politika

Odpověď na strop

Rusko může zavést „minimální ceny“ ropy jako odpověď na „cenový strop“ stanovený zeměmi G7. Moskva je připravena otevřeně vstoupit do tržních válek se Západem, říká zdroj.

Rusko pracuje na reakci na zavedení takzvaného stropu cen ruské ropy zeměmi G7. Jednou z možných variant je zavedení vlastní pevné ceny. Hovoříme o minimální přípustné ceně, pod kterou bude prodej ropy zakázán.

Další možností je omezení maximální slevy pro zákazníky. Oba ukazatele budou čas od času revidovány na základě tržních podmínek.

Rusko si klade za cíl nabídnout transparentní cenový mechanismus pro kupující, přičemž se bude držet tržního přístupu k potlačení stropu. 

Rusko se snaží nabídnout kupujícím transparentní cenový mechanismus, dodržující tržní přístup k boji proti omezením, řekl agentuře Bloomberg jeden z anonymních ruských zdrojů.

Prohlásil, že Kreml nechce komplikovat vztahy s neutrálními zeměmi a vyvíjet na ně tlak netržními metodami. 

Ministerstvo zahraničí Ruské federace se vyjádřilo k možnosti zavedení minimální ceny.

Náměstek ministra zahraničí Rjabkov: Rusko může přijmout jakákoli opatření v reakci na strop cen ropy, který zavedl Západ.

Rjabkov řekl, že Rusko zatím nezveřejní obsah protiopatření vůči stropu cen ropy, ale Západ by měl být připraven na cokoli, uvádí TASS .

„Nebudu uvádět obsahovou stránku našich protiopatření. Západ a ti, kteří tančí na melodii Západu, musí být připraveni na všechno. Pokud začnou nějakou válku bez pravidel, neměli bychom se omezovat ve svých vlastních prostředcích protiakcí,“ řekl na okraj fóra “Primakovské čtení”.

Připomeňme, že 5. prosince  vstoupilo v platnost embargo EU na ropu přepravovanou tankery z Ruska a rovněž vstoupila v platnost  cenová omezení dodávek ropy po moři. G7 a Evropská unie stanovily cenový strop pro ruskou ropu na 60 dolarů za barel.

Již dříve tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov řekl, že Rusko začalo připravovat reakci na strop cen ropy uvalený Západem a nehodlá toto rozhodnutí akceptovat.

Moskva prohlásila, že se zeměmi, které se k tomuto cenovému stropu připojí, prostě obchodovat nebude. Nyní má Rusko zjevně v úmyslu dát vážnější odpověď.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3VUVGT1

sdílet na

12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
6. 12. 2022 23:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Z diskuze odjinud (cca):
“G7 a EU mají cenový strop. Rusko má ropu! Kdopak je v lepší pozici? Že by “stropem” ti géniové nahradili naftu apod.?”
Já dodám, jak si prakticky představuji zavádění cenových stropů i jinde.
Půjdeme, např., zapařit s kamarády do hospody. První, co ale uděláme, že stanovíme obsluhujícímu personálu stropy na cenu piva (20 Kč), kořalky (20 Kč), jídla (50 Kč) atd.
A kupodivu nám nikdo nic nepřinese, ani pivo a ani nic jiného. No a my můžeme zase jít někam jinam stanovovat cenové stropy.
Degenerace a debilita světových elit dosahuje nekonečných výšin.

6. 12. 2022 23:24
Odpovědět  Okolo

A přidám obr. Asi to tu už bylo, ale opakování …

a59aa4fcd63ca7b8cbef4ec455dbf6be4e6b9fd056795475eb18db0da03ed89a.jpg
6. 12. 2022 23:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Je v podstatě jedno jak Rusko zareaguje. Co EU zákazem dovozu ropy 5. prosince a motorových paliv 5. února ukázala? Že nemá ponětí, která bije. Možná lze přeplatit ropu, protože zatímco ruská ropa je za 68 USD, pak další ropy jsou od 75 do 90 USD. Co už Evropa nahradit nedokáže, je 3,7 miliony tun motorové nafty dovážených z Ruska. Ono prostě není kde. USA už zvýšili dovoz nafty do Evropy asi o 500 000 tun za letošní rok, ovšem za cenu toho, že v současné době je v USA deficit mezi výrobou a spotřebou 3,4%. Ztráta ruské ropy bude znamenat snížení produkce motorové nafty v evropských rafinérských kapacitách o 7-10% – tedy dalších 1,5-2 milionu tun. Zkrátka proto, že arabské a africké lehčí ropy obsahují střední destiláty (potřebné pro výrobu motorové nafty) v menším objemu – právě o těch 5-10%. Vládní zmocněnec “pro energetickou katastrofu” Bartuška vám v mainstreamu bezuzdně lže, že OPEC+ odmítl posloužit Rusku snížením těžby. Opak je pravdou – ani netuší, že už v neděli 10. Jumada Al-Awwal 1444 AH oznámil faktický vládce Saudské Arábie, a její ministr energetiky, Jeho královská Výsost princ Abdulaziz bin Salman, závěr konference OPEC, že: OPEC a další země, se na včerejším nedělním zasedání rozhodly zachovat současnou politiku snižování těžby ropy o 2 miliony barelů denně. To se stalo 5. prosince.
Na Ukrajinu bylo dodáno téměř 2 miliony tun nafty, aby mohla být armáda v pohybu. Teď pojedou tak na dřevoplyn.

6. 12. 2022 23:28
Odpovědět  Pavel

A ještě jedna perlička – švýcarská konfederace vydala nařízení, že je zakázáno používat od prosince do dubna elektromobily pro soukromé účely. Zákaz je nucena vydat v důsledku nedostatku elektrické energie, protože Francie v důsledku odstavení 40% kapacity jaderné energetiky nebude tuto zimu schopna vyrovnat deficit Švýcarska v produkci elektřiny.

TTT
6. 12. 2022 23:41
Odpovědět  Pavel

Mám obavu, že naše “panstvo” zařídí, že se na dřevoplyn bude jezdit spíš u nás doma, protože nafta pro ukrajinské tanky se zajistit musí.

Aleš
7. 12. 2022 08:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Tedy v lednu nebude nafta díky EU a USA.

Gales
7. 12. 2022 10:54
Odpovědět  Aleš

Ropovod Družba by měl být v provozu.Pokud ho ukrouši nezneužijí anebo nezruší.

František
7. 12. 2022 11:42
Odpovědět  Gales

Nebude. Pokud Rusko uzná, že podmínky ceny za nevýhodné, tak Družbu zavře. Toť vsjo.

Gales
7. 12. 2022 17:28
Odpovědět  František

Pokud bude zastropování cen platit jenom pro přepravovanou ropu po moři,tak ,asi, ne.

Gales
7. 12. 2022 10:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Čím menší cena na stropu,tím větší zisky pro přepravce,protože ti už žádnej strop nemají.Prachobyčejná snaha o zlodějinu.

Pavel z Moravy
7. 12. 2022 11:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Přátelé, toto vše jsou pouze jednotlivosti, řešit by se měla pouze změna systému hodnot. To je gró celého společenského dění. Prvně musí přijít k moci slušní lidé, kteří nemají zájem ožebračit a zlikvidovat národ. Potom se teprve může začít budovat lepší a spravedlivější vlast.

Jan
8. 12. 2022 09:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Pro Rusko to znamena nedodavat suroviny tem zemim, ktere uvalily sankce. Ten strop ceny nafty ma za nasledek, ze Rusove neprodaji. Hledaji nove odbytiste a tam budou prodavat se slevou. Ovsem musi byt opatrni. Azerbajdzan ted uzavrel smlouvu s Ruskem na velke dodavky plynu, ktere chce prodavat dal do EU! Pochopitelne z prirazkou.