politika

Právní stát: Orbán jim do toho hodil vidle. Viktor Orbán hrozí vetováním rozpočtu EU a plánu obnovy (Le Figaro)

Maďarský předseda vlády odmítá evropský plán, aby byly finanční prostředky podmíněny dodržováním zásad právního státu.

Maďarský premiér Viktor Orbán v dopise formalizoval svou hrozbu vetovat rozpočet EU a plán evropské obnovy, pokud bude zachováno podmínění finančních prostředků dodržováním zásad právního státu.

Maďarská média Mandiner.hu informovala o existenci tohoto dopisu zaslaného Německu, které předsedá EU, předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a také prezidentovi Evropské rady (orgán zastupující členské státy) Charlesovi Michelovi.

Přestože se Maďarsko zavázalo ke spolupráci, vzhledem k nejnovějšímu vývoji nemůže zajistit jednomyslnost požadovanou pro balíček přijatý v červenci “ týkající se evropského rozpočtu na období 2021–2027, jakož i plánu obnovy, který se opírá o tento rozpočet, uvedl podle maďarského webu v dopise Viktor Orbán. 

Evropský parlament a Německo, se ve čtvrtek dohodly, že budoucí rozpočet bude zahrnovat bezprecedentní mechanismus podmínění přidělení finančních prostředků respektováním zásad právního státu (nezávislé právo, Svoboda tisku…).

Příležitosti k politickému zneužívání “

Tato prozatímní dohoda, kterou ještě musí státy ratifikovat kvalifikovanou většinou, okamžitě vzbudila zuřivost v Polsku a Maďarsku. Podle webové stránky Mandiner.hu Viktor Orban odhaduje, že „ navrhovaný sankční mechanismus je založen na vágních právních definicích “, které zejména vytvářejí „ příležitosti pro politické zneužívání “, a že „ pokud to tak bude i nadále, maďarské vládě nezbývá než odmítnout ostatní prvky (rozpočtového) balíčku “.

Evropský zdroj pro agenturu AFP potvrdil, že tento dopis obdržel Charles Michel, Ursula von der Leyen, ale také Portugalsko, které v lednu převezme od Berlína předsednictví. Viktor Orbán tam vysvětluje, „že nemůže souhlasit s kompromisem podmíněnosti, protože neodpovídá balíčku uzavřenému v červenci“.

Na konci červencového summitového maratonu se hlavy států a předsedové vlád dvaceti sedmi zemí dohodli na evropském rozpočtu na období 2021–2027 ve výši 1074 miliard eur a na plánu pro post-covidové zotavení ve výši 750 miliard eur kryté tímto rozpočtem. 

Podrobnosti a způsoby tohoto víceletého rozpočtového rámce jsou nyní předmětem hořkých jednání mezi Evropským parlamentem a státy a jakýkoli kompromis musí být bezpodmínečně schválen poslanci i dvaceti sedmi zeměmi jednomyslně.

https://bit.ly/35cdH7W

sdíletj na