou vlajku na své profily na sociálních sítích . V takových záležitostech OSN údajně řekla svým zaměstnancům, že mají „odpovědnost být nestranní“.

Členové Valného shromáždění OSN hlasují o rezoluci odsoudit Rusko během zvláštního zasedání v sídle Organizace spojených národů v New Yorku, 2. března 2022 © Getty Images / Michael M. Santiago

V e-mailu zaměstnancům v pondělí oddělení pro komunikaci OSN údajně uvedlo „některé konkrétní příklady jazyka, který lze v tuto chvíli používat/nepoužívat“.

„[Používejte] ‚konflikt‘ nebo ‚vojenská ofenzíva‘ a NE ‚válka‘ nebo ‚invaze‘, když mluvíte o situaci na Ukrajině,“ zněl e-mail zjevně předtím, než varoval zaměstnance: „NEPŘIDÁVEJTE ukrajinskou vlajku k osobním nebo oficiálním účty nebo webové stránky na sociálních sítích.“

„Je to důležitá připomínka, že my jako mezinárodní státní úředníci máme odpovědnost být nestranní… existuje vážná možnost rizika poškození dobré pověsti, na které nedávno upozornili vyšší úředníci.“

Nestrannost ve věcech války a míru je v OSN považována za důležitou, zejména s ohledem na to, že Rusko zaujímá stálé místo v její Radě bezpečnosti. Diplomaté ze západních zemí však využili OSN jako platformu k tomu, aby dali najevo svůj nesouhlas s Ruskem, desítky jich odešly během projevu ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova k Radě OSN pro lidská práva v Ženevě minulý týden a další umístili transparenty s nápisem : Stojí s Ukrajinou“ vedle jejich jmenovek během úterního zasedání Organizace pro zákaz chemických zbraní.

Rusko nepopisuje své vlastní akce na Ukrajině jako „invazi“, ale jako „zvláštní vojenskou operaci“ zaměřenou na neutralizaci toho, co považuje za nepřátelskou vládu v Kyjevě. Kvůli nedávno schválenému zákonu, který se zaměřuje na „falešné zprávy“ v souvislosti s konfliktem na Ukrajině, se ruská média vyhýbají používání výrazů jako „útok“, „invaze“ nebo „válka“, a to buď pomocí terminologie Kremlu, nebo místo toho politicky neutrální a fakticky korektní „vojenskou ofenzívu“ . 

Západní média a vláda se z větší části postavily na stranu Ukrajiny a označily situaci za „invazi“ nebo „agresivní válku“, přestože samotný Kyjev se stále vyhýbá oficiálnímu vyhlášení války.

V době psaní tohoto e-mailu OSN e-mail nekomentovala. Michail Podoljak, poradce ukrajinského prezidenta, označil publikaci v The Irish Times za „ruskou provokaci“. 

1 1 hlas
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

1 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jidra
9. 3. 2022 23:41