Odpověď Britům: Roskosmos zrušil práci na vypouštění komunikačních satelitů OneWeb

Přípravy na budoucí starty britských komunikačních satelitů OneWeb se ruší. Uvedl to Alexander Lopatin, náměstek generálního ředitele pro raketové inženýrství, provoz pozemní vesmírné infrastruktury Roskosmosu, uvádí RIA Novosti.

„Práce na přípravách následných misí startu sondy OneWeb by měly být zastaveny. Implementace tohoto rozhodnutí by měla být zahájena okamžitě,“ řekl na jednání komise pro přípravu startu nosné rakety „Sojuz-2.1b“ s aparátem OneWeb.

Start rakety Sojuz se satelity OneWeb plánovaný na 5. března z Bajkonuru byl zrušen.

Na pozadí sankcí vůči Rusku kvůli Ukrajině již dříve požadoval šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin, aby společnost OneWeb poskytla záruky, že tyto satelity nevyužije k vojenským účelům a neposkytne tyto služby příslušným vojenským útvarům. Další podmínkou pro spuštění 5. března bylo stažení britské vlády ze sestavy akcionářů OneWeb.

Večer 2. března britský ministr obchodu, energetiky a průmyslu Kwasi Kwarteng řekl, že vláda Spojeného království neprodává svůj podíl ve OneWebu a 3. března správní rada OneWeb odhlasovala pozastavení všech startů z Bajkonuru. . Britská vláda toto rozhodnutí podpořila.

https://bit.ly/3Mr4NHi

4 1 hlas
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan
5. 3. 2022 04:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Zacharovová se k tomu vyjádřila, ať létají Britové do vesmíru na košťatech.