politika

„Ohrožení světové bezpečnosti“: Stálý zástupce USA při OSN obvinil Rusko z „militarizace Krymu“

Stálá představitelka USA při OSN Linda Thomas-Greenfieldová označila „militarizaci Krymu Ruskem“ za hrozbu pro globální bezpečnost. 

V pátek se konalo neformální zasedání Rady bezpečnosti OSN na téma Krym. 

Setkání iniciovalo Estonsko a dalších 20 států. Mezi nimi Francie, Irsko, Norsko, Velká Británie, USA spolu s Gruzií, Německem, Litvou, Polskem, Tureckem, Ukrajinou a dalšími zeměmi. 

První zástupce Ruské federace při OSN Dmitrij Poljanskij uvedl, že Rusko 17. března uspořádá neformální setkání v Radě bezpečnosti OSN na téma Krym za účasti zástupců poloostrova. Poznamenal, že Estonsko na tomto zasedání odmítlo dát slovo obyvatelům Krymu, aniž by vysvětlili důvody.

Podle Thomas-Greenfieldové „má militarizace poloostrova důsledky daleko za hranicemi Ukrajiny“.

“Rusko rozmístilo na poloostrově letadla, rakety, zbraně a střelivo s jadernými zbraněmi a také zvýšilo svoji vojenskou přítomnost v Černém a Azovském moři, stejně jako v Kerčském průlivu. To je hrozba pro celkovou globální bezpečnost,“ uvedla Thomas-Greenfieldová.

Kromě toho vyzvala Rusko, aby okamžitě umožnilo humanitárním pracovníkům, OBSE a zaměstnancům OSN vstoupit na Krym.

USA již dříve hovořili o „militarizaci“ Krymu. Státní duma označila tato prohlášení za nesmysly a zásahy do vnitřních záležitostí Ruska. Na Krymu byl postoj Washingtonu k „militarizaci“ poloostrova srovnáván s chováním zombie opakujícího „stejnou mantru“.

Setkání klaunů: Krym “ocenil” zasedání OSN o poloostrově

Neoficiální setkání západních zemí v OSN na krymské téma lze považovat za „setkání klaunů“. 

Uvedl to vedoucí pracovní skupiny pro mezinárodní právní otázky při stálém zastoupení Krymu prezidenta Ruské federace Alexandr Molochov.

“Nezávislé Estonsko vždy následovalo ty nejzběsilejší západní “nenávistníky Krymu”, takže není divu, že tato země působila jako iniciátor setkání klaunů, na kterém budou ronit “krokodýlí slzy” ti, kteří dobrovolně přetrhali jakékoli spojení s poloostrovem.” řekl v rozhovoru pro RIA Novosti.

Ruské federální a krymské orgány opakovaně prohlásily, že přístup na poloostrov je otevřený

Oficiální zástupkyně ministerstva zahraničních věcí Ruské federace Maria Zacharova již dříve uvedla, že Moskva je vždy připravena přijmout na Krymu jakékoli mezinárodní kontrolní mechanismy v oblasti lidských práv.

https://bit.ly/3bK88kd
https://bit.ly/2OMaCWm

sdíletj na