politika

Odtajněno. Argentinský vojenský převrat v roce 1976: Co věděly USA

Vojenská junta se v Argentině dostala k moci 23. března 1976, kdy vojáci svrhli prezidentku Isabelu Perónovou. Generálové za podpory Washingtonu a katolické církve rozpoutali tvrdé represe proti svým odpůrcům. Během diktatury “zmizelo” 30 000 lidí – tisíce levicových aktivistů, perónistů, studentů, odborářů a novinářů. Lidé byli zavíráni nebo odváženi do tajných věznic, kde je mučili a zabíjeli. Vojáci svrhávali lidi z letadel do moře.

Washington, DC, 23. března 2021

Spojené státy k výročí vojenského převratu 24. března 1976 v Argentině odtajnily řadu dokumentů.

Národní bezpečnostní archiv USA zveřejnil odtajněné dokumenty odhalující, co americká vláda věděla v týdnech předcházejících 24. 3. 1976 o plánech na svržení vlády Isabel Peronové. 

Zveřejněné dokumenty zachycují informace americké vlády o spiklencích, jejich přípravách na převrat a jejich potenciálních plánech na to, co představitelé ministerstva zahraničí USA popsali jako „vojenskou vládu na prodlouženou dobu a bezprecedentní přísnost“. 

Ukazují, že USA „diskrétně“ více než měsíc před skutečným převratem informovaly armádu, že Washington nový režim uzná, a že poté ředitel CIA George H.W. Bush informoval prezidenta Geralda Forda o „možném“ převratu v Argentině téměř dva týdny předtím, než armáda sesadila Isabelu Peronovou.

Dokumenty ukazují četné kontakty mezi pučisty a americkými úředníky

Americká vláda měsíc před převratem diplomatickou cestou ujistila budoucí spiklence, admirála Emilia Masseru a vrchního velitele ozbrojených sil generála Jorgeho Videlu, že jejich vládu uzná. 

“Admirál Massera hledá každou příležitost, aby si se mnou promluvil soukromě,” – oznámil americký velvyslanec v Argentině Robert Hill.

Vůdci převratu admirál Massera a generál Videla.

Šéf CIA George W. Bush na setkání s americkým prezidentem Geraldem Fordem 11. března 1976  hovořil o tom, že “v blízké budoucnosti proběhnou vojenské převraty v Thajsku, Argentině a Peru”. Někteří argentinští senátoři ho během setkání s americkým velvyslancem ujistili, že v blízké budoucnosti se očekává převrat. Podle zprávy CIAVidela byl pučisty i Američany viděn jako člověk na umírněném středně pravém křídle.

Po převratech v Chile a Uruguayi v roce 1973 čelily Spojené státy masivní kritice své politiky v těchto zemích za masakry a porušování lidských práv ze strany armády, která se dostala k moci

Velvyslanec USA v Argentině hlásil do Washingtonu, že budoucí vojenská junta se snaží takovým problémům ve vztazích s Bílým domem předcházet. Tím jen potvrdil mínění o Videlovi jako o umírněném pravicovém politikovi. Aby postoj USA nevypadal jako přímé vměšování do záležitostí Argentiny, musel velvyslanec neustále odrazovat nejaktivnější zastánce puče, kteří se chtěli setkat s americkým ministrem zahraničí Henrym Kissingerem, aby získali jeho podporu.

13. února 1976 se Hill setkal s americkým obchodníkem narozeným v Argentině jménem „Mr. Carnicero“, který ho informoval, že „několik vysoce postavených vojenských důstojníků ho požádalo, aby uspořádal schůzku mezi příslušným vojenským představitelem a ministrem Kissingerem“, aby mohli vysvětlit, proč potřebují převzít moc a hledat záruky okamžitého uznání. 

Velvyslanec tuto myšlenku odmítl s odůvodněním, že „taková schůzka, pokud by se stala veřejně známou, by mohla být dezinterpretována ke škodě samotných důstojníků i tajemníka Kissingera“. 

16. března 1976 se uskutečnil rozhovor mezi Robertem Hillem americkým velvyslancem v Argentině a admirálem Masserou, ve kterém se tento netajil tím, že k převratu dojde v nejbližších dnech. 

Podle velvyslance všechny noviny, každý časopis v zemi spekuloval o tom, kdy k převratu dojde. 

Aby odvrátil sebemenší podezření z vměšování USA do záležitostí Argentiny, velvyslanec očekával, že v nejbližších dnech zemi opustí. Což udělal 17. března a odletěl do Washingtonu.

Podle dokumentů se velvyslanec Hill rozhodl opustit zemi 17. března před převratem, aby se vyhnul očekávaným obviněním ze zapojení USA. “Proto se domnívám, že je v nejlepším zájmu USG, abych pokračoval ve svých plánech, jako bychom neobdrželi žádné varování,” řekl Hill ministerstvu zahraničí, když se připravoval na odjezd. “Skutečnost, že bych byl mimo zemi, když rána skutečně padne, by byla, věřím, v náš prospěch svědčící o neúčasti velvyslanectví a USG.”

Předtím musel dostat ze země generála Daniela O’Grahama, bývalého zástupce ředitele CIA a ředitele vojenské rozvědky, protože budoucí pučisté s ním vyhledávali schůzku. 

Podle zprávy FBI se Videla pokusil setkat s Grahamem, aby prodiskutoval PR budoucího převratu.

Velvyslanec Hill se obával, že přítomnost Grahama (který sloužil jako zástupce ředitele CIA, než převzal velení DIA) podnítí zvěsti o americké účasti na přípravách převratu, naléhal na něj, aby rychle opustil zemi. 

“Doufám, že tento problém byl zažehnán,” napsal Hill později do Washingtonu. “Mohlo to být přinejmenším extrémně trapné a nanejvýš velmi škodlivé pro naše vztahy.”

USA armádu nehodlaly zastavit

V USA věřili, že ten, kdo přichází k moci v Argentině, se bude stále obracet k Washingtonu pro pomoc stabilizovat klesající ekonomiku  – Inflace v zemi dosáhla 300% ročně, a to až do roku 1991, místní měna oslabila

Hill předpokládal, že vláda armády se může změnit v bezprecedentní brutalitu. To se potvrdilo v blízké budoucnosti – 30 tisíc Argentinců se stalo obětí vojenské diktatury. 

Home

https://bit.ly/3CWniNC

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
28. 11. 2021 13:19

Dokud nebude tento odporný státní paskvil a lidský vřed na těle Země beze zbytku zlikvidován, tak nebude nikdy na světě klid a mír. Vybudovat Stalinův průliv mezi Kanadou a Mexikem je jediná možnost, jak se tohoto odporného, toxického vředu na Zemi zbavit!!!!