Olivové ratolesti z Moskvy. Výsledky setkání Putina, Pašinjana a Alijeva v Soči

Ruský prezident Vladimir Putin se v Soči setkal s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem, po schůzce následovalo trilaterální jednání za účasti arménského premiéra Nikola Pašinjana. 

Ruský vůdce předal svým kolegům znamení míru a blahobytu – olivové ratolesti.

Mechanismy pro vytyčení a vymezení hranice mezi Arménií a Ázerbájdžánem budou vytvořeny do konce roku, řekl v pátek ruský prezident Vladimir Putin po trilaterální schůzce s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem a arménským premiérem Nikolem Pašinjanem.

Ruský vůdce uvedl, že strany pokročily v řešení humanitárních a ekonomických problémů Náhorního Karabachu a jižního Kavkazu a svým kolegům také věnoval olivové ratolesti ze zlata – symboly míru a blahobytu.

„Olivová ratolest, která symbolizuje mír a prosperitu. Velmi doufám, že dnešní dohody budou realizovány,“ zdůraznil ruský prezident, hlásí RT na ruském kanálu Telegram.

O klíčových výsledcích schůzky, která trvala více než tři hodiny, informuje agentura TASS.

Delimitace a demarkace

Do konce roku bude vytvořen mechanismus pro vytyčení a vymezení hranice mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Konkrétní parametry tohoto mechanismu jsou stále neznámé, ale proces “na žádost stran proběhne s konzultační pomocí Ruské federace“, uvedli lídři ve společném prohlášení po schůzce.

Dokument také zdůrazňuje, že se strany „dohodly, že na hranici podniknou kroky ke zvýšení úrovně stability a bezpečnosti“. Potřebu zahájit delimitaci a demarkaci uvedl zejména Pašinjan.

Humanitární a ekonomické otázky

Společné prohlášení neobsahuje konkrétní dohody o řešení humanitárních a ekonomických otázek.  Podle Putina však strany v těchto tématech výrazně pokročily, včetně odblokování dopravních koridorů, jak železničních, tak silničních. Později, když hovořil o otázce dopravy, poznamenal, že “některé věci <…> vyžadují dodatečnou koordinaci, ale <…> nejsou zásadní povahy.”

Vicepremiéři Ruska, Ázerbájdžánu a Arménie, upřesnil ruský prezident, se příští týden sejdou v Moskvě, aby mimo jiné oznámili rozhodnutí dohodnutá v Soči.

Potvrzení záměru

Vyjednavači znovu potvrdili svůj závazek k předchozím trojstranným prohlášením z 9. listopadu 2020 a 11. ledna 2021 a dohodli se na „intenzivnějším společném úsilí zaměřeném na co nejrychlejším řešení zbývajících úkolů“ vyplývajících z těchto dohod, uvádí dokument po jednání.

Ruská strana, zdůrazňuje dokument, bude také nadále poskytovat „veškerou nezbytnou pomoc“ k normalizaci vztahů mezi Jerevanem a Baku, k vytvoření atmosféry důvěry mezi ázerbájdžánským a arménským národem a také k budování dobrých sousedských vztahů v regionu.

Hodnocení účastníků

Všichni účastníci setkání velmi oceňují jeho výsledky. 

“Dnes jsme pracovali velmi konstruktivně, byla to hluboká analýza současné situace,” řekl Putin.

Prezident Ázerbájdžánu označil rozhovor za “důkladný a upřímný” a zdůraznil, že přijatá rozhodnutí přispějí ke stabilnější a předvídatelnější situaci na jižním Kavkaze. 

Podle arménského premiéra lídři otevřeně diskutovali o všech otázkách a v některých z nich odstranili rozpory.

Dvoustranná jednání

Putin také v pátek uskutečnil bilaterální jednání s vůdci Ázerbájdžánu a Arménie. S Alijevem se setkal před schůzkou v trilaterálním formátu, s Pašinjanem poté.

Ruský vůdce v Soči také zmínil další bilaterální jednání, které se má konat v nejbližší době v Bruselu – arménský premiér a ázerbájdžánský prezident se dohodli, že se tam sejdou 15. prosince prostřednictvím Evropské unie. 

“To také vítáme. Čím více příležitostí pro přímou komunikaci, tím lépe,” řekl Putin.

https://bit.ly/3cUzYKl

sdíletj na