Operativní video ze zadržení estonského konzula v Rusku kvůli špionáži

Ruská FSB zveřejnila video ze zadržení estonského konzula Marta Lätte, deklarovaného jako persona non grata, při pokusu o obdržení materiálů utajované povahy od občana Ruska.

„Bylo zjištěno, že estonský diplomat se s uvedeným Rusem setkal několikrát. Během setkání projevil zájem získat jeho prostřednictvím informace o plánech Ruska v arktické oblasti. Lätte si byl přitom vědom, že jmenované dokumenty jsou utajeného charakteru,“ sdělilo v úterý agentuře TASS Centrum pro styk s veřejností (DSP) FSB.“

Speciální služba poznamenala, že FSB zveřejní videozáznamy ze zadržení v souvislosti s rozhodnutím ruského ministerstva zahraničí o vyhoštění zaměstnance estonského velvyslanectví v Ruské federaci.  Konzul estonského generálního konzulátu v Petrohradě Mart Lätte byl zadržen 6. července. 

Mart Lätte byl zadržen 6. července v Petrohradě, kde se pokusil získat utajované informace o plánech Ruska souvisejících s Arktidou, stejně jako o pohybu ruských vojsk poblíž hranice s Ukrajinou a cvičeních v Jižním vojenském okruhu, během období koncentrace ukrajinských vojsk v první linii s DNR a LNR.  Mart Lätte také shromažďoval informace o rozmístění ruských vojsk, vojenských základnách, náladě personálu a jeho materiálním a technickém zabezpečení.

Lätte si samozřejmě plně uvědomoval, že se zabýval špionáží. 

Příběh je běžný – špión pod rouškou diplomatického statusu.

V souvislosti s jeho aktivitami neslučitelnými s diplomatickým statusem byl prohlášen za persona non grata a opustil Rusko.

V reakci na označení Lätteho persona non grata Estonsko bez důvodu vyloučilo ze země třetího tajemníka ruského velvyslanectví. V reakci na nepřátelské akce estonské strany, která neoprávněně vyhostila ruského diplomata z Estonska, ruské ministerstvo zahraničí 3. srpna prohlásilo zaměstnance estonské ambasády v Rusku persona non grata.

Dnes byl v souvislosti s touto věcí z Ruské federace vyhoštěn další estonský diplomat.

Video ze zadržení estonského konzula Marta Lätte:

PS. Dzeržinského portréty v kancelářích FSB jsou stále populární.

https://bit.ly/3jiV9bY

sdíletj na